Nowoczesna stodoła – modny dom z dachem dwuspadowym i prostym układzie – A0402

Hej! Dziś mam dla Was coś bardzo oryginalnego. Prawdziwą gratkę dla lubiących wszelkiego rodzaju metamorfozy, bowiem chciałabym Wam przedstawić projekt modnego domu z dachem dwuspadowym przerobionego ze… stodoły. To, że budynek ten pełnił wcześniej inną funkcję, można łatwo wydedukować. Spójrzcie choćby na kształt bryły albo na rozmieszczenie i charakter wejść. Nie próbowaliśmy ukryć, że jest inaczej, po prostu podkreśliliśmy wszystkie jego atuty, z uwzględnieniem również tych mniej oczywistych. Jak myślicie, jak nam to wyszło? Zapraszam do dalszej lektury.

Chciałabym zacząć od tego, że uwielbiam takie wyzwania. Wszelkiego rodzaju ograniczenia, czy to w postaci ukształtowania terenu, czy to w postaci kształtu bryły są czymś, co rozbudza wyobraźnię każdego ambitnego architekta. Najmniej ciekawe wyzwania to te związane z budżetem. Ale i z tym staramy sobie radzić. 😁 Dlatego dzisiejszy projekt nowoczesnej stodoły będzie jednym z tych, który będę długo wspominać.

Nowoczesna stodoła – przebudowa czy budowa?

Adaptacja stodoły do budynku mieszkalnego to przedsięwzięcie, które nie zawsze ma szansę powodzenia.  Decydując się na ten krok, trzeba najpierw dokonać analizy technicznej budynku. Najpierw musimy ocenić, czy fundamenty oraz ściany nadają się do remontu, czy raczej czeka nas rozbiórka i przymus postawienia budynku od zera. Drugie pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, to umiejscowienie budynku. Stodoła, choć wolnostojąca, zawsze umiejscowiona jest na tej samej działce budowlanej, co budynek mieszkalny. Na tego typu rozwiązania decydują się więc często rodziny wielopokoleniowe, które nie wykorzystują wszystkich budynków gospodarczych znajdujących się na ich działce, a jednocześnie potrzebują zwiększyć swoją przestrzeń mieszkalną. Nie jest to jednak jedyny możliwy scenariusz. Nasza nowoczesna stodoła jest na przykład projektem o prostym układzie. Zawiera tylko jedną sypialnię, a więc przygotowana został z myślą o bezdzietnych parach i singlach.

Nowoczesna stodoła – charakter architektury.

Przejdźmy do rzeczy. Z zewnątrz bryła stodoły wygląda bardzo tradycyjnie. Postawiona jest na planie prostokąta i posiada zwykły dach dwuspadowy, najpopularniejszy typ dachu w polskich domach. Możemy więc powiedzieć, że jest to stodoła o prostym układzie. Mamy tutaj także ciemną dachówkę i czerwoną cegłę na elewacji. Warto zwrócić uwagę, że na żadnej kondygnacji nie znajdziemy klasycznych okien. Na parterze takową funkcję pełnią otwory po wrotach, w których zamontowano nowoczesne okna oraz rozsuwane, przeszklone wejścia. Problem niedoświetlenia wnętrza na piętrze rozwiązano w ten sposób, że na dachu pojawiły się dodatkowe lukarenki. Ściany szczytowe również zostały przeszklone, dzięki czemu do wnętrza naszego modnego domu o charakterystycznym, dwuspadowym dachu wpada więcej światła. W ten oto sposób tradycyjną konstrukcję stodoły zaadaptowaliśmy w nowoczesnym stylu, by uporać się z ograniczeniami, jakie narzucał pierwotny prosty układ bryły.

Nowoczesna stodoła – układ funkcjonalny:

Rozplanowanie pomieszczeń we wnętrzu budynku podporządkowane zostało potrzebom jego przyszłych lokatorów. Ponad połowa powierzchni parteru to garaż oraz 50-metrowy magazyn, który może pełnić różnorakie funkcje – od przechowalni rzeczy po przestronną pracownię. W naszej wizualizacji do budynku wchodzimy przez wejście główne, znajdujące się obok bramy garażowej i prowadzące wprost do wiatrołapu połączonego z garderobą. Z wiatrołapu możemy w zasadzie przejść do każdej innej części domu. Zaczynając od garażu połączonego z magazynem i kotłownią, a kończąc na łazience czy kuchni.

Zaraz przy głównym wejściu znajdziemy również schody, które prowadzą na piętro. Piętro to część sypialniano-wypoczynkowa. Znajdziemy tam pokój dzienny, garderobę, łazienkę i przestronną sypialnię. Jak widać, ten modny dom o prostym układzie posiada minimalistyczną ilość pomieszczeń. Każde z nich jest jednak bardzo przestronne i da radę bezproblemowo pomieścić sporą ilość rzeczy. Jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w przypadku projektów domów, które nie uwzględniają dużej liczby domowników. Wtedy nie potrzebujemy ani dodatkowych łazienek, ani gabinetów, ani więcej niż jednej garderoby.

Kiedy patrzę na ten projekt, wyobrażam sobie różne ciekawe postaci, które mogłyby zamieszkać w opisanym powyżej domu marzeń. Freelancerów, artystów, samotników, właścicieli firm, którzy potrzebują mieć biuro i magazyn za ścianą sypialni. Przy okazji też przypominam sobie, dlaczego lubię to, co robię – ponieważ mam możliwość adaptowania różnego typu wizji i stylów życia do prawdziwych projektów, z których powstają prawdziwe domy. A Wam jak się podoba dzisiejsza propozycja nowoczesnej stodoły aka modnego domu z dachem dwuspadowym i o prostym układzie ? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Zobacz również:

Zapraszamy na YouTube! Może cię zainteresuje?

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl