ChełmnoDziś będzie krótko, bo ostatnio spałam bardzo niewiele i prawdę mówiąc, czasoprzestrzeń załamuje mi się i faluje miast być jak zwyczajnie, liniową rzeczywistością ;] W 2006 roku wyjechałam na Plener Malarski Studentów Architektury WA PK do jednego z piękniejszych miasteczek jakie udało mi się w Polsce kiedykolwiek odwiedzić.
PrzygodaOczywiście, przeżyłam tam przygodę. Pisząc niedawno o Lokomotywowni w Rzeszowie poruszyłam temat moich spontanicznych eskapad, w których to wchodzę np. na tereny zamknięte, terenu budowy, place remontów czy np. przebudowywane podziemia oczywiście niedostępne dla nikogo.
Jak to robię?
Bardzo zwyczajnie. Wchodzę ;] Uwierzcie mi, nie ma opcji, by ktoś zagadnął Was “co i po co robicie, albo gdzie idziecie”. Gdy idąc jesteście pewni siebie i wyglądacie jak właściwa osoba na właściwym miejscu – nikt nie zwróci na Was uwagi ;] W ostateczności, jeśli traficie na kogoś wnikliwego, Wasz piękny uśmiech zrekompensuje mu wszelkie wątpliwości;]
GotykZobaczcie i Wy ;] Tym razem wybrałam budowę w zabytkowym obiekcie. Kościół Archiprezbiterialny pw. Wniebowziecia NMP w Chełmnie. To najstarszy obiekt do którego “wtargnęłam” niepostrzeżenie (jak się potem okazało nie do końca niepostrzeżenie). Widok, jaki po drodze na wieżę zobaczyłam przedstawię i Wam ;] Dzisiaj taras widokowy kościoła otwarty jest dla zwiedzających. To swoją drogą fantastyczny zabieg otwierać dla ludzi takie miejsca. Przypomina mi to kościół św. Jakuba Apostoła w Szczecinie (dach jego wieży został częściowo przeszklony, w obiekcie zamontowano windę i służy dziś za taras widokowy).
Zachwyćcie się Chełmnem, miastem zakochanych ;]
Po prawej – zabytkowy renesansowy ratusz w otoczeniu kamieniczek z XVIII – XIXw. Ratusz pierwotnie gotycki jeden z najcenniejszych zabytków renesansu w północnej Polsce.
Krok po kroczku, coraz wyżej i wyżej … skradając się, weszłam na ostatni poziom budowy i tam spotkałam ekipę budowlaną. Jak się domyślacie, ciężko być niezauważoną blondynką na budowie ;] Mili Panowie nie byli specjalnie źli na to, że nieproszona weszłam na wieżę a za mną …. moje koleżanki i koledzy, którzy nie bali się wdzierać tam w moim towarzystwie.
Chełmno ;]
Widok na Ratusz w Chełmnie z tarasu wieży Kościoła Archiprezbiterialnego pw. Wniebowziecia NMP w Chełmnie.
Kościół pofranciszkański pw. Św Jakuba Starszego i Św. Mikołaja. W 2006 roku obiekt ten nie funkcjonował z uwagi na ryzyko katastrofy budowlanej. Oczywiście przesiadywałam w nim, malowałam i śpiewałam sobie – był otwarty a jego opiekun – strażnik – wyjątkowo nie robił sobie z tego nic a nic ;]
Na horyzoncie – mój ulubiony obiekt z Chełmna – wieża ciśnień w której – o tak – jest mieszkanie!
I love technologyChełmno pod wieloma względami jest miastem niezwykłym. Wnętrza murów obronnych miasta wypełnione po brzegi są architekturą gotycką (siedem gotyckich kościołów). Same mury obronne są praktycznie nienaruszone, stąd Chełmno zwane jest Polskim Carcason Cite. Kiedy tylko przypominam sobie Chełmno, żałuję dnia w którym podjęto decyzję o rozebraniu murów obronnych Krakowa…
Wybudowany prawdopodobnie w latach 1280-1320 na miejscu pozostałości po bazylice romańskiej z IXw gotycki obiekt z pięknej czerwonej cegły. Widzicie te piękne rzygacze? Jak inaczej odwodnić dach skonstruowany w ten sposób! (poniżej połacie)
Zespoły zabytkoweKiedy całe miasto jest zabytkiem, spacerując po nim czujesz się jak w krainie czarów. Jakbyś cofną się w czasie lub pozostał zamrożony w nim. Zespół klasztorny ss. Miłosierdzia zlokalizowany przy murach obronnych, za ich granicą – piękne zielone ogrody – bajeczne miejsce.
NiespodziankaWieża ciśnień w Chełmnie zachwyciła mnie szczególnie. Górująca nad pierzeją niskich kamieniczek zdaje się być pionkiem na szachownicy w Krainie Czarów Alicji. Wieża ciśnień jest … MIESZKALNA! Tak – wspaniałe, prawda?? Troszkę ciemno ale kiedy przeszklilibyśmy kopułę stałaby się mieszkaniem o zupełnie wyjątkowym klimacie. Tak tak – zrobię dla Was niedługo posta o … mieszkalnych wieżach ciśnień ;]
RynekZabudowa wewnątrz gotyckich murów obronnych Chełmna pozostała niemalże nienaruszonym, średniowiecznym układem urbanistycznym. To niezwykle rzadkie zjawisko, stąd całe zabytkowe centrum wpisane jest od 2005 roku listę Pomników historii. Wspaniałe zabytki Chełmna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Renesansowy ratusz w Chełmnie.
Rynek w Chełmnie.
PlenerNa sam koniuszek trochę moich własnych wspomnień z Pleneru. Nie uważam się za dobrą malarkę, ale myślę, że nauczanie młodych architektów malarstwa to szczególnie ważna sprawa. Potrzebujemy być wrażliwi na przestrzeń, otoczenie, kolor, formę. Prace poniżej są autorstwa całej naszej grupy. Pani Dyrektor malowała te najbardziej czerwone i nie, nie były one uważane za dzieła sztuki a raczej na prace na tróję ;P
Chełmno – panorama w ujęciu studentów WA PK
A to prace na sześć ;] Malowała je moja przyjaciółka Magdalena Stano. Jeśli macie ochotę na więcej jej dzieł, zapraszam na wystawę – ulotka poniżej.
Jakby ująć to delikatnie … wolę szkice a warsztatu malarskiego, krótko mówiąc, nie posiadam :P Planuję to kiedyś nadrobić – kiedy będę już rentierką ;]
PD Architekt pozdrawia Was z Rzeszowa, bardzo miło wspomina Chełmno i poleca Wam zaglądnąć na Wikipedię aby zobaczyć piękna panoramę miasta ;]
Jeśli chcecie pooglądać więcej postów z serii Dawno Temu w Domu klik klik w link ;]
Architekt o Architekturze
"Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście.
Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.
Wieża Ciśnień , uwielbiam je !
Ja też!!!
Wyprawy na partyzanta są najlepsze :)
Zawsze świetnie piszesz o architekturze :) a miasteczko przepiękne! Buziak!
też mam takie zdjęcie ;) na tle swoich prac wiszących na bramie… ah te plenery :) pozdrawiam
Bardzo miło wspominam wszystkie wyjazdy studialne ;] Np. ten z 1010 roku do Syrii w której zwiedziliśmy kraj od Aleppo przez Malulę po Damaszek ;]