Cześć! Dziś przychodzę do Was z kolejną propozycją eleganckiego domu jednorodzinnego typu amerykańska willa podmiejska (z antresolą, wysokim salonem i spa). Jakie cechy posiada styl amerykański, pisałam już we wcześniejszych postach (możecie o tym przeczytać tutaj czy tutaj). W tym przypadku chciałabym się pochylić we wstępie nad pytaniem, czym właściwie styl amerykański różni się od stylu europejskiego. Na pierwszy rzut oka dzisiejsza wizualizacja może przywodzić na myśl europejskie budownictwo. Czy słusznie? Jakie główne różnice jesteśmy w stanie wskazać w budownictwie amerykańskim i europejskim?
Zacznijmy od zewnętrza. Pierwsze, co powinno zwrócić naszą uwagę, to nieregularna bryła. W oczy rzuca się także wielospadowy i bogaty w uskoki oraz lukarny dach nasze amerykańskiej willi podmiejskiej. Amerykanie nie tworzą domów od linijki, przestrzeń ma być otwarta, ale również pełna zakątków. Projekt, który chciałam Wam dzisiaj przedstawić, to klasyczny przykład tego typu podejścia w wersji minimum. Mamy ryzalitowy garaż, lukarnę nad głównym wejściem do domu oraz część jadalnianą w formie wykuszu. Nie brakuje również dwukondygnacyjnych okien i ogromnego tarasu na piętrze. Bryła typowego współczesnego europejskiego domu jest o wiele bardziej zwarta i monolityczna. Lukarny pojawiają się, ale nie są absolutnym must have.
Amerykańska willa pełna stylu i elegancji - zewnętrze:
Biała elewacja połączona z ciemnym dachem, a także niejednorodna bryła o ostrych wykończeniach (mowa o dachu) wygląda w przypadku naszej amerykańskiej willi podmiejskiej bardzo elegancko. Marmurowy komin oraz zdobne okna przełamują sterylny odbiór gładkiej, białej fasady, nadając domowi więcej indywidualnego charakteru. Najbliższy teren wokół budynku został utwardzony i wyłożony kamieniem, co ułatwi utrzymanie porządku bez względu na warunki pogodowe. Parę metrów dalej lokatorzy mogą się już cieszyć bujną roślinnością ogrodową.
Zajrzyjmy do wnętrza. Wchodząc do domu przez wiatrołap, możemy od razu przejść w jedną lub drugą stronę do garderoby lub spiżarni. Chciałabym szczególnie w tym momencie zwrócić Waszą uwagę na rozplanowanie spiżarni, która jest pomieszczeniem przechodnim i prowadzi dalej do kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zarówno zostawić zakupy w spiżarni bez konieczności dźwigania ich gdzieś dalej, jak i korzystać z bliskiej dostępności spiżarni w kuchni. Dwie pieczenie na jednym ogniu, jak to się mówi. 😁
Amerykańska willa pełna stylu i elegancji - cechy:
Kolejna cecha domów amerykańskich, która odróżnia je od budownictwa europejskiego, to otwarte przestrzenie i wysokie sufity. W tym projekcie kuchnia, jadalnia i salon stanowią jedną spójną całość. Tak więc segmentujemy dom głównie przy pomocy rozmieszczenia mebli, a nie ścian działowych. Oprócz wyżej wymienionych pomieszczeń na parterze mamy również łazienkę, spa, pokój gościnny i kotłownię połączoną z garażem.
Piętro to część sypialniana. Znajdziemy tam główną sypialnię z garderoba i łazienką, drugą łazienkę, dwa pokoje, które można zaadaptować na kolejne sypialnie lub gabinety, a także sporych rozmiarów antresolę z wyjściem na taras.
Co znajdziesz na piętrze w willi amerykańskiej?
Projekt amerykańskiej willi podmiejskiej z antresolą, wysokim, przestronnym salonem i spa z pewnością wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które chciałyby w swoje życie wprowadzić nutkę luksusu w postaci chociażby osobnych pomieszczeń służących celom rekreacyjnym, które nie są salonem. Ponadto, przestrzeń została tak pomyślana, by zmaksymalizować wygodę lokatorów, zarówno pod kątem rozkładu pomieszczeń, jak i ich metrażu. Na piętrze znajdują się na przykład dwie dodatkowe sypialnie, które mogłyby posłużyć za pokoje dla dzieci.
Jak zwykle, chciałabym zapytać – co sądzicie o tym projekcie? Nie jest on pełen przepychu, jak niektóre podmiejskie amerykańskie wille, ale jednocześnie ma w sobie „to coś”. Przynajmniej ja to „coś” widzę, ale może jestem nieobiektywna. 😁Przy okazji jak zwykle zapraszam na swojego Facebooka i Instagrama, gdzie trochę więcej dzielę się tym, co mnie zachwyca.
Zobacz również: