Nowoczesny dom z płaskim dachem w ciepłym stylu – A0419

Nowoczesny dom z płaskim dachem – wstęp

Hejka! Przechodzimy powoli w tę mroczniejszą, bardziej melancholijną, chłodniejszą i ciemniejszą połowę jesieni. Tak więc dziś chciałabym przedstawić Wam nasz nowy nowoczesny dom z płaskim dachem w ciepłym, „cozy” stylu. Jest to bardzo uniwersalny i umiarkowanie minimalistyczny projekt. Widać to choćby po doborze faktur oraz materiałów, które nadają całości schludny, przytulny, ale niekoniecznie od razu sielsko-rustykalny charakter. Jest to więc idealna opcja dla osób, które niekoniecznie lubują się w estetyce polskiej czy angielskiej wsi, choć jednocześnie preferują ciepłe kolory oraz miękkie faktury.

Sposób, w jaki ciepłe, jesienne słońce odbija się na fasadzie tego budynku w naszej wizualizacji, tworząc efekt „glow”, stanowi prawdziwą ucztę dla zmysłów. Choć widok ten uzależniony jest od pory dnia i roku, uważamy, że warto to podkreślić choćby dlatego, by wskazać, że nawet bardziej minimalistyczne projekty architektoniczne potrafią wejść w symbiozę z otoczeniem i udowadniać, że architektura to nie tylko rzemiosło, ale również sztuka.

Projekt nowoczesny – czyli jaki? Kompozycja i materiały

Projekt tego nowoczesnego domu z płaskim dachem podąża za najnowszymi trendami w budownictwie. Skłania się ku szybkiej w realizacji oraz bardzo często również ekologicznej kompozycji modułowej. Nie bez powodu używam słowa „kompozycja”. Od płaskiego dachu aż po ściany widzimy, że wszystko ma idealne, linearne, geometryczne wykończenia. Poszczególne segmenty domu postawione są na planie prostokąta. Natomiast sam dom wzniesiony został w sposób tradycyjny, a nie z prefabrykatów, które często kojarzą się z tzw. „domami modułowymi”.

Na architekturę zawsze wpływały materiały – ich dostępność i możliwości wykorzystania. W ostatnich dekadach coraz więcej nowoczesnych materiałów jest powszechnie dostępnych do użytku w projektowaniu mieszkaniowym. Dzięki temu możliwe stało się osiągnięcie bardziej ekscytujących wyników. Z drugiej strony aktualne trendy popychające nas ku ekologii i zrównoważonemu rozwojowi skłaniają architektów oraz klientów do korzystania z prostszych i przyjaźniejszych dla środowiska rozwiązań. Kreatywność architekta pozwala zaadaptować je w taki sposób, by i tak były w stanie oddać wizję przyszłego właściciela domu.

Fasada i wykończenia

Kolorystyka elewacji oraz dachu jest stonowana, ale nie monotematyczna. Znajdziemy tu różne odcienie bieli, brązu i szarości z czarnymi dodatkami. A także podstawowy melanż faktur: połączenie twardego, zimnego betonu, z delikatniejszym, ciepłym drewnem. Tak jak pisałam, ten kontrast idealnie sprawdzi się dla osób, które nie lubią przesady w żadną stronę.

Front domu otwiera się na ulicę i sąsiedzkie otoczenie. Znajdziemy tutaj kilka sporych rozmiarów okien, a także ciągnący się horyzontalnie taras podtrzymywany na drewnianych kolumnach. Drzwi frontalne oraz drzwi garażowe skrywają się w cieniu tarasu. Dalej, bardziej z tyłu domu, zwykłe okna zamieniają się w okna tarasowe. Pojawiają się tam też częściowo kryty 70-metrowy basen i drugi, jeszcze okazalszy taras. Tak więc układ bryły sprawia, że domownicy mogą czuć, że ich prywatność nie jest w żaden sposób naruszona.

Co w środku nowoczesnego domu z płaskim dachem?

Zajrzyjmy do środka. Do domu wchodzimy od frontu przez korytarz lub z garażu przez garderobę. W zasadzie od razu też mamy możliwość udać się z korytarza schodami na piętro. Jeśli nie chcemy, po lewej stronie zaprasza nas część dzienna. Zaraz przy wejściu jest to jadalnia z dużym stołem. Trochę dalej w głębi – dobrze doświetlona przez tarasowe okna kuchnia połączona z salonem i patio. Poza paroma niewielkimi pomieszczeniami gospodarczymi ulokowanymi dyskretnie w przedniej części domu wzdłuż korytarza (takich jak kotłownia czy garderoba, spiżarnia czy WC) na parterze znajdziemy również siłownię z drugą toaletą.

Bardzo funkcjonalnie urządzone jest piętro domu. Oprócz przestronnego korytarza z wyjściem na taras rozmieszczone zostały tam takie pomieszczenia, jak drugi, mniejszy salon, dwie sypialnie, dwa gabinety oraz dwie łazienki i garderoba z pralnią. Tak więc, jak widać, jest to dom stworzony na potrzeby niewielkiej rodziny. Uwzględnia takie potrzeby, jak chociażby przestrzeń na home office, zamiast dodatkowych sypialni. Pomysł ten to oczywiście odpowiedź na cały czas popularyzujące się możliwości przeniesienia pracy do domu, z której coraz częściej i chętniej korzystajmy. Praca w domu to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu i energii. Co, zdaje się, będzie dla nas w przyszłości jako społeczeństwa coraz większym priorytetem.

Nowoczesny dom z płaskim dachem – podsumowanie

Projekt ten jest idealnym odwzorowaniem wartości, jakie przyświecają nowoczesnej architekturze, bowiem pozwala, by wrodzone piękno materiałów, z których powstał dom,  przemawiało samo za siebie. Ponadto, rozkład pomieszczeń świetnie będzie w stanie zaspokoić potrzeby rodziny, gdzie, na przykład, dwójka dorosłych ludzi z dzieckiem pragnie przestronnej przystani do pracy i życia. Dom wtedy bardziej przypomina pracownię i świetlicę, niż muzeum. Zbliża tym samym do siebie domowników oraz stymuluje ich do kreatywnego spędzania czasu.

A Ci jak podoba się ten projekt? Wolisz nowoczesną prostotę i elegancję czy bogatą ornamentykę miejską lub ludową? Jakie miejsca sprawiają, że czujesz się, jak w domu?

Zobacz również:

Nowoczesna stodoła – modny dom z dachem dwuspadowym i prostym układzie – A0402

Romantyczny amerykański dom z ogrodem zimowym

A także naszego YT:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl