Co najczęściej zmieniacie w projektach domu? Zmiany w projekcie domu na budowie.

Cześć! W tym odcinku zajmiemy się najczęstszymi zmianami w projekcie domu, które przychodzą Wam do głowy dopiero na budowie!

Wolisz posłuchać nie przeczytać? Kliknij w odcinek na YT o tym!


Co najczęściej zmieniacie pomimo że zamawiacie projekt indywidualny który de facto powinien być kompletnym i skończonym marzeniem inwestycyjnym?

Być może jesteś na etapie na którym możesz uniknąć tych zmian albo przemyśleć je jeszcze raz na etapie projektowym!

Zmiany Istotne i nieistotne?

Zmiany na budowie istotne i nieistotne są opisane w przepisach prawa budowlanego. Dla uproszczenia przyjmiemy że istotną zmianą to zmiana powierzchni zabudowy czy kubatury czyli wielkości budynku, natomiast za nieistotną zmiany uznamy np. zamurowanie okna, przesunięcie ścian niekonstrukcyjnych czy zmianę technologii wznoszenia budynku (na 2022)

A teraz najciekawsza część!

Zamawiając projekt indywidualny prawdopodobnie myślisz, że jest to zamknięta całość, którą dokładnie przemyślałeś i nie planujesz jej zmienić.

Czasami tak się zdarza. Życie jest jednak życiem a inwestor indywidualny, bardzo często zmienia zdanie.

Zmiana piwnicy częściowej na całą

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje zmiana dotycząca częściowego podpiwniczenia to niebywała ale w przypadku naszego biura informujemy o tym inwestora często w czasie koncepcji sprawa na budowie wygląda następująco widząc jak wielką przestrzeń zasypuje się jak dużo przestrzeni zostaje niewykorzystanej inwestor decyduje się rezygnuje z częściowego podpiwniczenia na korzyść pełnej piwnicy.

Nawet w przypadku domów dużych z częściowym podpiwniczeniem wynikającym ze spadku na działce – całościowe podpiwniczenie jest nadal tańsze niż częściowe!

Zmiana okna w kuchni

Drugie miejsce na liście zmian na budowie to zmiana okna przez jego zamurowanie. Bardzo często projektując kuchnię w wolnostojącym domu z początku pragniesz mieć 2 okna aby kuchnia była jasna. Niestety przy projektowaniu wnętrz, kiedy wnętrzarzowi brakuje powierzchni ścian na meble i sprzęty okazuje się że z okna trzeba zrezygnować.

„Walka” między dwoma a jednym oknem w kuchni w projektowaniu domu jest typowa!

Zmiana ściany między kuchnią a salonem

Trzecie miejsce zajmuje usunięcie ścian niekonstrukcyjnych w części dziennej. Na rzucie w koncepcji przestrzeń wydaje się być duża a z naszego doświadczenia wynika że na budowie nawet największe domy wydają się nadal za małe. Inwestor decyduje się z projektantem wnętrz na zmiany w obrębie ścian nie konstrukcyjnych i to daje dodatkową, poszukiwaną przestrzeń.

Czasem dom projektujemy tak, aby Inwestor miał opcję wyboru kuchni – zamknięta / otwarta do końca – nawet po budowie.

Zmiana wielkości i ilości tarasów

4 i 5 miejsce to powiększenie lub zmniejszenie tarasów z naszej praktyki wynika że częściej jest to zwiększenie inwestorzy decydują się na większą powierzchnię tarasów naziemnych ponieważ chcą zmieścić na nich więcej niż na początku na przykład miejsce na grilla czy jacuzzi.

Duże tarasy przy domu jednorodzinnym indywidualnym – przeważnie są powiększane. I prawie zawsze zadaszane, jeśli są zlokalizowane na południu.
Duże tarasy przy domu jednorodzinnym indywidualnym – mogą myć zabudowane jako osobne – także jako kuchnia zimowa

Zmiana położenia domu na działce

A teraz pora na zmianę, która nie za bardzo da się wykonać. Jest to zmiana lokalizacji budynku na działce. Bardzo często okazuje się, że budynek wygląda jakby był dobrze zlokalizowany w stosunku do frontu działki kiedy patrzymy na projekt zagospodarowania. Niestety na budowie okazuje się, że jest bliżej niż się wydawało. Sama odległość często wydaje się pokaźna. Często jednak okazuje się być za mała. Można powiedzieć, że zawsze takie wrażenie występuje.

Odległość na mapie z projektu domu od granicy działki zawsze wydaje się duża lub dobra. Na budowie, w większości przypadków – bliska!

Zmiana możliwa jest tylko w przypadku gdy działka na to pozwala. Tutaj jednak dotykamy zagadnienia z gatunku „front czy ogród” i odpowiedź jest już wtedy relatywna. Jeżeli ogród na to pozwala te sprawę da się odkręcić tylko po wytyczeniu budynku po rozpoczęciu budowy i wylaniu fundamentów zmiana jest już mało sensowna.

Ważną sprawą mającą wpływ na zmiany na budowie jest odwieczna konkurencja architektury bryły w kontekście projektowania wnętrza. To po prostu normalne. Przy etapie bryły chcesz mieć więcej okien i architekt realizuje to zwracając uwagę na to jak architektura wygląda z zewnątrz. Później na etapie projektowania wnętrza Wnętrzarz potrzebuje znacznie więcej ścian niż zakładałeś na początku, stad znikają okna.

Można by myśleć że projektując kubaturę i wnętrze da się tego uniknąć, ale nie jest tak. Kiedy jeszcze w biurze mieliśmy również projektowanie wnętrz i realizowaliśmy je dla własnych domów indywidualnych to okazywało się, że po bardzo wnikliwym przemyśleniu wszystkich mebli sami dokonywaliśmy zmian.

Tych zmian na etapie projektu budowlanego nie ma sensu rozwijać. Na tym etapie najważniejszym dla ciebie jest uzyskanie pozwolenia na budowę nie natomiast bardzo szczegółowe rozplanowanie wybranych do kupienia mebli.

Podobał ci się ten odcinek? Zobacz jeszcze inne na naszym kanale YT albo poczytaj na blogu!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl