Sypialnia amerykańska – jak wygląda 'master bedroom’? Amerykański dom i Wnętrze. Ep.3

SypialniaMaster bedroom czyli sypialnia amerykańska. Jednak nie taka zwykła sypialnia ;] jest to największa ze wszystkich sypialni w całym domu. Dlaczego jest taka wyjątkowa? Jak wygląda amerykańska sypialnia i gdzie sytuujemy master bedroom – o tym dowiesz się w dzisiejszym poście, który jest trzecim epizodem w naszej serii o amerykańskich wnętrzach.

sypialnia_amerykańska_amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_12

Zdjęcie: Toll Brothers

Sypialnia amerykańska czyli master bedroom albo master suite – kompleks sypialniany z łazienką i dużą garderobą właścicieli domu.

sypialnia_amerykańska_amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_03

Projekt: Alexa Hampton

Master bedroom czyli główna sypialnia w każdym amerykańskim domu, tzw. sypialnia rodziców. Urządzana jest z rozmachem podobnym do projektu living room, o którym pisałam wcześniej. Również metrażowo. Dlaczego? Pewnie dlatego, że Amerykanie mają inną od polskiej mentalność. U nas projektuje i buduje się domy wielopokoleniowe. Amerykańskie domy to domy przede wszystkim „rodziców” – właścicieli, oczywiście z pokojami dla dzieci. Jednak są to pokoje dodatkowe, być może dlatego, że Amerykanie mają świadomość tego, że ich dzieci kiedyś się wyprowadzą, a pokoje po nich służyć będą raczej za guest room czyli pokój dla gości. Podoba mi się takie podejście, gdyż w pierwszej kolejności urządza się przestrzeń dla tych osób, które w tym domu zostaną, nie na odwrót. 

sypialnia_amerykańska_amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_04

Zdjęcie i projekt: Marc-Michaels Interior Design

sypialnia_amerykańska_amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_22

Zdjęcie: Calidad Builders

 

Sypialnia amerykańska w typowym domu z USA sytuowana jest najczęściej w dwóch miejscach (rozpatrujemy dom dwukondygnacyjny):

 • na parterze w wyodrębnionej części domu, z wejściem na werandę, do salonu lub gabinetu. W tym przypadku pozostałe sypialnie, sypialnie dzieci, zlokalizowane są na piętrze.
 • na piętrze, również w specjalnie wydzielonej części domu. Dobrze zaprojektowana sypialnia amerykańska nie koliduje i bezpośrednio nie sąsiaduje z żadną inną sypialnią. Dlaczego? Ponieważ jest to prywatna strefa rodziców, WAŻNA DLA NICH PRZESTRZEŃ. (O nienudnej sypialni również kiedyś napisałam, nie jest ona jednak amerykańską)
amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_06

Zdjęcie: BALLARD DESIGNS

amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_01

Zdjęcie: Andrea Pack Designs

amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_24

Zdjęcie: Berger Paints India

Sypialnia amerykańska to przede wszystkim przestrzeń w której wyśpisz się jak w 5* hotelu ;]

Jeżeli chcesz, aby Twoja sypialnia wyglądała jak sypialna amerykańska, musisz przygotować się na to, że nie będzie mogła mieć 12-15 mkw tylko dużo, dużo więcej. Małe amerykańskie domy mają nieco okrojony metraż, co nie oznacza, że ich sypialnie są klitkami.

Master bedroom, czyli sypialnia amerykańska, to nie tylko sypialnia. To raczej kompleks pomieszczeń, na który składają się: sypialnia z często towarzyszącym miejscem relaksu, łazienka i garderoba. Dodatkowo pojawić się może tutaj wejście do salonu (zależnie od tego gdzie master bedroom jest usytuowana w układzie funkcjonalnym domu), wejście na taras czy werandę, oprócz tego często sytuuje się po sąsiedzku gabinet lub pokój pracy.

Zdjęcie: Matt Sartain / Projekt: Urrutia Design

 

sypialnia_amerykańska_amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_19

Zdjęcie i projekt: OTTE Architecture

sypialnia_amerykańska_amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_26

Zdjęcie: ModPunch design

Sypialnia amerykańskato swoista amerykańska mentalność w jednym miejscu. Jak wspomniałam wyżej nie jest to tylko pomieszczenie, w którym śpimy, ale miejsce relaksu i odpoczynku. Takie domowe miejsce odnowy nie tylko fizycznej, ale również, a może nawet przede wszystkim – psychicznej. Sypialnia amerykańska oprócz łóżka w swoim wyposażeniu zawiera lub zawierać może szezlong, miejsce do przyjmowania gości, toaletkę dla Pani domu, miejsce do czytania lub każde inne rozwiązanie, które sprawi, że master bedroom będzie jedyne w swoim rodzaju.

Sypialnia amerykańska to projekt indywidualny ponieważ każdy z Was ma inne potrzeby!

sypialnia_amerykańska_amerykańska_sypialnia_master_bedroom_interior_design_amerykańskie_wnętrze_projekt_ideas_004

Zdjęcie: Scott Frances

sypialnia amerykańska

Zdjęcie: David Wakely / Projekt: Turnbull Griffin Haesloop

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: Michael Gainey Signature Designs

Sypialnia amerykańska jest jasna – dobrze doświetlona.

ŚwiatłoMaster bedroom to jasne, przestronne pomieszczenie. Znajdziemy tutaj typowe dla Amerykanów okna (o których przygotowuję dla Was osobnego posta;] ), pełne szprosów i o rozmaitych kształtach. Często, szczególnie w tych bardziej nowoczesnych rozwiązaniach, są to okna typu porte fenetre, czyli o wysokości kondygnacji lub podobnej. Amerykańska sypialnia otwiera się na otoczenie, w którym znajduje się dom.

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: Suman Architects

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: Turnbull Griffin Haesloop

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: Bethe Cohen Design Associates

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: Benning Design Associates

sypialnia amerykańska

Zdjęcie: David Wakely Photography / Projekt: Turnbull Griffin Haesloop

sypialnia amerykańska

Zdjęcie: S.R.TRADERS

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę projektując sypialnię na kształt sypialni amerykańskiej czyli master bedroom

Więźba dachowa Częstym elementem, powtarzającym się wielokrotnie w rozwiązaniach master bedroom jest odkrycie więźby dachowej czyli konstrukcji dachu. Dzięki temu uzyskać możemy sufit katedralny, a całe pomieszczenie zyskuje charakteru. Podobnie wyglądało to w projektach i rozwiązaniach amerykańskich salonów czyli naszego wcześniejszego odcinka o living room. Jak to wygląda w praktyce? Jak wygląda sypialnia amerykańska z odkrytą więźbą dachową? Zapraszam do oglądania zdjęć i przede wszystkim – INSPIROWANIA SIĘ!

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: Turnbull Griffin Haesloop

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: Thompson Custom Homes

sypialnia amerykańska

Zdjęcie: J.Weiland / Projekt: Morgan-Keefe Builders, Inc.

sypialnia amerykańska

Zdjęcie: Firefly Collection

sypialnia amerykańska

Zdjęcie: Raumgleiter AG

Kominek we wnętrzuczyli mimo że dodatkowy, to bardzo często powtarzający się element w amerykańskiej sypialni. Sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne, a zimowe noce cieplejsze. Obawiasz się o czystość w pomieszczeniu? Postaw na biokominek! Nie wiesz jaki kominek Ci się podoba? Jaki będzie pasował to wnętrza Twojej sypialni? Zapraszam tutaj ;]

Teraz natomiast zobaczmy jakie kominki projektuje i realizuje się w amerykańskiej sypialni ;]

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: JAFFA GROUP

sypialnia amerykańska

Zdjęcie i projekt: YELLOWSTONE TRADITIONS

sypialnia amerykańska

Zdjęcie: Brandon Barre / Projekt: Claudia Leccacorvi

ProjektZastanawiasz się nad wybudowaniem domu w stylu amerykańskim? Tutaj przykładowy projekt domu amerykańskiego prosto z mojego biura. Chciałbyś mieć podobny? Zapraszam do kontaktu ;]

Po więcej inspiracji i kreatywnych rozwiązań sypialni zapraszam do postów:

PD Architekt pozdrawia Was ciepło na cały nowy tydzień ;]

Zapraszamy też na naszego YouTube! Tam zobaczysz projekty domów indywidualnych w 3D!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Sypialnia amerykańska - jak wygląda 'master bedroom'? Amerykański dom i Wnętrze. Ep.3, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Te projekty są przepiękne, ta przestrzeń a zarazem przytulność to to o czym marzę. Jestem osobą ze schorzeniami kręgosłupa i nie wiem czy jest możliwość do tego typu łóżek osadzić materac rehabilitacyjny?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu. To w nim odpoczywamy i regenerujemy siły po całym dniu w pracy. Ważne zatem, żeby była idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Dla mnie, takie wielkie łóżko i dużo przestrzeni byłoby doskonałym rozwiązaniem :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 3. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Zawsze marzyłam o takim ogromnym łóżku. Super!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl