Rodzaje schodów w domu. Wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Jeżeli decydujesz się na budowę domu, z pewnością staniesz przed wyborem rodzaju schodów. No chyba, że wybierzesz dom parterowy. ;] Jednak poza tym jednym wyjątkiem, schody będą nieodzowną częścią Twojego przyszłego miejsca zamieszkania. A często nie zastanawiamy się dłużej nad ich wyglądem, nie mówiąc już o konstrukcji, czy pełnionych przez nie dodatkowych funkcjach. Bo tak, schody mogą być czymś więcej niż drogą komunikacji z jednego piętra na drugie. Dlatego dzisiaj mam dla Was skoncentrowany poradnik, w którym opisze Wam typy i rodzaje schodów, pokażę Wam inspirujące przykłady i opowiem o zasadach, którymi warto się kierować przy ich wyborze. Po jego lekturze chciałabym, żebyście potrafili sobie odpowiedzieć na pytanie, czego właściwie oczekuję od swoich schodów? ;] Zapraszam!

Typy i rodzaje schodów w domu. Wybierz rozwiązanie idealne dla Twojego wnętrza.

Rodzaje schodów. Na początek szybki kurs, a w nim rodzaje schodów. ;] Schody w zasadzie podzielić możemy na 7 kategorii, jednak nie jest to sztywna klasyfikacja. Zdarza się, że poszczególne style łączą się ze sobą tworząc zupełnie nowy rodzaj schodów dopasowany do konkretnego wnętrza.
Na początek szybki kurs, a w nim rodzaje schodów. ;] Schody w zasadzie podzielić możemy na 7 kategorii, jednak nie jest to sztywna klasyfikacja. Zdarza się, że poszczególne style łączą się ze sobą tworząc zupełnie nowy rodzaj schodów dopasowany do konkretnego wnętrza.

Schody jednobiegowe

Najprostszym z nich są schody jednobiegowe. Zajmują najmniej miejsca i łatwo dopasowują się do układu funkcjonalnego. Mają jednak jedną znaczącą wadę, którą często zauważamy dopiero z biegiem lat, kiedy nie mamy już tyle wigoru co niegdyś. Schody jednobiegowe są bowiem ciągiem stopni (maksymalnie 17 w jedynym biegu według polskich warunków technicznych). Dlatego też pozbawione spocznika schody stanowią niemałą przeszkodę do pokonania, a częste ich użytkowanie może stać się męczące.

Schody dwubiegowe

Z tego względu najpopularniejszym rozwiązaniem są schody dwubiegowe, rozdzielone spocznikiem. Najczęściej poszczególne biegi są usytuowane symetrycznie do siebie tworząc kształt litery „U”. Dzięki temu zabierają stosunkowo mało miejsca i są bardzo funkcjonalne.

Rodzaje schodów
Rodzaje schodów.  Urzekający projekt domu w stylistyce amerykańskiej – Dom Marzeń A0188b.  Przykład projektu, w którym zastosowaliśmy schody dwubiegowe ze spocznikiem. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i zajmujące niewiele miejsca. Właśnie dlatego cieszy się ogromną popularnością.
Urzekający projekt domu w stylistyce amerykańskiej – Dom Marzeń A0188b. Przykład projektu, w którym zastosowaliśmy schody dwubiegowe ze spocznikiem. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i zajmujące niewiele miejsca. Właśnie dlatego cieszy się ogromną popularnością.

Schody łamane

Schody łamane również można by zakwalifikować do schodów dwubiegowych, różnią się jednak planem. Na rzucie będą bowiem przypominać literę „L”. Często mają nieproporcjonalną liczbę stopni w każdym biegu, a ich zastosowanie jest uwarunkowane specyficznym układem pomieszczeń.

Rodzaje schodów.  Oryginalny projekt domu, nowoczesny i tradycyjny Dom Marzeń A0154. Projekt, w którym zastosowanie schodów łamanych zamiast klasycznych jednobiegowych było bardziej praktyczną opcją.
Oryginalny projekt domu, nowoczesny i tradycyjny Dom Marzeń A0154. Projekt, w którym zastosowanie schodów łamanych zamiast klasycznych jednobiegowych było bardziej praktyczną opcją.

Schody trójbiegowe

Natomiast schody trójbiegowe zajmują zdecydowanie więcej miejsca, jednak przez dwa spoczniki są też dużo bardziej wygodne. Nierzadko znajdują przeznaczenie w amerykańskich domostwach oraz bardziej reprezentacyjnych wnętrzach.

Schody wachlarzowe

A jeżeli mowa o reprezentacyjności, nie może zabraknąć schodów wachlarzowych. Plan półkola i duży promień krzywizny wymagają sporej powierzchni, jednak efekt jest tego warty. Takie schody są prawdziwą ozdobą wnętrza, ale jak to często bywa, to co piękne, nie zawsze jest też wygodne.

Schody zabiegowe

Po połączeniu schodów wachlarzowych i schodów dwubiegowych otrzymamy schody zabiegowe. Od tych drugich różnią się zamienieniem spocznika w promieniście rozchodzące się stopnie. Dzięki temu schody zajmują mniej miejsca, z drugiej strony stają się jednak mniej wygodne.

Rodzaje schodów.  DOM MARZEŃ A0215 Wyjątkowy dom indywidualny u stóp Bieszczad. Zastosowanie schodów zabiegowych świetnie sprawdzi się w małych przestrzeniach. Są jednak one niewygodne w codziennej eksploatacji ze względu na zastąpienie spocznika stopniami o zmiennej szerokości.
DOM MARZEŃ A0215 Wyjątkowy dom indywidualny u stóp Bieszczad. Zastosowanie schodów zabiegowych świetnie sprawdzi się w małych przestrzeniach. Są jednak one niewygodne w codziennej eksploatacji ze względu na zastąpienie spocznika stopniami o zmiennej szerokości.

Schody kręcone

Na koniec spójrzmy na schody kręcone. Od wachlarzowych odróżnia je plan, który w tym wypadku ma kształt pełnego koła. Takie schody zajmują niewielką powierzchnię, często przybierają też piękne, ozdobne formy. Są jednak mało praktyczne, dlatego często wykorzystywane są tylko jako dojście do konkretnego pomieszczenia lub strefy np. na antresolę.

Zobacz również:

Niczym po stopniach, przebrnęliśmy przez typy i rodzaje schodów. Mam nadzieję, że pokazane dzisiaj inspiracje nieco rozjaśnią tak istotną sprawę jak wybór schodów dla przyszłego domu marzeń. A tych spragnionych więcej nowości zapraszam również na mojego facebooka oraz instagrama. Do zobaczenia! ;]

A może zainteresuje cię nasz filmik na YouTube? Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Co wybrać? Sprawdź to!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
Rodzaje schodów w domu. Wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie., 7.8 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl