Wydaje się, że z czasem coraz modniejsze robią się domy jednorodzinne o niewielkim metrażu. Załóżmy, że nie każdy marzy o rezydencji rodem z hollywoodzkiego filmu. Niektórzy, w przeciwieństwie do tego, wolą niewielką, przytulną przestrzeń. Ile osób, tyle gustów. Zachęcam Was do zapoznania się z kolejnym projektem, tym razem nieco mniejszych gabarytów. Drodzy Państwo, przedstawiam kolejny, choć niewielki gabarytowo to WIELKI w wyrazie nowoczesny dom jednorodzinny z biura Pani Dyrektor.
[divider]Koncepcja architektoniczna — niewielki nowoczesny DOM MARZEŃ 0378
[divider]Układ pomieszczeń w domach o niewielkiej powierzchni powtarzają się bardzo często. Różnicuje je głównie miejsce wejścia. Z pewnością takie znacie z rozlicznych projektów typowych. W tym projekcie zdecydowaliśmy się na wejście od ściany szczytowej - na węższym boku prostokątnego rzutu. Dwuspadowy dach i prostokątny rzut - od wieków przywodzą na myśl przytulny dom. Zrezygnowaliśmy z murowanego garażu na rzecz wiaty i sprytnie zaaranżowaliśmy pomieszczenie gospodarcze, w którym mieszkańcy mogą przechowywać sprzęt, np. rowery. Zdecydowaliśmy się natomiast na utrzymanie budynku w szczelnych ramach kolorystycznych, ograniczając się do jasnego odcienia drewna i grafitu.
[divider]Prosty, nowoczesny, WIELKI w wyrazie dom jednorodzinny!
[divider]Mimo że bryła budynku jest prosta, z pewnością nie znaczy, że jest nudna. Wspomniana wcześniej wiata i pomieszczenie gospodarcze wizualnie wzbogacają budynek. Belka okalająca wiatę przesunięta jest w stronę wejścia. Daje to możliwość posiadania zadaszenia nad głównym wejsciem do budynku. Niby dom klasyczny, ale jednak nowoczesny. Dlaczego? Lico muru zrównano z okapem dachu. Co to znaczy? Przede wszystkim bryła budynku stała się w ten sposób jednolita. Nie ma w niej uskoków -wystających elementów. Proste? Owszem. Nudne? Ani trochę. Odważnie zagraliśmy przeszkleniami, żeby urozmaicić bryłę. Przeszklenia są istotnym aspektem w architekturze współczesnej i bezpośrednio kojarzą się z nowoczesnością. W tym projekcie podoba się nam okno dachowe / kolankowe - czyli takie, które jednocześnie przeszklenie ma w dachu - połaci, jak i w ściance kolankowej.
[divider]Niewielka działka, nietypowa orientacja domu jednorodzinnego!
[divider]Godne uwagi jest to, że budynek ma dość nietypową orientację względem działki. Było to uwarunkowane jej kształtem i niewielkim rozmiarem. Niektóre rejony polski mają sporo zabudowy ustawionej ścianami szczytowymi równolegle do drogi . Na południu Polski nie zdarza się o to często. Prostokątna działka, ustawiona krótszym bokiem do drogi, narzuciła zwrócenie budynku frontem do dłuższego boku ale wejściem do krótszego.
[divider]Nowoczesne elewacje na straży prywatności!
[divider]Elewacja zachodnia, która jest ustawiona wzdłuż drogi, jest zasłonięta przez pomieszczenie gospodarcze i wiatę. Słońce na tej działce oświetla cały salon, a na wczesnym zachodzie "wpada" jeszcze na chwilę w niewielkie salonowe okna. Wejście do domu, wjazd pod wiatę i kuchnia położone są ze strony północnej. Dla pierwszych 2 to b. dobra lokalizacja. Lepsza jest tylko ta wschodnia ;][divider]
Klarowny układ, jasny podział. Niewielki metraż nową nowoczesnością?
[divider]Wcześniej pojawiło się parę słów o programie funkcjonalnym. Wiecie już, że kuchnia znajduje się od północy. W Polsce przeważnie wybiera się lokalizację kuchni od wjazdu domu. To tak zwana kuchnia z widokiem na podjazd. Dlaczego jest tak popularna? Nie wiem ;] Ludzie czują się po prostu dobrze z takim układem i tylko nieliczni wybierają kuchnię w środku lub z tyłu. Dzieje się tak mimo, że sytuowanie kuchni przed wjazdem sprawia nieraz więcej kłopotu niż pożytku ;]Strefę dzienną i strefę nocną rozdzieliliśmy tutaj bardzo wyraźnie. Dzienna znalazła się w całości na parterze, natomiast nocna ma swoje miejsce na piętrze. Jest to bardzo klasyczny układ i przy małym domu właściwie jedyny słuszny.
[divider]Jak wykorzystać niewielką przestrzeń w nowoczesnym domu co do centymetra? - WIELKIE możliwości
[divider]Parter to otwarta kuchnia i jadalnia, które sprytnie zostały oddzielone od salonu przez regał z książkami. Nowoczesny dom jednorodzinny nie musi być b. duży, jeśli wiemy, w jaki sposób wykorzystać każdy centymetr powierzonej nam powierzchni!
[divider]Podstawowe potrzeby, nowoczesne odpowiedzi?
[divider]Dom to miejsce, które z pewnością ma nam dać poczucie bezpieczeństwa i możliwość zadbania o podstawowe potrzeby. Dlatego, pomimo niewielkiego metrażu, ten projekt przewiduje dwie łazienki, po jednej na piętro. Dzięki temu mamy łazienkę, o bardziej prywatnym charakterze w strefie nocnej i wspólną w strefie dziennej. Na piętrze znajdują się cztery sypialnie, co sprawia, że dom będzie wygodny nawet dla rodziny 2+3. Okna żadnej z nich nie wychodzą na zachód (przypominam, że tam znajduje się droga). Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń zapewniają okna dachowe, a w jednej z sypialni okno kolankowe. Łączy się ono niemal bezpośrednio z oknem jadalni, w rezultacie otrzymaliśmy ciekawy efekt wizualny na elewacji.
[box type="note" align="aligncenter" ]Niewielki nowoczesny dom jednorodzinny, WIELKIE możliwości — zestawienie pomieszczeń:
Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni:
Poziom 0
- Wiatrołap - 2,9 m2
- Kuchnia - 8,7 m2
- Jadalnia - 11,5 m2
- Salon - 25,6 m2
- Komunikacja - 7,7 m2
- Łazienka - 4,3 m2
- Pralnia - 1,9 m2
Razem - 62,6 m2
- Pomieszczenie gospodarcze - 12,9 m2
Poziom +1
- Łazienka - 6,1 m2
- I Sypialnia - 9,6 m2
- II Sypialnia - 9,7 m2
- III Sypialnia 3 - 6,8 m2
- IV Sypialnia 4 - 9,2 m2
- Komunikacja - 13,6 m2
Razem - 55,0 m2
SUMA - 117,6 m2
[/box]
Kończąc kolejny wpis, mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Was do dywagacji na temat wielkości pomieszczeń koniecznych do życia. Anglikom wystarcza nawet 2x mniej :D:D Koniecznie dajcie mi znać, w jakich czujecie się bardziej komfortowo. W tych obszernych, z mnóstwem otwartej przestrzeni, czy raczej w tych mniejszych i bardziej przytulnych? Jeśli zainspirował i zaintrygował Was ten niewielki dom jednorodzinny, zapraszam do przeczytania innych wpisów na ten temat na blogu, oraz na Instagram, oraz Facebook.
[divider]Zobacz także: