dom jednorodzinny - niewielki metraż

Niewielki nowoczesny dom jednorodzinny — DOM MARZEŃ A0378

Wydaje się, że z czasem coraz modniejsze robią się domy jednorodzinne o niewielkim metrażu. Załóżmy, że nie każdy marzy o rezydencji rodem z hollywoodzkiego filmu. Niektórzy, w przeciwieństwie do tego, wolą niewielką, przytulną przestrzeń. Ile osób, tyle gustów. Zachęcam Was do zapoznania się z kolejnym projektem, tym razem nieco mniejszych gabarytów. Drodzy Państwo, przedstawiam kolejny, choć niewielki gabarytowo to WIELKI w wyrazie nowoczesny dom jednorodzinny z biura Pani Dyrektor.

dom jednorodzinny, niewielki metraż, ale wielkie możliwości - elewacja frontowa
Elewacja frontowa — klasyka w nowoczesnej odsłonie

Koncepcja architektoniczna — niewielki nowoczesny DOM MARZEŃ 0378

Układ pomieszczeń w domach o niewielkiej powierzchni powtarzają się bardzo często. Różnicuje je głównie miejsce wejścia. Z pewnością takie znacie z rozlicznych projektów typowych. W tym projekcie zdecydowaliśmy się na wejście od ściany szczytowej – na węższym boku prostokątnego rzutu. Dwuspadowy dach i prostokątny rzut – od wieków przywodzą na myśl przytulny dom. Zrezygnowaliśmy z murowanego garażu na rzecz wiaty i sprytnie zaaranżowaliśmy pomieszczenie gospodarcze, w którym mieszkańcy mogą przechowywać sprzęt, np. rowery. Zdecydowaliśmy się natomiast na utrzymanie budynku w szczelnych ramach kolorystycznych, ograniczając się do jasnego odcienia drewna i grafitu.

dom jednorodzinny, niewielki metraż, wielkie możliwości - elewacja tylna, wykończenie
Drewno nie pierwszy raz powala estetyką wykończenia!

Prosty, nowoczesny, WIELKI w wyrazie dom jednorodzinny!

Mimo że bryła budynku jest prosta, z pewnością nie znaczy, że jest nudna. Wspomniana wcześniej wiata i pomieszczenie gospodarcze wizualnie wzbogacają budynek. Belka okalająca wiatę przesunięta jest w stronę wejścia. Daje to możliwość posiadania zadaszenia nad głównym wejsciem do budynku. Niby dom klasyczny, ale jednak nowoczesny. Dlaczego? Lico muru zrównano z okapem dachu. Co to znaczy? Przede wszystkim bryła budynku stała się w ten sposób jednolita. Nie ma w niej uskoków -wystających elementów. Proste? Owszem. Nudne? Ani trochę. Odważnie zagraliśmy przeszkleniami, żeby urozmaicić bryłę. Przeszklenia są istotnym aspektem w architekturze współczesnej i bezpośrednio kojarzą się z nowoczesnością. W tym projekcie podoba się nam okno dachowe / kolankowe – czyli takie, które jednocześnie przeszklenie ma w dachu – połaci, jak i w ściance kolankowej.

dom jednorodzinny, niewielki metraż, wielkie możliwości - elewacja zachodnia
Rzućmy okiem na elewację zachodnią — czysta nowoczesność!

Niewielka działka, nietypowa orientacja domu jednorodzinnego!

Godne uwagi jest to, że budynek ma dość nietypową orientację względem działki. Było to uwarunkowane jej kształtem i niewielkim rozmiarem. Niektóre rejony polski mają sporo zabudowy ustawionej ścianami szczytowymi równolegle do drogi . Na południu Polski nie zdarza się o to często. Prostokątna działka, ustawiona krótszym bokiem do drogi, narzuciła zwrócenie budynku frontem do dłuższego boku ale wejściem do krótszego.

orientacja na działce
Nietypowa działka wymaga nietypowych rozwiązań!

Nowoczesne elewacje na straży prywatności!

Elewacja zachodnia, która jest ustawiona wzdłuż drogi, jest zasłonięta przez pomieszczenie gospodarcze i wiatę. Słońce na tej działce oświetla cały salon, a na wczesnym zachodzie „wpada” jeszcze na chwilę w niewielkie salonowe okna. Wejście do domu, wjazd pod wiatę i kuchnia położone są ze strony północnej. Dla pierwszych 2 to b. dobra lokalizacja. Lepsza jest tylko ta wschodnia ;]

dom jednorodzinny, niewielki metraż, wielkie możliwości - widok z drogi
Widok od drogi — warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki wiata osłania dom.

Klarowny układ, jasny podział. Niewielki metraż nową nowoczesnością?

Wcześniej pojawiło się parę słów o programie funkcjonalnym. Wiecie już, że kuchnia znajduje się od północy. W Polsce przeważnie wybiera się lokalizację kuchni od wjazdu domu. To tak zwana kuchnia z widokiem na podjazd. Dlaczego jest tak popularna? Nie wiem ;] Ludzie czują się po prostu dobrze z takim układem i tylko nieliczni wybierają kuchnię w środku lub z tyłu. Dzieje się tak mimo, że sytuowanie kuchni przed wjazdem sprawia nieraz więcej kłopotu niż pożytku ;]Strefę dzienną i strefę nocną rozdzieliliśmy tutaj bardzo wyraźnie. Dzienna znalazła się w całości na parterze, natomiast nocna ma swoje miejsce na piętrze. Jest to bardzo klasyczny układ i przy małym domu właściwie jedyny słuszny.

schemat strefowania

Jak wykorzystać niewielką przestrzeń w nowoczesnym domu co do centymetra? – WIELKIE możliwości

Parter to otwarta kuchnia i jadalnia, które sprytnie zostały oddzielone od salonu przez regał z książkami. Nowoczesny dom jednorodzinny nie musi być b. duży, jeśli wiemy, w jaki sposób wykorzystać każdy centymetr powierzonej nam powierzchni!

schemat piętro
Zwróćcie uwagę na brak okien w sypialniach od strony drogi!

Podstawowe potrzeby, nowoczesne odpowiedzi?

Dom to miejsce, które z pewnością ma nam dać poczucie bezpieczeństwa i możliwość zadbania o podstawowe potrzeby. Dlatego, pomimo niewielkiego metrażu, ten projekt przewiduje dwie łazienki, po jednej na piętro. Dzięki temu mamy łazienkę, o bardziej prywatnym charakterze w strefie nocnej i wspólną w strefie dziennej. Na piętrze znajdują się cztery sypialnie, co sprawia, że dom będzie wygodny nawet dla rodziny 2+3. Okna żadnej z nich nie wychodzą na zachód (przypominam, że tam znajduje się droga). Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń zapewniają okna dachowe, a w jednej z sypialni okno kolankowe. Łączy się ono niemal bezpośrednio z oknem jadalni, w rezultacie otrzymaliśmy ciekawy efekt wizualny na elewacji.

Niewielki nowoczesny dom jednorodzinny, WIELKIE możliwości — zestawienie pomieszczeń:

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni:

Poziom 0

 • Wiatrołap – 2,9 m2
 • Kuchnia – 8,7 m2
 • Jadalnia – 11,5 m2
 • Salon – 25,6 m2
 • Komunikacja – 7,7 m2
 • Łazienka – 4,3 m2
 • Pralnia – 1,9 m2

Razem – 62,6 m2

 • Pomieszczenie gospodarcze – 12,9 m2

Poziom +1

 • Łazienka – 6,1 m2
 • I Sypialnia – 9,6 m2
 • II Sypialnia – 9,7 m2
 • III Sypialnia 3 – 6,8 m2
 • IV Sypialnia 4 – 9,2 m2
 • Komunikacja – 13,6 m2

Razem – 55,0 m2

SUMA – 117,6 m2

Kończąc kolejny wpis, mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Was do dywagacji na temat wielkości pomieszczeń koniecznych do życia. Anglikom wystarcza nawet 2x mniej :D:D Koniecznie dajcie mi znać, w jakich czujecie się bardziej komfortowo. W tych obszernych, z mnóstwem otwartej przestrzeni, czy raczej w tych mniejszych i bardziej przytulnych? Jeśli zainspirował i zaintrygował Was ten niewielki dom jednorodzinny, zapraszam do przeczytania innych wpisów na ten temat na blogu, oraz na Instagram, oraz Facebook.

Zobacz także:

Obejrzyj nasz filmik na YouTube, spacer po stodole jako jednorodzinny dom , czeka właśnie na ciebie.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl