Dom w stylu amerykańskim. Jaki jest i co sprawia, że ciężko mu się oprzeć?

  • 0

Na temat domu amerykańskiego napisałam już tak wiele, że prawie nie da się więcej. A jednak! Temat wraca, ponieważ jesteśmy jedynym w Polsce biurem projektowym jakie znam, które potrafi tak doskonale oddać stylistykę amerykańską (estetykę) i przenieść ją na warunki Polskie - technologii murowanej.

WERANDA

Jest absolutnie obowiązkowym elementem stylu domów amerykańskich! Weranda może być w części domu albo dookoła. Ta dookoła znacznie powiększa powierzchnię zabudowy domu (choć już nie tę normatywną). Pamiętaj o tym zakładając pełne żelbetowe płyty pod tarasy!

Weranda w domu amerykańskim.

Inspiracje już wystartowały, ale jeśli wolisz słuchać niż czytać i oglądać - zobacz odcinek na naszym kanale YT o amerykańskich domach, który nagrałam na tle domu amerykańskiego naszego projektu ;]

Weranda od frontu lub z tyłu jako wejściowa lub ogrodowa. To także 100% amerykańskie rozwiązanie!

Pełne kondygnacje i doświetlony strych

Amerykańskie domy często mają dwie pełne kondygnacje i dodatkową - strychową.

Technologia szkieletowa prowokuje takie rozwiązania. W technologii murowanej rzadko projektujemy je w taki sposób. Są bardzo wysokie, jeśli stosuje się taką metodę.

Wysoki poziom zera parteru

Czyli te kilka schodków do werandy, które powodują, że dom jest jeszcze wyższy. W technologii szkieletowej jest to zabieg konieczny. Drewniana konstrukcja stoi na żelbetowych słupkach ponieważ nie może stać na ziemi! Jeśli Inwestor chce taki dom u nas, jest to o wiele wyższy koszt ściany fundamentowej, wiec robimy to rzadko ale na życzenie Inwestora lub z powodu złych warunków gruntowych - tak!

Dom amerykański z podniesionym do góry poziomem parteru.
Wyniesiona do góry weranda domu w stylu amerykańskim.

Dach pokryty gontem bitumicznym.

Gont Bitumiczny to jest absolutnie amerykański materiał. Jest to też jeden jedyny materiał, który pozwala na duże skomplikowanie więźby dachowej pod spodem. Tylko z gontu da się uformować niewielkie daszki i gęste załamania. Test to też materiał bardzo wytrzymały jeśli oczywiście nie kupisz jego najtańszej wersji!

Gont bitumiczny - idealny do dachu domu amerykańskiego!

Amerykański siding

W Stanach drewniany a u nas - kompozytowy sprawdzi się najlepiej. Nie jest to tania zabawa, ponieważ razem z podkonstrukcją na której jest montowany, to niemały wydatek. Wygląda jednak spektakularnie. Nie myl go z sidingiem plastikowym, który ma zakaz stosowania w wielu województwach naszego kraju. To nie ten!

Amerykański siding i ten kompozytowy dostępny w Polsce mają różne kształty - jeden to listwy inny to "dachówki" czyli krótkie elementy zamontowane obok siebie.
Siding kompozytowy ma też różne sposoby montowania. Może zachodzić jeden na drugi albo być położony jeden pod drugim z listwami spodnimi.

Detale drewniane

Nie ma amerykańskiej architektury bez detali. W Stanach do dobory detali istnieją obszerne katalogi łącznie z gotowymi obudowami kolumn, zaciosami, zastrzałami czy drewnianymi koronkami. U nas najlepiej zrobi to cieśla!

Amerykański dom to amerykańskie detale na elewacji ;]

Długie i wąskie okna

Dlaczego takie są? W technologii szkieletowej ich wielkość wyznacza odległość pomiędzy słupkami w szkielecie. Nasze amerykańskie domy które projektujemy w większości w technologii murowanej mają o wiele większe okna niż te szkieletowe. Dloaczego? Bo lubicie duże okna! Staramy się jednak aby miały proporcje dobrane w taki sposób by styl został zachowany ;]

Za mało inspiracji?

Obejrzyj w 3D rezydencję w stylu amerykańskim, którą zaprojektowaliśmy dla jednego z naszych inwestorów:

Na naszym Kanale YT pojawiają się ciągle nowe modele 3D i filmy na tle projektowanych przez nas domów!

Pozdrawiam Was z biura architektonicznego w Rzeszowie i zapraszam do wspólnego projektowania!

  1. Romantyczny amerykański dom
  2. Amerykański dom z ogrodem zimowym
  3. Amerykański dom z wysokim salonem
  4. Amerykański dom z garażem przesuniętym względem bryły i werandą dookoła
  5. Amerykański dom w technologii szkieletowej w pięknym ciemnoniebieskim sidingu
  6. Długi amerykański dom z ogrodem zimowym po środku i werandą dookoła
Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata. Dobry Rzut / Plan domu cz. 1z2
Prev Post Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata. Dobry Rzut / Plan domu cz. 1z2
Nowoczesna Zagroda - Willa 600m2 z wewnętrznym atrium
Next Post Nowoczesna Zagroda - Willa 600m2 z wewnętrznym atrium

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *