Dawno Temu w Domu Ep.11 – KWK Brzeszcze II Silesia

Dlaczego to jest moim kolejnym epizodem z serii Dawno temu w Domu?? Jeśli obserwujesz mnie dokładniej wiesz, że wczoraj pisałam o Loftach i o tym, że nie ma ich w Polsce.

Nie licząc kilku sztuk loftów, które  zaprojektowane i zamieszkane zostały przez architektów na naszym rynku szumnie chrzci się tą nazwą  apartamenty różnorakie.

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-33

Może myślicie, że nie ma u nas loftów dlatego, że nie ma na nie miejsca? Nie ma budynków poprzemysłowych? Pięknych hal, malowniczych zespołów zabudowy kopalnianej?

Kolejny błąd!

To wszystko jest! Na dodatek jest w bardzo dużych ilościach. Na Śląsku chociażby – nie trzeba jakoś specjalnie szukać, tam potknąć się można o kopalnię albo jakiś obiekt poprzemysłowy niemal na każdym rogu ulicy.

Nikt jednak nie chce się tym zajmować, bo nasz biznes – nawet ten wysokobudżetowy – jest jeszcze w fazie sztywnego trzymania się rachunku zysków i strat. Mało mamy biznesmenów – mecenasów architektury. Nie chcę być uszczypliwa, że wyrosło to z tego, że oni wyrośli z biedy ale coś w tym jednak jest. Wiadomo, że są dziedziny inwestowania – np sztuka czy kultura (która leży u nas i kwiczy) w których stopa zwrotu jest bliska zeru a czasem nawet jest na minusie. Bogaty „z dziada pradziada” zupełnie inaczej traktuje takie zadania niż ten, który w pocie czoła i krwawicy rąk zdobywał co ma – normalna sprawa… Dla architektury jest to jednak ból nie do przeskoczenia i zanim nasi rodzimi biznesmeni wprowadzą w arkana swej wiedzy i otworzą portfel dla swoich dzieci – takich perełek jak KWK Brzeszcze II Silesia już niestety nie będzie.

Dobra – oglądamy KWK Brzeszcze II Silesia. Zdjęcia zrobiłam jeszcze podczas studiów głuptakiem więc wara od komentów, że są mało udane bo to co trzeba pokazuję elegancko ;] Za wielkie logo mojej ex-firmy też nie rugajcie – młoda byłam i głupsza niż teraz :P

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-13

Piękna, romantyczna, opuszczona – Kopalnia Węgla Kamiennego Brzeszcze II Silesia. Widzicie jej olbrzymi potencjał architektoniczny??

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-15

A te zbiorniki ?? I ten wodny i te w tle?? Coś wspaniałego – tylko pieniędzy a cudnych pomysłów znalazłaby się co nie miara!

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-6

Zwróć uwagę na przeszklenia Hali – 2 piękne lofty – jeden nad drugim z takimi oknami!

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-5

Można byłoby zrobić w tym szkołę, centrum badawcze, laboratorium….

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-3

A w tych nadwieszonych przejściach – mieszkania dla pracowników ;] 20m nad ziemią ;]

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-10

Oczywiście, tak jak miało to miejsce w rewitalizacji terenu poprzemysłowego zagłębia Ruhry w Niemczech – takie piękności stalowe pozostałyby – ku pamięci i ku szerzeniu wiedzy i świadomości!

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-18

Na koniec jeszcze jeden widok z jednej z głównych dróg zakładowych. Wyobrażam sobie świeżą alejkę z drzewami, bruk, wesołych ludzi z balonikami – jak na renderach … ;]

W galerii kilka malowniczych detali ;]

PD Architekt pozdrawia, obiecuje, że ze Śląska będzie więcej zdjęć innych obiektów w tym roku i namawia Inwestorów do inwestowania w terenach poprzemysłowych Z GŁOWĄ!!

Na koniec… Moje Kochane Maszyny Budowlane – wielki powrót ;] Nawet w KWK ujawniły się – oczywiście czarne jak węgiel, ale dlatego jeszcze piękniejsze ;]

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-17

Moje Kochane Maszyny Budowlane na Kopalni ;]

 

KWK-Brzeszcze-II-Silesia-poprzemyslowa-architektura-piekne-obiekty-na-lofty-do-rewitalizacji-14

 

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Dawno Temu w Domu Ep.11 – KWK Brzeszcze II Silesia, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

8 komentarzy

 1. To trochę nie tu, ale natknąłem się na Pani blogu na artykuł o rewitalizacji (o ten: https://panidyrektor.pl/rewitalizacja-artykul/) ale jest chroniony hasłem. Temat mnie ciekawi w kontekście dziedzictwa poprzemysłowego Górnego Śląska więc chętnie bym ten tekst przeczytał. Czy jest jakaś opcja uzyskania dostępu?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Piękne zdjęcia. Niestety w tej chwili w tym miejscu już bardzo mało zostało a same szyby lada dzień zostaną zasypane….?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Zamieszkałbym w takim lofcie. Tylko czy dałbym radę finansowo? Szkoda wielka bo na Górnym Śląsku TNT załatwił już kilka prawdziwych pereł (czasem z XIX wieku). Żal było patrzeć jak to wysadzają. Taki potenjał zmarnować…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl