DOM MARZEŃ A0267 – wyjątkowy dom indywidualny w stylu preriowym

W serii Dom Marzeń pokazuję Wam niektóre z licznych projektów powstałych w moim biurze architektonicznym. Nie chcę jednak, aby posty te ograniczały się jedynie do prezentacji danego budynku. Zawsze staram się przy okazji poruszać ważne tematy i zagadnienia projektowe, zwracać uwagę na istotne kwestie dla osób myślących o budowie domu, czy też, tak jak w tym przypadku, omówić jeden z wielu stylów architektonicznych we współczesnej architekturze. Dziś więc na warsztat bierzemy dom preriowy – zapraszam!

Chociaż wielu osobom w pierwszej chwili ta nazwa nie mówi absolutnie nic, to jestem przekonana, że patrząc na przykłady szybko można zauważyć zależności. Tym bardziej, że jeden z najsłynniejszych domów w światowej współczesnej architekturze mieszkalnej jest właśnie w stylu preriowym. A mowa tu o Fallingwater (Dom nad wodospadem).

styl preriowy, w stylu preriowym
Wyjątkowy dom zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta w 1935 roku to jeden z najznamienitszych przykładów nie tylko architektury preriowej, ale i współczesnej architektury mieszkalnej. Mimo upływu lat wciąż zaskakuje rozwiązaniami wyprzedzającymi swoje czasy o dziesięciolecia. (Zdjęcie: Carol M. Highsmith)

To właśnie Frank Lloyd Wright jest głównym autorem stylu preriowego. Około 1900 roku, kiedy w budownictwie Stanów Zjednoczonych królują europejskie style, Wright zauważa jak bardzo niekiedy są one oderwane od otoczenia. Szczególnie widać to było w strzelistych formach modnych wtedy domów wiktoriańskich, które mocno kontrastowały z równinnym krajobrazem prerii. Architekt chciał więc stworzyć styl, który oddawałby amerykańskiego ducha, a jednocześnie idealnie wkomponowywał się w równinne otoczenie. I właśnie ta głęboka świadomość tożsamości miejsca oraz zakorzenienie architektury w przyrodzie jednoznacznie zdefiniowały zarówno styl preriowy jak i całą późniejszą twórczość Wrighta.

Indywidualny projekt domu w stylu preriowym – zobacz jak wygląda!

Bliskość natury to nie jedyna cecha stylu preriowego. Domy utrzymane w tej stylistyce wyróżniają się prostotą i swego rodzaju surowością. W bryle mocno akcentuje się kierunki poziome, na przykład masywne balkony i tarasy lub okna wstęgowe okalające niemal cały budynek. Właśnie ta horyzontalna forma budynku miała odwzorowywać równinne tereny na których pracował Wright.

Inną charakterystyczną cechą architektury preriowej są wystające okapy, które niejednokrotnie sięgały daleko poza obrys budynku, zadaszając całkowicie taras, bądź podjazd. Dachy były zazwyczaj płaskie, bądź o bardzo niskim kącie nachylenia. W bryle budynku akcentowano masywne kominy, często pokrywane cegłą lub kamieniem. Te same materiały, razem z drewnem, były najczęściej używane w stylu amerykańskim preriowym.

Zgodnie z zapowiedzią, wyjątkowy dom o stylistyce inspirowanej preriową, jednak powstały w naszym krajobrazie i naszych czasach.
styl preriowy, w stylu preriowym
Wystające okapy to nie jedyny element stylu preriowego. Wyraźne poziome podziały oraz rozczłonkowana bryła sprawiają, że budynek odbieramy jako solidny, ale jednocześnie lekki.

Styl preriowy miał duży wpływ także na wnętrza budynku, które stanowiły jedność zarówno z zewnętrzną formą budynku jak i z towarzyszącą mu naturą. Otwarty plan łączył pomieszczenia o kilku funkcjach, tworząc jasne przestronne przestrzenie. Dziś taki układ nie jest dla nas niczym niezwykłym – śmiało przecież łączymy nasze kuchnie, salony i jadalnie. Jednak na tamte czasy była to prawdziwa architektoniczna rewolucja. Oszczędnie stosowano też ozdoby – liczyła się przede wszystkim faktura materiałów. Wyjątkiem były jedynie minimalistyczne fryzy stosowane, aby optycznie oddzielić od siebie kondygnacje.

Wyjątkowy dom w stylu inspirowanym preriowym – zobacz wizualizacje!

styl preriowy, w stylu preriowym
Elewacja to wysmakowane połączenie sidingu i kamienia. Białe detale dodają lekkości, a ciemna stolarka okienna stanowi o elegancji i klasie.

Po 1920 roku styl preriowy był coraz bardziej stylizowany, w efekcie mocno wykraczając poza pierwotną estetykę. I chociaż jego czysta forma jest już rzadko spotykana to wciąż wracamy do niezmiennie aktualnych założeń, takich jak bliskość natury, otwarty układ i prostota formy. Okna wstęgowe zastąpiono zwykłymi, zazwyczaj bardzo dużymi o subtelnych podziałach, zaś dachy zyskały bardziej stromy kąt nachylenia.

styl preriowy, w stylu preriowym
Podjazd i strefa wejściowa. Chociaż dom ten czerpie głównie ze stylu preriowego, widać tu dużo zapożyczeń z innych stylistyk amerykańskich i nie tylko.

Dziś, styl preriowy kojarzy nam się przede wszystkim z nieszablonowością. Domy w tej stylistyce są uosobieniem swoistego amerykańskiego ducha – umiłowania wolności i indywidualności. To nie zwykłe budynki, to prawdziwe twierdze, jednak o wyrafinowanej estetyce i przestronnych, wygodnych wnętrzach. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób stanowią wymarzony dom. Świetnie wkomponowują się w nizinny krajobraz większości klimatów. A jeśli w otoczeniu znajdziemy miejsce na wysoką zieleń, całość nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Wyjątkowy dom inspirowany stylem preriowym – zobacz jego wnętrze!

styl preriowy, w stylu preriowym
Tak jak Dom nad wodospadem wyprzedził swoje czasy, tak i w przypadku naszego wyjątkowego domu mamy do czynienia z szeregiem innowacyjnych rozwiązań. Niektóre z nich mogą zaskakiwać, jednak wszystkie mają swoje uzasadnione miejsce w projekcie.
styl preriowy, w stylu preriowym
Tak jak w przypadku klasycznych domów preriowych ten ma dwie kondygnacje nadziemne. Są one mocno rozczłonkowane i tworzą ciekawe przestrzenie zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz.

Amerykańskie domy wyróżnia duża powierzchnia i związane z nią mnóstwo pomieszczeń o wyjątkowych funkcjach. O wielu z nich mogliście przeczytać wcześniej na blogu Pani Dyrektor. Będzie to na przykład pokój śniadaniowy. Razem z kuchnią, pokojem dziennym oraz salonem, tworzą dużą strefę wypoczynku dla całej rodziny. Oddzielnie usytuowana jest duża jadalnia. Na parterze znajdziemy też przestronny hol, z którego przejść możemy do gabinetu. Nie obeszło się też bez pomieszczeń takich jak pokój do pracy, centrum komputerowe, pralnia, czy spiżarnia. W bryle wyróżnia się duży, trzystanowiskowy garaż. Całość otacza zespół zadaszonych tarasów, które delikatnie zacierają granicę między wnętrzem, a zewnętrzem.

Wysoki sufit katedralny nad salonem dodaje mu reprezentacyjnego charakteru. Połączony z korytarzem na wyższym piętrze, tworzy ciekawą, wielowymiarową przestrzeń. Ta kondygnacja to przede wszystkim prywatna strefa domowników. Znajdziemy tu master bedroom i master closet oraz sypialnie i garderoby dla dzieci. Ciekawym elementem jest też ukryty balkon wychodzący z sypialni rodziców, pozwalający na intymny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni

Parter:

  • Centrum komp. 8,00 m2
  • Gabinet 18,00 m2
  • Garaż 59,90 m2
  • Garderoba 5,10 m2
  • Hol 12,50 m2
  • Jadalnia 17,70 m2
  • Komunikacja 26,30 m2
  • Kuchnia 21,50 m2
  • Łazienka 8,70 m2
  • Pokój do pracy 11,60 m2
  • Pokój dzienny 18,30 m2
  • Pralnia 7,20 m2
  • Pokój śniadaniowy 11,00 m2
  • Salon 37,40 m2
  • I Schowek 1,20 m2
  • II Schowek 1,60 m2
  • Spiżarnia 8,60 m2
  • Śluza brudu 12,40 m2
  • WC 2,60 m2
  • Wiatrołap 9,70 m2
  • Suma: 299,30 m2

Poddasze:

  • Master closet 33,20 m2
  • Komunikacja 27,20 m2
  • Łazienka 27,30 m2
  • I Sypialnia 22,70 m2
  • II Sypialnia 23,70 m2
  • III Sypialnia 19,90 m2
  • Master bedroom 38,60 m2
  • Toaleta 2,30 m2
  • Suma: 205,60 m2

Razem: 504,9 m2

Patrząc zarówno na wnętrza tego niezwykłego domu, jak i na jego elewacje, widzimy, że optymalnie wykorzystano tutaj każdy metr kwadratowy. Takie zagospodarowanie przestrzeni było możliwe dzięki projektowaniu indywidualnemu. To “szycie domu na miarę” idealnie dostosowanego zarówno do potrzeb przyszłych domowników, jak i do możliwości danego terenu. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z jednego z moich postów – kliknij tutaj. :)

Jak podoba Wam się nasz wyjątkowy dom inspirowany stylem preriowym? To co przemawia do mnie najbardziej w tej stylistyce to jedność domu z krajobrazem, w którym się znajduje. Takie domy mają klasę i to niezależnie od stylu w jakim są zaprojektowane. Spójność otoczenia z budynkiem, można osiągnąć na wiele sposobów, to może być nowoczesna willa pięknie wkomponowana w strome zbocze, albo prosta chatka na skraju lasu. Wszystko czego potrzebujemy to odrobina szacunku i świadomość jak wiele piękna nas otacza – wystarczy się zatrzymać. ;)

A jeżeli spodobała Ci się architektura w stylu preriowym, to mam dla Ciebie dobrą informację! Już niedługo kolejny post i kolejny dom w tym stylu właśnie. Śledźcie więc uważnie bloga Pani Dyrektor na bieżąco, zarówno tutaj jak i na moim facebooku! Do zobaczenia! ;)

Zobacz także:

Pani Dyrektor pozdrawia Was jednak nie z rozległej prerii, a ze słonecznego Rzeszowa! Trzymajcie się ciepło! :)

Lubisz relaks? Mamy filmik dla ciebie! Wejdź w link i zobacz nasz filmik na YouTube.

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl