Urzekający projekt amerykańskiego domu – DOM MARZEŃ A0331

Witajcie! Tak jak obiecałam w ostatnim wpisie dzisiaj pokażę Wam prawdopodobnie najurokliwszy projekt domu jaki pojawił się na tej stronie! ;] Jednak niech te wszystkie słodkie epitety nie sugerują, że chodzi tu jedynie o warstwę wizualną. Bowiem ten dom poza doskonałą formą ma również genialną funkcję! I to dodatkowo bardzo nietypową. Zaintrygowani? Tak więc przed Wami urzekający projekt amerykańskiego domu – DOM MARZEŃ A0331!

Urzekający projekt indywidualnego amerykańskiego domu – DOM MARZEŃ A0331

Ten projekt jest także przykładem tego, że stosunkowo wąska działka dodatkowo usytuowana według stron świata w sposób, który na pierwszy rzut oka może wydawać się problematyczny – nie przekreśla możliwości stworzenia w tym miejscu prawdziwego domu marzeń! ;]

Aby lepiej zobrazować tę kwestię, dzisiaj załamiemy tradycję i zaczniemy nietypowo – od wnętrza domu, czyli od jego funkcji! Ta bowiem ściśle warunkuje nam wygląd budynku. Dzięki czemu nie jest to jedynie urzekający projekt domu, ale również wyjątkowo praktyczny i funkcjonalny.

Dzisiaj prezentuję Wam dwie wersje tego samego projektu, które są w zasadzie swoim lustrzanym odbiciem. Dlatego też, przyglądając się kolejnym wizualizacjom możecie zauważyć te różnice.
Jest również rozkoszny garaż połączony z funkcją gospodarczą. Wszystko oczywiście utrzymane w tej samej stylistyce.

Wejście do budynku poprzedza zadaszona weranda i jest to typowy element amerykańskiej stylistyki. To co w tym projekcie wyjątkowe to rozmieszczenie pomieszczeń. Zazwyczaj na parterze od frontu i równolegle z wejściem do budynku znajduje się kuchnia lub garaż. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Garaż (jak możecie zobaczyć na wizualizacji powyżej) jest oddzielnym obiektem, swoją stylistyką dopasowany do domu.

Tutaj jednak między innymi ze względu na usytuowanie stron świata od frontu rozmieszczono salon z wyjściem na werandę i … sypialnię! Nietypowe rozwiązanie jednak w tym przypadku było jak najbardziej zasadne. Co więcej budynek odsunięto słuszną odległość od drogi dojazdowej, a sam garaż postawiono poza domem. Dzięki temu, między tymi dwoma obiektami, tworzy się swego rodzaju kameralne podwórze.

Amerykański dom w czarującym stylu – projekt indywidualny – zobacz wizualizacje i wnętrze!

Z perspektywy tego rysunku dobrze widać kwestie o których pisałam wyżej. Weranda otacza strefę dzienną, natomiast po przeciwległej stronie mamy strefę techniczną. Centralnym punktem jest klatka schodowa – praktycznie i funkcjonalnie!

Co jeszcze skrywa wnętrze tego wyjątkowego domu? Po minięciu przedsionka, znajdziemy się w niewielkiej otwartej komunikacji z klatką schodową w centralnym punkcie domu. Po naszej lewej stronie (lub prawej w zależności od wersji projektu) znajdować się będzie wtedy strefa dzienna. Składa się ona z przestronnego salonu z kominkiem i wyjściem na werandę oraz z eleganckiej jadalni. Wspomniana weranda otacza całą strefę dzienną tworząc wspaniałą przestrzeń przybliżającą nas do przyrody.

Natomiast za klatką schodową znajdziemy kuchnię z widokiem na ogród. Dzięki ulokowaniu jej z tyłu domu, możliwe było stworzenie dodatkowego wiatrołapy typu mudroom, z którego szybko możemy przejść do budynku gospodarczego. Obok zlokalizowano również niezbędne pomieszczenia techniczne.

Na przeciwległym końcu korytarza znajdują się drzwi prowadzące do wspomnianej wcześniej sypialni wraz z łazienką i garderobą. Sypialnia rodziców na parterze to coraz popularniejsze rozwiązanie. W przypadku gdy na poddaszu zlokalizowane są sypialnie dla dzieci, po ich „wyfrunięciu z gniazda” można zamknąć górę, aby chociażby oszczędzić na ogrzewaniu.

Piętro to strefa sypialniana młodszego pokolenia. Geometria dachu wyznacza pomieszczenia i tworzy przytulną przestrzeń wewnątrz.

Poddasze tego domu jest podyktowane potrzebami młodszego pokolenia, gdyż to tutaj znajdować się będą ich sypialnie. Każda z nich ma niewielką, jednak bardzo praktyczną garderobę. Oprócz tego na poddaszu znajdują się wspólna łazienka oraz pralnia. Przestrzeń korytarza została dodatkowo rozszerzona o niewielką strefę wypoczynkową. Wydaje mi się, że młodzież powinna być zadowolona z takiego rozwiązania! ;]

W drugiej wersji projektu strefa wypoczynkowa na poddaszu została uzupełniona również o oddzielny balkon.

Projekt domu o ujmującej elewacji – niezwykły amerykański styl!

Poznaliśmy nasz urzekający projekt amerykańskiego domu od wewnątrz, czas więc teraz omówić jego elewacje. A trzeba przyznać, że dzieje się tu sporo! ;] Przede wszystkim naszą uwagę przykuwa cudowny kolor elewacji. Świetnie wpisuje się w amerykańską architekturę budynku. Przy tej okazji mam dla Was radę – nie bójcie się eksperymentować z kolorami wykończeń elewacji! Jeśli beże i kremy to nie Twoje klimaty – nie bój się zaszaleć. ;] Za przykład weźmy chociażby tradycyjne skandynawskie przedmieścia. Mnóstwo w nich kolorów, czerwieni, granatów, zieleni i żółci, ale jak przyjemnie ogląda się taki pejzaż! ;] A jeśli masz problem z tym jak ma wyglądać Twoja wymarzona elewacja, zawsze warto poradzić się architekta.

Odlecieliśmy nieco, a przecież wciąż rozmawiamy o naszym urzekającym amerykańskim domu. Na cały efekt składa się nie tylko kolorystka, ale również szereg starannie dobranych detali. Chociażby ułożenie okładziny elewacyjnej. Zauważyliście, że na jednej z części budynku wygląda ona inaczej niż na pozostałych. To nie przypadek! W ten sposób wyróżniono tę część i dodano całej elewacji pewnej dynamiki. Również kolor stolarki okiennej jest dopełnieniem barwy granatowej. Kamienny cokół stanowi doskonałą podstawę budynku, natomiast ciemny dach podkreśla całość założenia. Z kolei rozkoszne okiennice oraz detale balustrad i ścian szczytowych to bezpośrednie nawiązanie do prowincjonalnej (w dobrym tego słowa znaczeniu) amerykańskiej architektury. W takim domu życie płynie lekko i bez trosk – czysta sielanka! ;]

Na koniec zapraszam Was do obejrzenia kilku wizualizacji i zainspirowania się na koniec tygodnia! ;]

Na dzisiaj kończymy kolejną podróż z cyklem dom marzeń. Jeśli chcecie więcej zapraszam Was na mojego facebooka oraz instagrama – tam najnowsze projekty, inspiracje i nieco prywaty. A teraz życzę Wam urzekającego weekendu i do zobaczenia! ;]

Zobacz także:

A może zainteresuje cię filmik o konstrukcji szkieletowej kanadyjskiej w Polsce? Wejdź w filmik i zobacz!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

5 komentarzy

 1. Wygląda pięknie.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Amerykański sen i dom – wiele mają ze sobą wspólnego. Coś pięknego.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Jak można się z Panią skontaktować w sprawie zakupu projektu ziemianki ?
  Wysłałam zapytanie mailowe już dwa razy

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl