Podmiejska willa w stylu preriowym – DOM MARZEŃ A0271

W moim biurze niedawno przekroczyliśmy okrągłą liczbę 300 projektów. To ogrom różnorodnych doświadczeń, na które składają się między innymi spotkania z inwestorami, tworzenie koncepcji, opracowywanie dokumentacji i szczęśliwa realizacja inwestycji. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że każdy z tych projektów był inny i na swój szczególny sposób wyjątkowy. Duża część z nich to indywidualne projekty domów jednorodzinnych, jednak nie bez kozery dzisiejszy Dom Marzeń określać będę jako podmiejska willa, a nie dom właśnie. Dlaczego? Cóż, zobaczcie sami!

Podmiejska willa w niezwykłym stylu prerii – DOM MARZEŃ A0271

Zanim jednak zaczniemy – w jednym z ostatnich postów przedstawiłam Wam wyjątkowy dom indywidualny, który również zaprojektowaliśmy w stylu preriowym. Czym odznacza się owa stylistyka i czemu zawdzięcza swoją popularność? Dokładną genezę powstania tego stylu znajdziecie w wyżej wspomnianym poście, podsumujmy teraz jednak jego najważniejsze założenia.

podmiejska willa, elewacja z cegły i drewna, projekt indywidualny, nowoczesny dom w stylu preriowym,
Niezwykła podmiejska willa w całej swojej okazałości! Robi wrażenie, prawda?

Styl prerii – najważniejsze cechy:

  • mocno zaakcentowane kierunki poziome – domy w stylu preriowym są raczej szerokie niż wysokie, co dodatkowo podkreślają horyzontalne elementy i detale budynku. Będą to między innymi okna wstęgowe, masywne balkony i…
  • wysunięte okapy – dachy w stylu preriowym mają zazwyczaj niski kąt nachylenia (co oczywiście jest również zależne od warunków atmosferycznych na danym terenie), jednak zawsze ich okapy są wysunięte daleko poza obrys budynku. Niekiedy, wsparte słupami, zadaszają przestronne tarasy i strefy wejściowe wraz z podjazdem.
  • nieregularny układ – jeśli spojrzymy na wnętrze domu preriowego, zauważymy jego charakterystyczny otwarty plan, który łączy pomieszczenia w przestronne strefy. Ma to odzwierciedlenie również w zewnętrznej bryle budynku, gdzie nie brakuje ryzalitów i wykuszy, a całość budynku przybiera dynamiczną i nieregularną formę.
  • bliskość natury – styl preriowy kojarzy się z dziewiczymi terenami, wieloletnimi drzewami i wszechobecną przyrodą, dlatego też nie sprawdzi się w zwartej tkance miejskiej. Inną cechą z tym związaną są duże przeszklenia, a także mnogość tarasów i innych zewnętrznych stref wypoczynkowych.

podmiejska willa, elewacja z cegły i drewna, projekt indywidualny, nowoczesny dom w stylu preriowym,
Jak sądzicie? Czy ta podmiejska willa zgadza się z powyższym opisem? :)

Styl preriowy ma również swoje charakterystyczne materiały. Należą do nich kamień, cegła oraz drewno. Dwa ostatnie z tej trójki grają główną rolę w naszym projekcie. Prostota i stabilność cegły w połączeniu z naturalnością drewna daje świetny efekt. Natomiast czarna stolarka okienna oraz ciemne wykończenie dachu dodatkowo go pogłębiają. Zaś kilka jaśniejszych detali sprawia, że cały budynek pozostaje lekki w odbiorze mimo słusznej kubatury.

podmiejska willa, elewacja z cegły i drewna, projekt indywidualny, nowoczesny dom w stylu preriowym,
Białe poziome detale tworzą wstęgę, która otacza cały budynek. Jej rolą jest podkreślenie poziomych kierunków, a także widoczne wydzielenie w bryle dwóch kondygnacji. W ten sam sposób wykończone są również masywne balkony oraz tarasy, przez co zachowana jest spójność koncepcji.

DOM MARZEŃ – podmiejska willa w stylu preriowym – zobacz jej wnętrze!

Jeżeli jeszcze nie domyśliliście się, to właśnie powierzchnia i ogólna kubatura tego budynku czynią z niego prawdziwą willę. Najdłuższa elewacja ma rozpiętość ponad 50 metrów! Nie dziwi więc fakt, że w urzędzie nie bardzo chciano nam wierzyć, że to „jedynie dom”. :D Natomiast całkowita powierzchnia to prawie 900 metrów kwadratowych. Jakie pomieszczenia wchodzą w ich skład? Przekonajcie się sami. ;)

podmiejska willa, elewacja z cegły i drewna, projekt indywidualny, nowoczesny dom w stylu preriowym,
Trzonem całego założenia jest hall z wyeksponowanymi schodami prowadzącymi na poddasze. W pokojach dookoła niego rozgrywa się codzienne życie domowników. :)

W parterze najbardziej wyróżnia się ogromna strefa wypoczynkowa, na którą składa się kuchnia z kącikiem śniadaniowym, przestronna jadalnia, przestrzeń do wypoczynku z kominkiem i specjalnie zaprojektowanymi siedziskami podokiennymi typu bay window oraz przepiękna oranżeria.

Garaż mocno wyróżnia się w planie budynku, jednak jest połączony z domostwem wygodnym korytarzem. To praktyczne rozwiązanie pozwala na wydzielenie w domu części „brudnej”, jednocześnie nie utrudniając do niej dostępu.

Na parterze znajdziemy również sypialnie dla gości oraz gabinet, a także szereg pomieszczeń pomocniczych. Z niemal każdego pomieszkania prowadzi bezpośrednie wyjście na taras. Część z nich jest zadaszona, a razem tworzą przemyślaną przestrzeń służącą spotkaniom i wypoczynkowi.

podmiejska willa, elewacja z cegły i drewna, projekt indywidualny, nowoczesny dom w stylu preriowym,
Zwróćcie uwagę na wysoki sufit katedralny nad salonem oraz antresolę służącą za komunikację na wyższej kondygnacji. To coraz częściej spotykane rozwiązanie, które dodaje wnętrzom nieporównywalnej reprezentacyjności i wysublimowanego stylu.

Piętro to tradycyjnie wydzielona strefa przeznaczona tylko dla domowników. Oprócz sypialni i pomieszczeń sanitarnych znajdziemy tu też pralnię połączoną z suszarnią. Znaczną część powierzchni poddasza zajmuje master bedroom, do którego przylega dużych rozmiarów garderoba, prywatna łazienka i przestronny taras umożliwiający intymny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Podmiejska willa posiada również kondygnację podziemną, na której usytuowano pomieszczenia techniczne, a także siłownię i kuchnię gospodarczą wraz z spiżarnią.

Podmiejska willa – projekt indywidualny – relacja z budowy domu marzeń!

budowa podmiejskiej willi
Na placu budowy podmiejskiej willi praca wre! Na przedstawionych zdjęciach widać również bogaty drzewostan, dla którego staraliśmy się usytuować budynek w taki sposób, aby ocalić możliwie największą ilość drzew. I udało się ! :D
budowa podmiejskiej willi
Już niewiele dzieli nas od tego stanu…
podmiejska willa, elewacja z cegły i drewna, projekt indywidualny, nowoczesny dom w stylu preriowym,
…do takiego! :D

A Wy co sądzicie o tej niezwykłej podmiejskiej willi? Czy również marzycie o przestronnej rezydencji, czy celujecie raczej w małe, przytulne domostwa? Śledźcie bloga Pani Dyrektor na bieżąco, gdzie przedstawiać Wam będę inspirujące budynki z obu z wyżej wymienionych kategorii kubaturowych! :D

Zobacz także:

Pani Dyrektor pozdrawia Was w nieco chłodne wrześniowe południe, gdzie w powietrzu czuć już nadchodzącą jesień…

Potrzebujesz czegoś więcej? Oto nasz filmik na YouTube. Sprawdź go sam!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
Podmiejska willa w stylu preriowym - DOM MARZEŃ A0271, 9.8 out of 10 based on 4 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl