Amerykański projekt domu z garażem w piwnicy – DOM MARZEŃ A0261

Dzień dobry! Kontynuujemy dobrą passę wyjątkowych domów w stylistyce amerykańskiej. Dzisiejszy projekt, poza przepiękną formą, ma również wiele niespodzianek do zaoferowania, niekoniecznie dostrzegalnych na pierwszy rzut oka. ;] Dlatego też, bez zbędnego przedłużania, przedstawiam Wam niezwykły projekt domu z garażem w piwnicy. Zapraszam!

Indywidualny projekt domu z garażem w piwnicy / garażem podziemnym w stylu amerykańskim – DOM MARZEŃ A0261

Reprezentacyjny ogród prowadzi ku wejściu ukrytym w gustownej werandzie. Horyzontalny układ frontowej elewacji oraz specyficzna geometria dachów może się kojarzyć ze stylem typowym dla dworu, jednak nie brakuje tu również bardziej amerykańskich akcentów.
Reprezentacyjny ogród prowadzi ku wejściu ukrytym w gustownej werandzie. Horyzontalny układ frontowej elewacji oraz specyficzna geometria dachów może się kojarzyć ze stylem typowym dla dworu, jednak nie brakuje tu również bardziej amerykańskich akcentów.
Na elewacji zastosowano szary tynk w ciepłym odcieniu oraz biały siding. Ta stonowana kolorystyka dobrze współgra z mnogością detali, takich jak wykończenia okapów i ścian szczytowych, obramienia okien, tralki i kolumny. Wyjątkowy projekt domu z garażem w piwnicy w amerykańskiej stylistyce - zobacz jego wizualizacje i wnętrza!
Na elewacji zastosowano szary tynk w ciepłym odcieniu oraz biały siding. Ta stonowana kolorystyka dobrze współgra z mnogością detali, takich jak wykończenia okapów i ścian szczytowych, obramienia okien, tralki i kolumny.
Kamienny cokół optycznie wznosi budynek ku górze oraz dodaje wrażenia stabilności i spokoju. Z kolei biała stolarka okienna z delikatnymi szprosami wprowadza do projektu ponadczasową elegancką estetykę.
Kamienny cokół optycznie wznosi budynek ku górze oraz dodaje wrażenia stabilności i spokoju. Z kolei biała stolarka okienna z delikatnymi szprosami wprowadza do projektu ponadczasową elegancką estetykę.

Na początek przyjrzyjmy się formie obiektu i jego estetyce. Zastosowane materiały elewacyjne to udane połączenie tynku, sidingu i kamienia. Całość utrzymano w subtelnej, pastelowej kolorystyce świetnie oddającej charakter projektu. Sam budynek natomiast ma horyzontalny (podłużny) układ, co w rezultacie podkreśla jego rezydencjonalość. Główne wejście do domu – pomimo, że ukryte w przestrzeni werandy – zostało wyraźnie podkreślone nie tylko prowadzącą doń ścieżką, ale także samą bryłą budynku. Składa się on bowiem z kilku segmentów przekrytych dachami dwuspadowymi, odpowiadających rozmieszczeniu pomieszczeń wewnątrz. Główny z nich, a zarazem największy i najwyższy, usytuowany jest centralnie nad strefą wejściową, w rezultacie wyróżniając ją w założeniu. Natomiast układ drwi i okien dodatkowo podkreśla jego symetrię.

Dużą rolę w projekcie odgrywają również detale. Począwszy od delikatnych podziałów stolarki okiennej i drzwiowej, na ozdobnych elementach konstrukcji dachu skończywszy. Warto też zwrócić uwagę na przemyślany kształt słupów oraz kolumn wspierających dach. Nic nie jest tutaj przypadkowe i świetnie uzupełnia amerykańską rezydencjonalną stylistykę.

Projekt domu z garażem w piwnicy / garażem podziemnym – kiedy warto? co jest ważne?

Wróćmy jednak na chwilę do garażu podziemnego. Takie rozwiązanie najczęściej wynika z pewnych uwarunkowań lokalizacyjnych, chociaż zdarza się, że jest Waszym świadomym wyborem. W tym przypadku, działka budowlana nie była mała, jednakże miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i wyznaczona w nim nieprzekraczalna linia zabudowy nie zostawiły dużego pola manewru. Ponadto, określony wskaźnik powierzchni zabudowy również miał duży wpływ na przyjęte w projekcie założenia. Nie chcąc tracić przestrzeni na parterze, co miałoby miejsce gdyby zastosować standardowy garaż połączony z domem, zdecydowano się przenieść garaż do piwnicy.

Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje konkretne następstwa. Przede wszystkim wjazd do garażu podziemnego ma określony spadek, a przez to też określoną długość. Dlatego należy pamiętać, aby sprawdzić, czy na Twojej działce znajduje się odpowiednia ilość miejsca. Drugą sprawą jest konieczność stworzenia murów oporowych równolegle do wjazdu. Wraz z wykopami pod samą piwnicę jest to stosunkowo kosztowne przedsięwzięcie, jednocześnie pozwala zaoszczędzić na powierzchni zabudowy, co w niektórych lokalizacjach jest szczególnie istotne.

Przestronny taras wychodzący z salonu wyniesiony jest na wysokość cokołu i częściowo zadaszony, w rezultacie tworząc interesującą przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Przestronny taras wychodzący z salonu wyniesiony jest na wysokość cokołu i częściowo zadaszony, w rezultacie tworząc interesującą przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Jak już wspomniałam garaż ukryty jest w podziemnej kondygnacji domu, dlatego koniecznym było utworzenie pochyłego zjazdu wraz z murami oporowymi. Ponadto wykończenie jego elementów naturalnym kamieniem pozwoliło zachować stylistyczną spójność z resztą projektu. Wyjątkowy projekt domu z garażem w piwnicy w amerykańskiej stylistyce - zobacz jego wizualizacje i wnętrza!
Jak już wspomniałam garaż ukryty jest w podziemnej kondygnacji domu, dlatego koniecznym było utworzenie pochyłego zjazdu wraz z murami oporowymi. Ponadto wykończenie jego elementów naturalnym kamieniem pozwoliło zachować stylistyczną spójność z resztą projektu.
Z tej perspektywy dobrze widać przemyślaną geometrię dachu. Nad częścią parteru zaprojektowano poddasze użytkowe - co również miało wpływ na zewnętrzną formę obiektu.
Z tej perspektywy dobrze widać przemyślaną geometrię dachu. Nad częścią parteru zaprojektowano poddasze użytkowe – co również miało wpływ na zewnętrzną formę obiektu.

Wyjątkowy projekt domu z garażem w piwnicy w amerykańskiej stylistyce – zobacz jego wizualizacje i wnętrza!

Przyjrzyjmy się teraz wnętrzom. Jak już wspomniałam wcześniej wejście do budynku poprzedza stylowa weranda – typowy element amerykańskiego stylu. Po jej przekroczeniu wchodzimy do wiatrołapu, który połączony jest z tak zwanym mudroom. Tutaj nie tylko możesz zostawić wierzchnie okrycie, ale także przejść schodami do piwnicy. Ta kondygnacja, poza garażem podziemnym, kryje również pomieszczenia pomocnicze, warsztat i pralnię. Wróćmy jednak na górę. Naprzeciwko przedsionka znajduje się przestronna strefa dzienna, połączona bezpośrednio z komunikacją. Otwarta kuchnia wychodzi na jasny salon z kominkiem, natomiast jadalnia wyodrębniona jest w bryle budynku tworząc przytulne wnętrze. Z kolei wschodnia część parteru to pomieszczenia sypialniane, z których najbardziej wysunięty jest kompleks master bedroom. To nie tylko duża sypialnia, ale również osobna garderoba – master closet, oraz łazienka – master bathroom. Dwie pozostałe sypialnie także mają swoje oddzielne garderoby, jednakże wspólna jest łazienka i toaleta. Na tej kondygnacji znajdziemy jeszcze gabinet, który z kolei przylega do salonu.

Natomiast na poddaszu zlokalizowano drugi gabinet oraz pokoje dla gości. Przestrzeń z niskimi, pochyłymi sufitami wykorzystano na pomieszczenia do przechowywania, innymi słowy stworzono tam strych. ;]

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni

Piwnica:

  • Warsztat 22,5 m2
  • Pralnia 8,7 m2
  • Komunikacja 11,5 m2
  • Kotłownia 8,5 m2
  • Pom. pomocnicze 15,1 m2
  • Garaż 59,7 m2
  • Suma: 126 m2

Parter:

  • Wiatrołap 4,3 m2
  • Mudroom/Garderoba 10,5 m2
  • Komunikacja 22,2 m2
  • Kuchnia 15,4 m2
  • Jadalnia 19 m2
  • Salon 26,4 m2
  • Gabinet 8,7 m2
  • Sypialnia 10,5 m2
  • Garderoba 2,4 m2
  • Łazienka 4,7 m2
  • Sypialnia 10,6 m2
  • Garderoba 2,2 m2
  • Garderoba 7,2 m2
  • Sypialnia 13 m2
  • Schowek 1,8 m2
  • Łazienka 8,6 m2
  • WC 2,7 m2
  • Suma: 170,2 m2

Poddasze:

  • Komunikacja 18,9 m2
  • Gabinet 21,3 m2
  • Sypialnia dla gości 21,1 m2
  • Łazienka 7,4 m2
  • Suma: 68,7 m2

Razem: 364,9 m2

Reprezentacyjna weranda zaprasza do środka. Po przekroczeniu progu wiatrołapu znajdujemy się w przestronnym salonie bezpośrednio połączonym z komunikacją.
Reprezentacyjna weranda zaprasza do środka. Po przekroczeniu progu wiatrołapu znajdujemy się w przestronnym salonie bezpośrednio połączonym z komunikacją.
Poddasze wykorzystano na pomieszczenia dla gości oraz gabinet. Dodatkową przestrzeń pod skosami zagospodarowano na strych.
Poddasze wykorzystano na pomieszczenia dla gości oraz gabinet. Dodatkową przestrzeń pod skosami zagospodarowano na strych.
I tym widokiem kończymy naszą opowieść o niezwykłym domu z garażem podziemnym. Mam nadzieję, że jesteście wystarczająco zainspirowani, jeżeli jednak czujecie niedosyt zapraszam już niedługo na kolejne Domy Marzeń i inne wyjątkowe tematy. ;] Wyjątkowy projekt domu z garażem w piwnicy w amerykańskiej stylistyce - zobacz jego wizualizacje i wnętrza!
I tym widokiem kończymy naszą opowieść o niezwykłym domu z garażem podziemnym. Mam nadzieję, że jesteście wystarczająco zainspirowani, jeżeli jednak czujecie niedosyt zapraszam już niedługo na kolejne Domy Marzeń i inne wyjątkowe tematy. ;]

Zobacz podobne projekty:

Śledźcie nas na bieżąco nie tylko tutaj, ale również na facebooku i instagramie. Do zobaczenia! ;]

Zobacz nasze filmiki na YouTube! Znajdziesz też coś dla siebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl