7 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o Rzeszowie i województwie podkarpackim

Uwielbiam Rzeszów i całe Podkarpacie! Doceniam je szczególnie za życzliwość ludzi i za ciepłą galicyjską gościnność. Ale nie tylko. Odwiedziłam wiele miast w Polsce i w wielu z nich spotkałam się z brakiem otwartości na „obcych”. Prowadzenie biznesu dla kogoś z zewnątrz w miastach takich jak Kraków czy Warszawa graniczyło z cudem. W Krakowie z powodu naturalnej preferencji mieszkańców wybierających „rdzennych”, w Warszawie z uwagi na wielokrotnie większe koszty niż przychody szczególnie w pierwszej fazie czyli od pierwszego do piątego roku od założenia działalności. Rzeszów nie klasyfikuje przyjezdnych, tylko daje im to co ma najlepsze. ;) A ma tego dużo! Zresztą zobaczcie sami, bo jestem pewna, że o wielu z poruszanych tu aspektów mogliście nie wiedzieć.

1# Rzeszów to najbardziej studenckie miasto

…w Europie! W 2012 roku stolica Podkarpacia wygrała zestawienie miast Unii Europejskiej z najwyższą liczbą studentów przypadających na liczbę mieszkańców. Według danych było ich aż 353 na 1000 mieszkańców! Co to oznacza? Między innymi pewność, że nie zabraknie nam wykwalifikowanej siły roboczej i jeśli zdecydujemy się prowadzić biznes na Podkarpaciu, odpowiednich pracowników znajdziemy na miejscu.

RZESZÓW

Fot: Tadeusz Poźniak

Publiczne i prywatne uczelnie kształcące młode pokolenie chętnie podejmują współpracę z firmami. Ale studenci to nie tylko sumienni praktykanci i dobrzy pracownicy, to przede wszystkim młodzi, kreatywni ludzie, pełni pozytywnej energii i otwarci na powstawanie nowych inicjatyw. W Rzeszowie takich osób z pewnością nie zabraknie!

2# Rzeszów uwielbia rankingi

Skoro o inicjatywach mowa… Rzeszów zajął trzecie miejsce w rankingu najbardziej obywatelskich miast w Polsce. Według danych aż 22% rzeszowian aktywnie udziela się w różnego typu organizacjach i w tej kategorii nie mamy sobie równych (dane: EUROPOLIS 2018).

Jednak to nie jedyne rankingowe wejście na podium dla stolicy Podkarpacia. Rzeszów to także trzecie najbezpieczniejsze miasto w Polsce. Tutaj doceniono szczególnie dostępność opieki zdrowotnej oraz ogólną jakość życia mieszkańców.

To co jednak przede wszystkim powinno zainteresować inwestorów to drugie miejsce w rankingu „miast uczących się” (Rzeszów ustąpił jedynie Warszawie). Oceniano w nim m.in. łatwość prowadzenia biznesu oraz dostępność zasobów infrastrukturalnych. Takie zestawienia mogą okazać się szczególnie pomocne przy wyborze miejsca do inwestycji. A jak widać Rzeszów uwielbia rankingi… z wzajemnością! ;)

Fot: Alicja Bytnar

3# Podkarpacie to ojczyzna innowacji i wielkich inwestycji

Tutaj na pierwszy plan wysuwa się Dolina Lotnicza, będąca wizytówką regionu. Stowarzyszenie powstało w 2003 r. i skupia obecnie ponad 140 podmiotów, w tym firmy produkcyjne i usługowe oraz ośrodki naukowo-badawcze, w tym Politechnikę Rzeszowską. Firmy należące do Doliny Lotniczej zatrudniają w sumie 25 tys. pracowników i wytwarzają ok. 90% krajowej produkcji sektora lotniczego, a już wdrażane są kolejne inwestycje mające powiększyć te liczby.

Za swój główny cel Stowarzyszenie przyjęło przekształcenie Polski południowo-wschodniej w jeden z wiodących w Europie ośrodków przemysłu lotniczego i już widać tego efekty. Dolina Lotnicza przyciąga wiele innowacyjnych firm i sukcesywnie tworzy atrakcyjne tereny dla nowych inwestorów. A o jej potencjale niech świadczy fakt, że została najlepszą instytucją otoczenia biznesu w Polsce w 2018 roku.

RZESZÓW

Fot: Tadeusz Poźniak

Na inwestorów czekają również Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis oraz dopiero powstający Park Przemysłowo-Technologiczny Nowa Sarzyna. Zadaniem tych miejsc jest zgromadzenie na swoim terenie jak najwięcej firm z branży lotniczych i nowych technologii (Areopolis) oraz przemysłu chemicznego (Nowa Sarzyna), które otrzymają pod swoją działalność uzbrojone tereny wyposażone we wszystkie potrzebne media i drogi dojazdowe. To setki hektarów potencjału przeznaczonego na wspieranie przedsiębiorczości i zaawansowanych technologii.

Ogromne sukcesy odnoszą również firmy specjalizujące się w różnych gałęziach IT. Jest to na przykład Asseco Poland – informatyczny gigant zatrudniający ponad 20 tysięcy osób na całym świecie, czy G2A.COM zajmujący się szeroko pojętym gamingiem.

G2A Arena

Fot: Tadeusz Poźniak

Podkarpackie to jednak nie tylko lotnictwo i high-tech! Można tu wymienić również firmę Inglot, od wielu lat będącą liderem w branży kosmetycznej na świecie. Założona ponad 30 lat temu, obecnie posiada globalną sieć salonów w najbardziej prestiżowych lokalach i galeriach (m. in. na Times Square w Nowym Jorku, czy na Hawajach). Mimo tak dużego sukcesu, zdecydowana większość kosmetyków jest wciąż produkowana w rodzimym Przemyślu. Z tego miasta pochodzi również dobrze znany Kazar – producent eleganckiego obuwia i galanterii.

Wielkie firmy tworzą swoje siedziby i filie właśnie na Podkarpaciu, widząc potencjał tego miejsca, który pomoże im w osiągnięciu sukcesu. Może Ty również do nich dołączysz? :)

4# Z Rzeszowa do Tel Awiwu?

Tak! Zresztą to tylko jedna z dostępnych destynacji. Podkarpacie mocno inwestuje w transport i już widać tego efekty. Budowane są drogi ekspresowe, zaś sam Rzeszów przecina najdłuższa autostrada w Polsce – A4. Rozwija się również kolej, tutaj wsiądziesz do Pendolino i w komfortowych warunkach przeniesiesz się w głąb Polski.

To co jednak cieszy najbardziej to położony w podrzeszowskiej Jasionce Międzynarodowy Port Lotniczy. W ubiegłym roku terminal pobił swój rekord i obsłużył prawie 700 tysięcy pasażerów. Wraz ze wzrostem podróżujących uruchamiane są nowe kierunki zarówno krajowe jak i te znacznie dalsze. To świetna sprawa szczególnie dla osób chcących założyć biznes na Podkarpaciu. Bo Rzeszów słynie z tego, że tutaj jest wszędzie blisko. ;)

Fot: Agnieszka Puchyr

5# Tylko dwie godziny do Bieszczad!

Pozostając w temacie komunikacji – z Rzeszowa możemy szybko przenieść się w cudowne Bieszczady! Nieważne czy to weekendowy wypad czy wyjazd integracyjny – każdy powód jest dobry, żeby na chwilę wyrwać się od biurka.

A może zawsze marzyłeś o biurze wśród zieleni, z widokiem na las, z błękitnym niebem wolnym od smogu? Tutaj jest to możliwe.

RZESZÓW

Fot: Tadeusz Poźniak

Ale nie tylko Bieszczady są warte uwagi. Całe Podkarpacie słynie z nieskażonej przyrody i szacunku do historii. Co więcej, dużo ostatnio inwestuje się w rozwój lokalnej turystyki. Powstają ośrodki oferujące dużo więcej niż nocleg i śniadanie. ;)

Jeżeli szukasz lokalizacji dla Twojej firmy na pewno warto rozważyć Podkarpacie chociażby ze względu na walory przyrodnicze.

RZESZÓW

Fot: Tadeusz Poźniak

6# Rzeszów ośrodkiem imprez i targów

O tym temacie mogę powiedzieć bardzo dużo! :) Sama brałam udział w ogromnej ilości targów i konferencji na terenie województwa podkarpackiego. W moim przypadku były to głównie eventy o tematyce budowlano-wnętrzarskiej, ale to nie wszystko co Rzeszów i okolice mają do zaoferowania.

Stolica Podkarpacia dysponuje jedną z największych w kraju hal sportowo-widowiskowych jaką jest Hala Podpromie i dobrze ten atut wykorzystuje. Co do nowoczesności króluje tu Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce G2A Arena – otwarta dwa lata temu obsługuje najważniejsze i najbardziej prestiżowe imprezy targowe, wystawy i konferencje w regionie. Takie targi to świetna okazja dla firm do zaprezentowania się i przyciągnięcia nowych klientów.

Oprócz tego na terenie Podkarpacia organizuje się szereg imprez o różnorakiej tematyce – od kulturalnych, przez rozrywkowe, na naukowych kończąc. Przy wielu z nich miasto współpracuje z lokalnymi firmami, co również jest dobrą możliwością promocji własnego biznesu.

RZESZÓW

Fot: Tadeusz Poźniak

7# Podkarpackie to naszym zdaniem najlepsze miejsce na prowadzenie biznesu!

I nie jesteśmy w tej opinii osamotnieni. :)

Sama jestem dyrektorem biura architektonicznego Urban Project, które swoją siedzibę ma w Rzeszowie oraz współpracuje z pracownią planistyczną w Sanoku. Prowadzenie biznesu na Podkarpaciu daje wiele możliwości, których nie dadzą Wam inne regiony. Przede wszystkim znajdziecie tu najlepszy stosunek kosztów do przychodów, a to oznacza większe środki, które można przeznaczyć na rozwój i dalsze inwestycje. Dodatkowo, zachowując wielkomiejskie tempo pracy możemy osiągnąć kilkakrotnie więcej niż na przykład w stolicy.

Obsługujemy inwestycje w całym kraju i nie możemy narzekać na brak zajęcia, a to chyba najlepszy dowód, że można i że warto. Rzeszów jest w fazie nieustannego rozwoju, a wraz z nim mają okazję rozwijać się firmy takie jak nasza. Wszystko czego trzeba to po prostu spróbować! :)

Rzeszów

Fot: Alicja Bytnar

Pozdrawiam i zachęcam do prowadzenia biznesu na Podkarpaciu właśnie!
– Pani Dyrektor Architekt

 

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.5/10 (6 votes cast)
7 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o Rzeszowie i województwie podkarpackim, 8.5 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl