Mudroom – więcej niż przedsionek – praktyczne rozwiązanie zza oceanu

Przedsionek, korytarzyk, przejście – to tylko niektóre z tłumaczeń jakie znaleźć możemy w słowniku pod terminem “mudroom“. Wyrażenie to pochodzi z typowej amerykańskiej architektury mieszkalnej, dlatego też nie sposób znaleźć dla niego bezpośredniego przełożenia na język polski. Jednak chociaż lingwistyka nie będzie w tym przypadku pomocna, to samo rozwiązanie może świetnie sprawdzić się również w naszych domach. ;] Jak wygląda mudroom i do czego służy? Gdzie i jak aranżować to pomieszczenie? Odpowiedzi znajdziecie poniżej – zapraszam!

Mudroom, czyli znacznie więcej niż przedsionek – praktyczne i wygodne rozwiązanie prosto zza oceanu

Przykład typowego mudroomu, mogącego pełnić również rolę wiatrołapu. Spójrzcie jednak, jak jasne i przestronne jest to pomieszczenie. (Źródło: Lissa Gotwals)
Przykład typowego mudroomu, mogącego pełnić również rolę wiatrołapu. Spójrzcie jednak, jak jasne i przestronne jest to pomieszczenie. (Źródło: Lissa Gotwals)
To jeden z wielu naszych projektów, w których wprowadziliśmy mudroom. Tutaj jest on przestronnym i jasnym pomieszczeniem łączącym wiatrołap z garażem.
Indywidualny projekt domu z ogrodem zimowym – DOM MARZEŃ A0276. To jeden z wielu naszych projektów, w których wprowadziliśmy mudroom. Tutaj jest on przestronnym i jasnym pomieszczeniem łączącym wiatrołap z garażem.

Pomimo, że jak już wspomniałam, nie znajdziemy idealnego polskiego odpowiednika dla tego słowa, to rozbicie go na części składowe może okazać się pomocne w zrozumieniu jego istoty. Po pierwsze “mud”, czyli nic innego jak… błoto! ;] Natomiast “room” będzie oznaczać pomieszczenie lub pokój. Czym jest więc mudroom? Na pewno nie jest to magazyn błota, ale chodzi o przestrzeń, gdzie wszystko co brudne, nieczyste i zewnętrzne zostawiamy, aby móc przejść dalej. Jest to więc przedsionek lub korytarz będący buforem pomiędzy “czystą” strefą domu, a garażem, warsztatem, kotłownią lub po prostu ogrodem.

A jeżeli może być minimalistycznie, może być również bardzo nowocześnie. Spójrzcie na ten niezwykły przykład! (Źródło: Trilogy Cabinets & Design)
A jeżeli może być minimalistycznie, może być również bardzo nowocześnie. Spójrzcie na ten niezwykły przykład! (Źródło: Trilogy Cabinets & Design)
Ten projekt, chociaż nie został utrzymany w amerykańskiej stylistyce to wykorzystuje wiele jej elementów. Mudroom poprzedza tutaj wygodny przedsionek z miejscem do siedzenia, a on sam standardowo łączy się z garażem.
Projekt tradycyjnego domu w nowoczesnym stylu – DOM MARZEŃ A0253. Ten projekt, chociaż nie został utrzymany w amerykańskiej stylistyce to wykorzystuje wiele jej elementów. Mudroom poprzedza tutaj wygodny przedsionek z miejscem do siedzenia, a on sam standardowo łączy się z garażem.

Zainspiruj się amerykańską stylistyką i układem wnętrz!

Część z Was pewnie teraz powie, że to “nowe rozwiązanie” jest niczym innym jak zwykłym wiatrołapem, który przecież funkcjonuje praktycznie w każdym polskim domu. Gdzie jest więc ta cała nowo odkryta Ameryka? Cóż, mudroom zdecydowanie jest czymś więcej niż wiatrołapem i przede wszystkim nie zawsze ma bezpośrednie wyjście z domu. Znacznie częściej lokowany jest jako dodatkowe pomieszczenie przylegające właśnie do rzeczonego wiatrołapu lub pełni rolę korytarza. Różni się też znacznie aranżacją wnętrza oraz powierzchnią.

Jednak osoby uważające, że pomieszczenie to nie jest niczym nowym, mają trochę racji. W wielu domach wspomniany mudroom istnieje, chociaż nie figuruje pod tą nazwą. Szczególnie w przypadku zabudowy zagrodowej, bufor, nazywany niekiedy śluzą brudu, pełni ważną funkcję oddzielającą gospodarczą część domu od mieszkalnej.

Przepiękne drewno w ciepłym kolorze definiuje to niezwykłe wnętrze. Jest jasno, elegancko i przestronnie, a zarazem bardzo przytulnie. (Źródło: WillowRidge Construction)
Przepiękne drewno w ciepłym kolorze definiuje to niezwykłe wnętrze. Jest jasno, elegancko i przestronnie, a zarazem bardzo przytulnie. (Źródło: WillowRidge Construction)
W tym projekcie mudroom połączono ze schodami prowadzącymi na kondygnację podziemną. Praktyczne rozwiązanie, które również pozwala zaoszczędzić miejsce.
Amerykański projekt domu z garażem w piwnicy – DOM MARZEŃ A0261. W tym projekcie mudroom połączono ze schodami prowadzącymi na kondygnację podziemną. Praktyczne rozwiązanie, które również pozwala zaoszczędzić miejsce.

Jak projektować amerykański wiatrołap, przedsionek?

A co jeżeli nie prowadzimy działalności rolnej, ani warsztatu? Czy w takim wypadku tworzenie mudroomu ma sens?

Jak najbardziej! Mudroom odzwierciedla pewną filozofię życia Amerykanów. Patrząc na ich duże domy z całą masą pomieszczeń możemy zastanawiać się jak oni się w tym wszystkim odnajdują? Jak utrzymują porządek? Cóż zdarza się i tak, że nie odnajdują się wcale, a porządek ustępuje miejsca ogólnemu “zagraceniu”, jednak istotą jest takie wydzielenie przestrzeni, aby można było ją dobrze wykorzystywać i kontrolować – łącznie z bałaganem. ;] Dlatego oprócz reprezentacyjnego salonu, mamy family room, czyli miejsce do swobodnego spędzania czasu z rodziną. Tak samo jest też z mudroomem, który “chowa” wszystkie te elementy, których nie chcielibyśmy mieć na widoku i dzięki temu pozwala utrzymać porządek. Dlaczego amerykańskie strefy wejściowe są tak piękne i eleganckie? Bo nigdzie nie widać kurtek, butów, czapek i szalików rozrzuconych w ogólnym nieładzie. ;]

W przypadku tego projektu niewielki mudroom standardowo łączy garaż z przestronnym wiatrołapem. Nawet niewielką przestrzeń można bardzo dobrze wykorzystać.
Projekt domu w amerykańskim stylu – wyjątkowy Dom Marzeń A0208b. W przypadku tego projektu niewielki mudroom standardowo łączy garaż z przestronnym wiatrołapem. Nawet niewielką przestrzeń można bardzo dobrze wykorzystać.

Zobacz również inne inspirujące artykuły:

O amerykańskich wnętrzach można by rozmawiać bez końca! Niezmiennie widzę też duże zainteresowanie tą stylistyką pośród naszych klientów i gości odwiedzających bloga. Dlatego możecie się spodziewać kolejnych inspirujących artykułów w tej tematyce. A spragnionych więcej zapraszam również na mojego facebooka oraz instagrama – gdzie umieszczam wiele poza blogowych aspektów mojej działalności! Do zobaczenia! ;]

EDIT! Śluza brudu przeznaczona do zaaranżowania na większe czyszczenie mogłaby wyglądać tak, jak poniższe.
Zważcie, że każda z nich może mieć równie wejście bez konieczności przekraczania strefy “mokrej” choć tego nie pokazywałam ;]

Wersja najbardziej rozbudowana ( w części mokrej zainstalować można nie tylko prysznic – może być dezynfekcja chemiczna, oprysk, nadmuch etc)
Opcja śluzy z przejściem mokrym ale bez dodatkowego przedsionka.
Opcja z toaletą po stronie brudnej.
Opcja “pełna” z pokazanymi drzwiami “grodziami” oraz zwykłym przejściem.
Opcja śluzy brudu całkowicie prosta – można ją wykorzystać choćby kiedy trzeba czyścić i myć dużego psa po spacerze ;]

Jeśli macie ochotę widzieć z jakiego domu pochodzi ta strefa – poniżej rzut ze śluzą brudu, którą projektowaliśmy już dawno ale w trochę innym celu niż zwykłe przebieranie się domowników ;]

Na tym rzucie widzicie dokładnie obszar w powierzchni domu, który zaadaptowaliśmy na śluzę brudu “zaawansowaną” i który przeznaczony był na śluzę brudu standardową ;]
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Mudroom - więcej niż przedsionek - praktyczne rozwiązanie zza oceanu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze | Perfekcyjna Niedoskonałość | Jestem Architektem a to mój Blog Architektoniczny. "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

  1. Super wpis :) Według mnie największe znaczenie w pomieszczeniach ma oświetlenie. Niejednokrotnie właśnie od tego zależy jak będzie się prezentowało całe wnętrze. Ja osobiście bardzo dużą uwagę na to zwracam i do salonu postanowiłam kupić lampy mosiężne – naprawdę jestem zachwycona, a i goście często pytają skąd je mam :)

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzaje schodów w domu. Wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Jeżeli decydujesz się na budowę domu, z pewnością staniesz przed wyborem rodzaju schodów. No chyba, że wybierzesz dom parterowy. ;]...

Zamknij