Projekt małego parterowego domu amerykańskiego - Dom Marzeń A0232

  • 0

Witajcie! Dzisiaj przedstawię Wam dom idealny dla wszystkich tych, którzy z różnych względów chcą zmieścić się w 200 metrach kwadratowych powierzchni. Czy da się pogodzić mały metraż z wygodnym i funkcjonalnym wnętrzem? O czym należy pamiętać? Na te pytania odpowiem Wam pokazując projekt małego parterowego domu w stylu amerykańskim. Zapraszam!

[divider]

Indywidualny projekt małego parterowego domu w stylu amerykańskim - Dom Marzeń A0232

[divider]
Projekt małego parterowego domu. Jednak zanim zaczniemy, dodam tylko, że projekt ten ma dwie wersje różniące się przede wszystkim materiałami wykończeniowymi i ich kolorystyką. W pierwszej z nich zastosowano imitację tradycyjnej cegły w połączeniu z białym sidingiem. To ucieleśnienie amerykańskiego stylu i ponadczasowego charakteru.
Jednak zanim zaczniemy, dodam tylko, że projekt ten ma dwie wersje różniące się przede wszystkim materiałami wykończeniowymi i ich kolorystyką. W pierwszej z nich zastosowano imitację tradycyjnej cegły w połączeniu z białym sidingiem. To ucieleśnienie amerykańskiego stylu i ponadczasowego charakteru.
Projekt małego parterowego domu. W drugiej wersji króluje biały tynk i kamienna okładzina elewacyjna. Mimo tej samej kubatury budynek wydaje się być dużo lżejszy oraz wyższy, głównie za sprawą podkreślonych cokołów.
W drugiej wersji króluje biały tynk i kamienna okładzina elewacyjna. Mimo tej samej kubatury budynek wydaje się być dużo lżejszy oraz wyższy, głównie za sprawą podkreślonych cokołów.
[divider]

Jednak zacznijmy od początku. Podobnie jak wszystkie inne obiekty prezentowane na blogu w cyklu Dom Marzeń, ten również zaprojektowano indywidualnie. Innymi słowy, projekt tego domu został w 100% dopasowany do potrzeb i wymagań konkretnych Inwestorów. Myślisz, że projektowanie indywidualne ma sens jedynie w przypadku dużych inwestycji? Nic bardziej mylnego! Podczas gdy każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, tym bardziej warto maksymalnie dopasować przestrzeń do osobistych preferencji jej użytkowników. Jednocześnie możesz liczyć na architekta, że uczyni Twój dom marzeń nie tylko wygodnym i funkcjonalnym, ale również spójnym stylistycznie i o dużych walorach estetycznych. Nie inaczej było też w przypadku tego projektu. ;]

Bryła budynku składa się z kilu przenikających się wzajemnie segmentów przekrytych dachami dwuspadowymi. Strefa wejściowa została ukryta pomiędzy wychodzącymi do frontu modułami garażu i sypialni, tworząc intymną przestrzeń. Przekryta jest również weranda od strony ogrodu, będąca największą ozdobą domu. Sielską atmosferę podkreślają także przemyślane detale okien i drzwi oraz ozdobne drewniane tralki i kolumny.

[divider]

Projekt małego parterowego domu w dwóch wariantach - zobacz jego wizualizacje i wnętrza!

[divider]
Projekt małego parterowego domu. Oto i wspomniana wcześniej weranda! Nieodzowny atrybut stylu amerykańskiego znalazł swoje miejsce również w tym projekcie. W połączeniu z zastosowanymi materiałami elewacyjnymi tworzy się niezwykły charakter prawdziwej sielanki.
Oto i wspomniana wcześniej weranda! Nieodzowny atrybut stylu amerykańskiego znalazł swoje miejsce również w tym projekcie. W połączeniu z zastosowanymi materiałami elewacyjnymi tworzy się niezwykły charakter prawdziwej sielanki.
Projekt małego parterowego domu. A może wolicie bardziej stonowaną kolorystkę? Doskonałą przeciwwagą dla jasnego tynku na elewacjach jest ciemne wykończenie dachu. Ponadto duże okna wychodzące na werandę z subtelnymi szprosami dodają całości niezwykłej elegancji.
A może wolicie bardziej stonowaną kolorystkę? Doskonałą przeciwwagą dla jasnego tynku na elewacjach jest ciemne wykończenie dachu. Ponadto duże okna wychodzące na werandę z subtelnymi szprosami dodają całości niezwykłej elegancji.
[divider]

Do budynku prowadzi nas łagodnie wznosząca się ścieżka z kilkoma stopniami. Następnie, przekraczając próg domu wchodzimy do niewielkiego wiatrołapu, który połączony jest również z garażem. Nad tym drugim stworzono też przestrzeń magazynową - stryszek, do którego prowadzą schody. To bardzo przydatne pomieszczenie, szczególnie w małym domu. Z kolei na wprost przedsionka znajdziemy zintegrowaną strefę dzienną, na którą składają się: kuchnia, jadalnia oraz salon. Całość ma kształt litery "Z" i bezpośrednio łączy się z werandą. To jasna i przestronna przestrzeń, w której rozgrywać się będzie codzienne życie domowników. Nawet w małym domu nie można lekceważyć tej strefy, gdyż to od niej przede wszystkim zależy komfort i jakość zamieszkiwania. To tutaj wracamy po ciężkim dniu w pracy, zapraszamy gości i celebrujemy ważne chwile. Dlatego warto dobrze przemyśleć tą przestrzeń, aby jak najlepiej pełniła swoją funkcję. :]

Natomiast pozostała część domu to przede wszystkim sypialnie domowników. Do każdej z nich prowadzi korytarz, a master bedroom została dodatkowo wyodrębniona w bryle budynku. Pokoje mają optymalne wymiary, a ze względu na oszczędność metrażu nie stworzono oddzielnych garderób oraz toalet (poza jedną z czterech sypialni). Mimo to, sypialnie oraz inne pomieszczenia w domu są funkcjonalne i dobrze doświetlone. Mały metraż ma zasadniczą zaletę - sprawia, że wnętrza odbierane są jako przytulne. Oczywiście, łatwo przesadzić i stworzyć przytłaczające klitki, ale w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem są wysokie sufity stworzone przez dwuspadowe dachy.

Na niewielkiej powierzchni zgromadzono wszystkie potrzebne funkcje. Cały budynek możemy w zasadzie podzielić na cztery strefy: garaż, komunikację z pomieszczeniami pomocniczymi, strefę dzienną oraz strefę sypialnianą.
Na niewielkiej powierzchni zgromadzono wszystkie potrzebne funkcje. Cały budynek możemy w zasadzie podzielić na cztery strefy: garaż, komunikację z pomieszczeniami pomocniczymi, strefę dzienną oraz strefę sypialnianą.

[box type="note" align="aligncenter" ]

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni

PARTER:

  • GARAŻ 37,4 m2
  • KOMUNIKACJA 14 m2
  • KUCHNIA 14 m2
  • ŁAZIENKA 7 m2
  • POM. POMOCNICZE 1,8 m2
  • SALON Z JADALNIĄ 40,6 m2
  • I SYPIALNIA 11 m2
  • II SYPIALNIA 12,1 m2
  • III SYPIALNIA 12,2 m2
  • IV SYPIALNIA 17,7 m2
  • WC 2,9 m2
  • WIATROŁAP 3,5 m2
  • RAZEM: 174,2 m( + PIWNICA 38,1 m2)

[/box]

[divider]

Podsumowując, tak prezentuje się projekt małego parterowego domu w stylu amerykańskim. I chociaż stylistyka ta kojarzy się przede wszystkim z dużym metrażem i przestronnymi wnętrzami - w przypadku tego projektu udało się pogodzić ją z bardziej zwartym układem pomieszczeń. Jednak co Wy sądzicie o tym domu marzeń? Koniecznie dajcie znać! A już niedługo na blogu Pani Dyrektor kolejna dawka inspiracji. ;] Śledźcie więc nas zarówno tutaj, jak i na facebooku i instagramie. Do zobaczenia!

[divider]

Zobacz podobne projekty:

Mamy też spacer 3D dla ciebie. Mały Amerykański domek jest już na YouTube. Zapraszamy!
Indywidualny projekt domu z ogrodem zimowym - DOM MARZEŃ A0276
Prev Post Indywidualny projekt domu z ogrodem zimowym - DOM MARZEŃ A0276
Nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem - Dom Marzeń A0222
Next Post Nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem - Dom Marzeń A0222

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *