Dom parterowy czy z poddaszem

Dom parterowy czy z poddaszem? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 11z15

Decyzja dotycząca budowy domu to jedna z ważniejszych w życiu. Dzisiaj mam dla Was kolejny wpis z serii o projektowaniu domów to już 11sty! Porównam dom parterowy oraz dom z poddaszem użytkowym. Opowiem Wam kiedy i na którą z opcję się zdecydować. Nie przedłużając – zapraszam Was do lektury.

Jakie są atuty domu parterowego? Kiedy zdecydować się na dom z poddasze użytkowym? Jakie wady i zalety ma każde z rozwiązań? Zadajesz sobie takie lub podobne pytania? To pocieszę Cię, właśnie znalazłeś się w miejscu w którym znajdziesz na nie odpowiedzi. O plusach i minusach domu parterowego i domu z poddaszem jest dzisiejszy wpis! Postaram się, abyś po przeczytaniu tego postu mógł podjąć decyzję odpowiednią dla Ciebie.

Dom parterowy

Zalety

  • wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie (ten punkt łączy w sobie wiele aspektów dlatego rozwinę je poniżej :))
    – jest to bardzo ważny aspekt przy osobach niepełnosprawnych i starszych. W domu parterowym nie pojawi się bariera w postaci schodów ograniczająca poruszanie się osobom z dysfunkcjami ruchowym.
    – ulokowanie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji jest bardzo ważne również w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Brak schodów eliminuje zagrożenie niekontrolowanej wspinaczki na wyższą kondygnację. Ponadto przy układzie parterowym bawiące się dzieci cały czas są w zasięgu wzroku rodzica
  • brak konieczności budowy schodów – punkt ten wiąże się z ograniczeniem kosztów budowy

Wady

  • jest bardzo rozłożysty – co sprawia, że zajmuje bardzo dużo powierzchni. Ponadto dużą powierzchnię zajmą korytarze, które w wielu przypadkach będą również długie (warto je odpowiednio doświetlić). Z rozłożystością wiążę się też dach, który będzie skomplikowany. Ponadto na poddaszu traci się wiele powierzchni przez co wielu inwestorów rezygnuje z budowy takiego domu (chyba, że decydujecie się na dach płaski)
  • potrzeba odpowiedniej działki – płaskiej i dużej. Na działkach ze spadkiem budowa domu parterowego po prostu nie ma sensu. Natomiast ze względu na rozłożystość tego typu budynku nie zmieści się on na małej działce
Dom parterowy czy z poddaszem? - Mała działka - jaki dom wybrać?
Mała działka – jaki dom się na niej zmieści?
  • nie zawsze istnieje możliwość budowy tego typu domu – przepisy, bo to one są ograniczeniami w przypadku wielu projektów. Zarówno MPZP jak i WZ mogą stać na drodze do Waszego wymarzonego domu parterowego. Dokumenty te mogą określać maksymalną jak i minimalną wysokość budynku. Może pojawić się też informacja o ilości powierzchni biologicznie czynnej, spełnienie tego warunku może być nieosiągalne przy domu parterowym

Dla kogo?

  1. Rodziny z małymi dziećmi
  2. Osoby starsze dla których dom ma być azylem na czas emerytury
  3. Osoby niepełnosprawne w domu parterowym nie znajdą barier ruchowych
  4. Młode małżeństwo lub singielka/singiel, którzy nie będą potrzebowali dużej powierzchni domu

Dom z poddaszem

Zalety

  • strefowanie – na poziomie parteru strefa dzienna (dostępna dla gości), a na górze strefa nocna (prywatna, dostępna dla domowników). Odpowiednie wystrefowanie domu parterowego jest o wiele trudniejsze niż w tym przypadku
Dom z poddaszem - Strefowanie
Strefowanie funkcji w domu z poddaszem
  • mniejsza powierzchnia na działce – w domu z poddaszem strefa nocna, czyli sypialnie znajdują się na wyższej kondygnacji co za tym idzie, budynek w rzucie zajmuje niemalże o połowę mniejszą powierzchnię niż w przypadku domu parterowego
Dom parterowy czy z poddaszem? - Powierzchnia domu na działce
Ile miejsca na działce zajmuje dom parterowy, a ile dom z poddaszem użytkowym?
  • przeniesienie części pomieszczeń na wyższą kondygnację – wielu inwestorów decyduje się na dom z poddaszem z powodu zbyt małej działki. Powierzchnia jaką dom zajmuje na działce jest o połowę mniejsza jak w przypadku domu parterowego o takim samym programie funkcjonalnym.

Wady

  • skosy – w dużej mierze zmniejszają powierzchnię użytkową poddasza. Ponadto zmuszają do zamawiania umeblowania na wymiar.
Powierzchnia użytkowa na poddaszu
Powierzchnia użytkowa na poddaszu
  • oświetlenie pomieszczeń pod dachem – aby zapewnić dostęp do jak największej ilości światła dziennego konieczne będzie zastosowanie lukarn
  • koszty – będzie to wylewanie kolejnych stropów czy schodów. Dodatkowo ważnym aspektem będzie odpowiednia izolacja dachu, dzięki której w zimnie będzie ciepło, a latem użytkownicy nie będą się tam czuli jak w saunie.

Dom parterowy czy z poddaszem?

Jak widzicie zarówno dom parterowy jak dom z poddaszem mają zarówno wady i zalety. Wybór nie jest prosty, wszystko zależy od Waszym indywidualnych preferencji, działki i przepisów, które w dużej mierze mogą weryfikować Waszą decyzję. Która opcja jest idealna właśnie dla Ciebie? Dajcie znać czy ten wpis był dla Was pomocny.

Tymczasem pozdrawiam Was ciepło z mojego biura. Zaglądajcie również na moje social media Facebooka i Instagram po inspiracje projektowe i relacje z realizacji projektów z mojego biura :) Śledźcie uważnie bloga, już niebawem kolejne posty kończące tą serię. Jak dopnę ją do końca to wrócą również Domy Marzeń, a nazbierało się kilka nowych projektów.

Przeczytaj również:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl