Niezwykłe połączenie starego i nowego budownictwa.

Przebudowa Ep. 5 – École de Musique Maurice Duruflé

Przebudowa starego budynku to temat na czasie – jak ze starego, zabytkowego lub po prostu zaniedbanego obiektu stworzyć coś nowego?

Nie musisz go wcale burzyć, wystarczy, że go odnowisz zachowując oryginalny styl i dobierzesz odpowiednie, współczesne elementy – w ten sposób stworzysz coś oryginalnego, ładnego i praktycznego zarazem.

Dziś czas na 5 odcinek z serii pt. „Przebudowa domu, budynku, obiektu zabytkowego, historycznego lub po prostu zaniedbanego”.

Pisałam już o przebudowie Zamku AstleyDomu PatioDomu w Murach Obronnych oraz Domu w Starym Młynie na Majorce, w Extramadurze i Prioracie.

W tym poście przedstawię Wam projekt przebudowy starego klasztoru w Louviers.

Zobacz jak w starych murach powstała niezwykła, nowoczesna szkoła muzyki zaprojektowana przez biuro architektoniczne Opus 5.

***

Creative Transformations EP. 5 – Ecole de Musique
Possesing an old house do not have to be a problem – you could transform it into something new by restoring its form and adding some contemporary elements.
See how French architects restored an old cloister and built a new music school by the river.
Into old stone walls architects incorporated modern glass facades to create modern Ecole de Musique.
This project really restored the old building into its former glory!

Niezwykłe połączenie starego i nowego budownictwa.

Niezwykłe połączenie starego i nowego budownictwa.

 

W Normandii, w centrum miasta Louviers znajduje się zabytkowy klasztor wybudowany między 1646 – 1659 r. przez Franciszkanów. Kiedyś znajdował się tu również kościół i dwa dodatkowe skrzydła przy budynku. W 1789 r. budynek klasztorny z kościołem został sprzedany – mieścił się tam więzienie i sąd.

Szkoła nocą.

Szkoła nocą.

Następnie, w 1827 r. kościół został zburzony, a sąd przeniesiono do innej części budynku. Ostatecznie, w 1934 r. zamknięto więzienie, a południowe skrzydło zaczęło się rozpadać. W 1990 r. budynku używano jako miejsca dla szkoły muzycznej.

Każda wolna przestrzeń wokół murów została wykorzystana do budowy nowej szkoły.

Każda wolna przestrzeń wokół murów została wykorzystana do budowy nowej szkoły.

Niezwykłe walory tego budynku i miejsca – bliskość rzeki oraz wspaniała, kamienna zabudowa przyczyniły się do powstania projektu odnowy tego pięknego miejsca.

Zabytkowe, kamienne mury i nowoczesna szkoła ze szkła.

Zabytkowe, kamienne mury i nowoczesna szkoła ze szkła.

Projekt odnowy zakładał także wybudowanie nowej szkoły muzycznej, która współczesna i funkcjonalna, będzie reprezentować kulturalne dziedzictwo miasta. Architekci chcieli zainwestować także w stare mury klasztorne i podkreślić ich zabytkowy charakter.

Z jednej strony nowe, a z drugiej stare budownictwo - oryginalne i funkcjonalne połączenie.

Z jednej strony nowe, a z drugiej stare budownictwo – oryginalne i funkcjonalne połączenie.

Nowa zabudowa wykorzystała wolną przestrzeń i powstała ponad istniejącymi murami; w ten sposób nowa konstrukcja zwraca na siebie uwagę,a stara zabudowa jest wyeksponowana.

O zmroku szkoła pięknie się prezentuje.

O zmroku szkoła pięknie się prezentuje.

Północna dobudowa zastępuje nieistniejące już skrzydło i mieści się w niej aula koncertowa – jest to emblemat budynku, który idealnie wpasowuje się w nadrzeczny krajobraz miasta.

Wnętrze szkoły muzycznej.

Wnętrze szkoły muzycznej.

Fasada jest prostym,  szklanym prostokątem, który odbija obraz otaczającego go krajobrazu i wznosi się ku niebu. Jest to koncepcja echa muzycznego i poetycki obraz dźwięku. W nocy emanuje nikłym, ciepłym światłem.

Ze starych klasztornych murów wyłania się nowa, współczesna szkoła.

Ze starych klasztornych murów wyłania się nowa, współczesna szkoła.

Północna fasada jest zrobiona z laminowanych, oszklonych paneli, które podtrzymuje konstrukcja ze stali nierdzewnej. Przednia fasada to prefabrykowane panele z betonu, również podtrzymywane przez metalową strukturę.

Plan budynku.

Plan budynku.

Nowa szkoła muzyczna posiada 24 sale lekcyjne, bibliotekę i dwie duże aule koncertowe. Ta szkoła muzyczna, która powstała w starych klasztornych murach zrobiła na Pani Dyrektor duże wrażenie i zainspirowała do szukania innych, ciekawych projektów przebudowy :]

Zainspiruj się i Ty!

PD Architekt pozdrawia i zachęca każdego do .. chodzenia do szkoły muzycznej ;] Wrażliwość muzyczna wspiera wrażliwość estetyczną kochani. Chcecie odczuwać piękno? Zacznijcie od edukacji u podstaw ;]

 

Obejrzyj naszego YouTube już teraz i odkryj projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

  1. Witam, jestem studentką architektury. Szukam rozwiązania detalu projektowego: połączenia nowo projektowanej ściany równoległej do muru zabytkowego. Czy była by Pani tak miła i napisała by mie pani najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji. Z góry dziękuję
    z wyrazami szacunku Babiarz Michalina

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl