Perfekcyjny dom w stylu amerykańskim w drewnianej technologii kanadyjskiej

Cześć! Ten odcinek niedługo ukaże się w wersji filmowej na YT a dla Was, czytelnicy, opowieść o tym domu! Tym razem oprowadzę Cię po funkcji i architekturze oraz opowiem o decyzjach projektowych które były podjęte na etapie projektowym.

Jak wygląda Amerykański szkieletowy dom w Polsce?

Dom jest absolutnie wyjątkowy. Mieliśmy prawdziwą przyjemność zaprojektować go dla wykonawcy technologii szkieletowej kanadyjskiej. Pan Andrzej Kalandyk realizuje go na własne potrzeby.

Wykonawcę tego domu i domów podobnych znajdziecie pod tym linkiem.

Jeszcze przed jego zamieszkaniem mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć każdy zakątek tej inwestycji, mamy dla Was mnóstwo zdjęć z poprzednich etapów a z Panem Andrzejem osobiście spotkamy się w ostatnim odcinku o tym domu, który nagramy w 2024 roku.

Na początku musisz wiedzieć, że dom był projektowany dla osoby, która w stanach spędziła 20 lat życia i przez ten czas budowała w tej technologii prawdziwe amerykańskie domy.

To właśnie dlatego w tym projekcie, przy samym wejściu głównym zobaczymy pomieszczenie na jadalnię i schody! Polska jest jedynie zamknięta przestrzeń wiatrołapu. Kuchnia tego domu jest również z tyłu, co jest bardzo nietypowe w naszych polskich domach.

Wejście główne do do budynku jest mocno podkreślone. Lokalizacja budynku na działce ze spadkiem w stronę wjazdu sprawia, że dom jawi się jako wyższy niż wyglądałby na działce płaskiej.

Wjazd do garażu zlokalizowany jest na elewacji bocznej z dwóch względów. Nie chcieliśmy psuć pięknej elewacji frontowej drzwiami garażowymi. Boczny wjazd do garażu jest popularny w amerykańskiej architekturze ale wymaga większej szerokości działki, to dlatego nie jest to zbyt często stosowane rozwiązanie u nas. Garaż obniżony jest względem całej bryły budynku znacznie. Pewnie dla Ciebie trzy schodki do garażu nie są niczym dziwnym, ale my projektujemy tak tylko wtedy kiedy jest ku temu wyraźna przesłanka. W tym przypadku równica poziomów między ostatecznym poziomem podjazdu a zjazdem do garażu była tak duża, że poziom garażu musiał być obniżony aż o 6 schodów.

Pozostawienie budynku głównego wyżej sprawiło, że dom będzie miał piękne stokowe oświetlenie. Również wejście stało się dzięki temu bardziej reprezentacyjne. Schody prowadzące pod drzwi główne wykonane zostały jako rozszerzające się ku dołowi. To daje przyjemny zapraszający efekt.

Wykusz który widzisz po lewej strony głównego wejścia to okno łazienki. W nim zlokalizowana będzie wanna. Całkowicie amerykańskie rozwiązanie to też przejście z sypialni przed garderobę do łazienki. Jest ono i tutaj! Sypialnia położona po wschodniej stronie domu, łączy się z północną garderobą i zachodnią łazienką. Coś czuję, że w tej zachodniej łazience Zamiokulkasy urosną bardzo szybko!

Kuchnia domu zlokalizowana jest po stronie wschodniej na elewacji tylnej i połączona bezpośrednio z salonem. To rozwiązanie pochodzi również z amerykańskiego podwórka. Tam kuchnie w większości zlokalizowane są albo w centrum rzutu domu jako bez okna albo całkiem z tyłu.

Ten dom również ma jedno z Waszych top 3 indywidualnych rozwiązań przestrzeni czyli salon z katedralnym sufitem. Antresola jest zaś przejściowa, ponieważ ten dom ma również podwyższone wejście. Tak! wchodząc do domu z wiatrołapu mamy schody i otwartą przestrzeń. To już drugie rozwiązanie, mieszczące się w top 3 najbardziej pożądanych!

Pomysłem Inwestora było tutaj przedłużenie przestrzeni domowej na zewnątrz. Ta sama belka, która podtrzymuje kalenicę salonu jest przedłużeniem kalenicy tarasu. Kominek z grillem zatem jest na zewnątrz ale nie na zewnętrznej ścianie domu. Siedząc w salonie msz go całkiem na przeciwko.

Lokalizacja budynku na wzniesieniu, którego spadek jest dwustronny – zachodni i południowy spowodowało, że na północnej werandzie, pod spodem, pojawiło się światło. Wasze pytanie numer jeden w kwestii werandy to to, czy jest pod nią światło. Odpowiedź jest jak zwykle niejednoznaczna. Jeśli działka jest płaska czy w pobliżu drzew to światła będzie mniej niż kiedy działka jest na dobrze nasłonecznionym stoku z nawet dłuższym przekryciem.

Masz niestety niewielki wpływ na takie uwarunkowania, więc najlepiej przystosowywać się do tych zastanych na miejscu. Przy wyborze działki dla domu masz całe mnóstwo innych składowych. To dzielnica, lokalizacja względem szkół czy dróg głównych. Sam stok i to czy w ogóle w Twojej okolicy występuje zdaje się być drugorzędny. To dlatego w projektowaniu indywidualnym dostosowujemy się do tego co z innych względów wygrało u Ciebie składając się na działkę idealną!

Dom który widzisz na zdjęciach, ma poddasze całkowicie pozbawione ścianki kolankowej. Z pewnością wielu znajomych doradza Ci podniesienie jej co najmniej powyżej 60cm. Czy wg Ciebie widać na oko, że dach położony jest tu bezpośrednio na stropie? Nie. Wrażenie takie uzyskujemy dzięki wyższemu kątowi dachu. Niestety wiele lokalizacji w Polsce nie pozwala na przekraczanie kąta dachu powyżej 45 stopni. Szkoda. Do amerykańskich dachów pasuje o wiele bardziej 50 i 55 stopnie I nie chodzi tu o góralskie podnoszenie dachu celem uzyskania podwójnego poddasza. Chodzi o strzelistość stylistykę i estetykę takiej architektury.

Na koniec opowiem Ci o materiałach.

Tak wielu z Was marzy o prawdziwym kamieniu na elewacji. W ciężkiej technologii wiąże się to często z zastosowaniem ściany trójwarstwowej i poszerzonego fundamentu a także z zastosowaniem mniejszego materiału na ściany zewnętrzne. Im cięższa ściana elewacyjna, tym lepiej trzeba ją zakotwić do muru konstrukcyjnego. Jak robią to amerykanie w swoich drewnianych szkieletowych domach?

Mają o wiele większy wybór kamiennych plastrów i innych rozwiązań kompozytowych niż my tutaj. Zobacz jak robi to nasz Inwestor, ponieważ właśnie jest na etapie zastosowania kamienia na elewacji swojego domu!

Na tel tego budynku nagraliśmy już 3 odcinki – jeden z nich – o prefabrykacji ;]

Dom ten pokryty jest gontem bitumicznym. Jest to absolutnie najlepsze rozwiązanie dla amerykańskiego domu. Skomplikowane dachy najbardziej lubią gonty bitumiczne, czyli elastyczny materiał którym wykończy się dokładnie każde najmniejsze załamanie.

W tym domu nasz Inwestor wykonał wszystkie newralgiczne punkty na dachu z blachy miedzianej. Dokładnie tak robi się aby zabezpieczyć dodatkowo dach.

Ten prawdziwy amerykański dom już niedługo będzie użytkowany. W przyszłym roku zaprosimy Inwestora, Andrzeja Kalandyka, wykonawcę tejże technologii. On opowie Ci o wiele więcej o wykonaniu szkieletu kanadyjskiego, najważniejszych wyzwaniach, największych zagwozdkach i ciekawych rozwiązaniach dla takiego budownictwa.

Nasz kanał na YT rozwija się dzięki Tobie. Subskrybuj go a więcej zainteresowanych budowaniem i projektowaniem zobaczy nasze materiały ;] Z pewnością i Ty znajdziesz dzięki temu więcej inspiracji i pomysłów na swoje własne inwestycje.

Ten dom ma swój spacer 3D – zobacz go klikając w link!

Do zobaczenia niedługo!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl