Dawno temu w domu ep. 24 – Willa Bałtyk w Miedzyzdrojach

DawnoDawno, dawno, bardzo dawno nie pisałam już dla Was mojej ulubionej serii Dawno Temu w Domu. W większości dlatego, że jeśli nie wyjeżdżam z biura w długie i dalekie tereny, nie mam jak zrobić dla Was reportażu, którego przygotowanie kosztuje dość sporo czasu ;[ Wykorzystując fakt, iż jestem cały następy tydzień w Międzyzdrojach, opowiem Wam duuuużo o architekturze zdrojowej tego miasta i o samym mieście również.

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-bałtyk-zabytki-renowacje-002

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-bałtyk-zabytki-renowacje-2

Bałtyk Willa Bałtyk to zabytkowa rezydencja położona niemal przy samym morzu przy ul. Bohaterów Warszawy. Nosiła niegdyś nazwę Seeblick czyli z niemiecka „spojrzenie na morze”. Zbudowana została w 1890, i kolejno rozbudowywana w latach 1910 i 1927.

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-bałtyk-zabytki-renowacje-003

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-004

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-005

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-006

Jej architektura przyciąga wzrok zupełnie odmienną od otoczenia formą. Budynek złożony jest z części okrągłej i prostokątnej, a na działce obok niemal przyrośnięta doń kamienica śmiało mogłaby stworzyć harmonijną całość z samą bryłą Bałtyku. O budynku tych gabarytów śmiało powiedzieć można „rezydencja”. Zmieszczą się tam i reprezentacyjne schody i ogromny salon z fortepianem. Zmieści się tam też i biblioteka ;]

Bardzo chciałabym zobaczyć ten budynek od wewnątrz. Niestety, od dawna jest zamknięty i choć wisi na nim skromna wizualizacja efektów planowanej przebudowy, od lat nie zmieniło się nic i budynek jest nadal cieniem swojego potencjału.

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-3

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-4

RenowacjaPoszukując wzmianek o tej pięknej rezydencji z końca XIX wieku usłyszałam wiele oburzonych jej stanem głosów osób – mieszkańców miejscowości. Jeden z nich winą za stan budynku obarcza MEN, który przez lata w obiekcie tym prowadził Wojskowy Dom Wczasowy Bałtyk. Niektórzy znowu winią władze miasta i oczekują odeń reakcji.

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-001

Jak myślicie?Czy władze miasta powinny ingerować w sprawy takie jak ta i w ramach budżetu przeprowadzać niezbędne konserwacje, zabezpieczenia czy nawet przywracać do stanu pierwotnego obiekty zabytkowe? Moje zdanie znacie oczywiście, a uprzedzając pytania „dlaczego nie dzieje się z Bałtykiem jak z Wawelem odpowiem, że po pierwsze nie jest to obiekt klasy A i prawdopodobnie nie jest to też obiekt, którego własności pozwalają na ingerencję z zewnątrz*

*Mam 7 dni na to, by dowiedzieć się czyj jest budynek i dlaczego jest w takim stanie – opowiem Wam później ;]

Przy okazji nie omieszkam dodać, że zaradne i przedsiębiorcze miasto szuka Inwestora, któremu mogłaby przekazać taki obiekt w zamian za [wstaw dowolne od renowacji, po zachowanie funkcji].

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-historzycznie-12

Historyczny widok „Bałtyku” – Źródło: fot. http://miedzyzdroje.fotopolska.eu/544501,foto.html

dawno-temu-w-domu-blog-o-architekturze-miedyzdroje-willa-baltyk-zabytki-renowacje-historzycznie-11

Perła Bałtyku – Rezydencja Międzyzdroje: Źródło: Fot. Daniel Zasina: http://zasina.art.pl/gallery/Miejsca/Miedzyzdroje-nie-tylko-plaza/0063

Jeśli lubicie zabytki, opuszczone domostwa, wille i inne miejsca, których może niedługo nie być – polecam całą serię Dawno Temu w Domu.

Najbliżej tematu zabudowy nadbrzeżnej: Hotel w stylu hiszpańsko-mauretańskim z włoskiego Pineto

miedzyzdroje-miasto-polskie-uzdrowizkowe-przesztrzen-blog-o-architekturze-1

PD Architekt pozdrawia Was ciepło znad polskiego morza ;]

Kliknij aby zobacz bazę projektów domów indywidualnych 3D na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.7/10 (6 votes cast)
Dawno temu w domu ep. 24 – Willa Bałtyk w Miedzyzdrojach, 9.7 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

  1. Za każdym razem widząc ten przepiękny obiekt zastanawiam się czy kiedyś zobaczę go kiedy wróci do dawnej świetności. Jest przepiękny i to naprawdę ogromną rozpacz że wciąż tak niszczeje..

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl