Wnętrza Domowe

Sufit Katedralny w domu – salon podwyższony, otwarty do więźby, przestronny.

Sufit katedralny 80% domów, które projektujemy w moim biurze, to domy z tzw. cathedral ceiling w salonie czyli te, które nad salonem kondygnacji żadnej nie mają i otwarte są aż pod sam dach. Przeciwników tego typu rozwiązań jest bardzo wielu. Ci, którzy z początku chcieliby bardzo otwartej przestrzeni nad salonem rezygnują często zbici argumentem „ogrzewania” i zimnego salonu. Jak z tym ogrzewaniem – prawda czy mit?

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-33
Podniesiony sufit nad wejściem, komunikacją i antresola z doświetlem. (Zdjęcie: Brandon Barré / Projekt: Raven Inside Interior Design)

Zastanowimy się więc wspólnie nad tym, czy otwarty salon, kuchnia, hall czy sypialnia –  przestrzeń nad tymi pomieszczeniami zwana pustką czy katedralnym sufitem jest dobra, czy nie i jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-8
Rozwiązanie najbardziej standardowe, czyli przeszklona ściana szczytowa – pamiętaj – TYLKO OD POŁUDNIA! (Zdjęcie: Aston Design Studio)

Gdzie?Na początku opowiem Ci, gdzie sufit katedralny stosuje się najczęściej. W której części domu/willi dobrze jest mieć piękną wolną przestrzeń nad salonem i dlaczego takie a nie inne pomieszczenia otrzymują tego typu rozwiązanie.

SALON.

To raczej zrozumiałe, bo to domowe „miejsce reprezentacyjne”. Sufit katedralny znajdziemy najczęściej właśnie w domowych salonach.

nowoczesny-salon-sufit-katdralny-poniesiony-przestrzen-pustka-nad-salonem-7
Surowy, lekko modernistyczny salon. (Zdjęcie: Dwell Candy)
sufit katedralny
Salon z sufitem katedralnym w stylu modern-retro. (Zdjęcie: Brandon Barré Photography)

KUCHNIA.

Również dlatego, że 80% kuchni połączona jest z salonem (tworzy tzw. aneks). Zrozumiałe jest więc, że i kuchnia z jadalnią znajdą się w polu oddziaływania przestrzeni otwartej katedralnego sufitu.

sufit katedralny
Amerykańska kuchnia z pięknym doświetlem połaciowym w dachu. I nie, nie pytaj mnie „jak to myją” – zapytaj siebie, jak chodzisz w butach na szpilce albo jak wytrzymujesz w pracy pod krawatem i odpowedź na pytania „jak myją” znajdzie się sama ;] Zdjęcie i projekt: Minnie Peters

FOYER.

Czyli hall, sień, przedsionek, wiatrołap – miejsce, w którym otwierasz drzwi, patrzysz a tam … piękne reprezentacyjne schody i wolna przestrzeń aż po samą więźbę dachową. W przestrzeni wejściowej otwartej pod sam strop sytuuje się właśnie wspomniane REPREZENTACYJNE SCHODY. Temat schodów w ujęciu reprezentacyjnym to coś, czego inwestor najczęściej pragnie, nie zdaje sobie jednak sprawy z tego ile przestrzeni potrzeba aby schody stały się reprezentacyjne.

sufit katedralny
Lekki i nowoczesny design strefy wejściowej i sufit katedralny.
sufit katedralny
Tak, to są schody reprezentacyjne. (Zdjęcie i projekt: JWS INTERIORS)
sufit katedralny
A to przestrzeń wejściowa z pięnym doświetlem nad drzwimi. Takie otwarcia również wymagają gabarytu i skali. To nie są drzwi o wymiarze 90cm! (Zdjęcie: Tiffany D)

SYPIALNIA.

Sypialnię z wysokim sufitem wybiera 5% inwestorów. Często jest tak dlatego, że „sama wychodzi” taka czyli wtedy, gdy jest na poddaszu, na szerokości całej ściany szczytowej i masz troszkę więcej fantazji, albo nie chcesz mieć strychu.

sufit katedralny
To zuepłnie wyjątkowa sypialnia i takie projektowanie wymaga przemyślenia od samego początku. (Zdjęcie: Porto-Fino interjera salons)
sufit katedralny
Bardziej standardowe rozwiązanie – sypialnia na poddaszu a poddasze … bez strychu ponad ;] Zdjęcie i projekt: Tutto Interiors

Jak?Jak otwierać sufit by miało to sens? Jakie wielkości pomieszczeń są w tym przypadku dobre, a które przez swój zły wymiar wyglądałyby śmiesznie?

  1. Na ścianie szczytowej. Otwarcie „w trójkąt” jest najpopularniejsze, szczególnie w niewielkich domach (czyli tych do 150m2 pow. zabudowy).
  2. Domy amerykańskie i ich układ dość skomplikowanej więźby daje dużo możliwości do otwarcia przestrzeni nad salonem czy kuchnią w niekonwensjonalny sposób.
  3. WYMIAR POMIESZCZENIA. Jeśli Twój salon ma niewielkie wymiary – 20m2 – daj sobie spokój. Otwarcie salonu po więźbę zaczyna dobrze wygądać, kiedy salon to min. 40m2. Oczywiście im więcej, tym lepiej.
  4. Proporcjonalnie. Jeśli koniecznie chcesz, by Twój salon miał choćby te 3,6m wysokości powiększ go do 30m2. Jeśli chcesz, by wysoki był na 5m uniknij efektu studni i połącz salon z kuchnią i jadalnią – wtedy sufit katedralny ma większy sens.
sufit katedralny
Sufit katedralny nad częścią komunikacji parteru. (Zdjęcie i projekt: ibiza interiors)

Dla kogo?Komu służy salon o powiększonych gabarytach? Do jakiego domu pasuje i po co w ogólne powiększać? Czy tego typu pomieszczenia o dużej kubaturze to takie w których Ty czułbyś się dobrze?

ZALETY pomieszczeń z podniesionym sufitem zwanym katedralnym.

  • Lepszy mikrokimat pomieszczenia – nie ma w nim duszno czy „zawiesiście” żeby nie wiem co ;];]
  • Uczycie „przestrzeni”– to wartość niezprzeczalna ale niemierzalna. Jeśli dobrze czujesz się w muzeum, galerii, klubie czy urzędzie, wiesz o czym mówię.
  • Reprezentacyjność. Pomieszczenia do 2,8m h nie są reprezentacyjne ani ani. Przekraczając granicę ok 3,4m h masz możliwość mówić o tym, że salon jest reprezentacyjny (plus wymiar 40m powierzchni:P)
  • Możliwość zagospodarowania pięknych wysokich ścian – np. biblioteczką, stworzenie tam galerii ze sztuką, zdjeciami etc.
  • LAMPY! Kiedy do dyspozycji masz 5-7 metrów wysokości kupić możesz wyjątkowo piękne oświetlenie ;]
  • OKNA – te przepiękne duże okna, które oglądasz na zachodnich portalach – tak, w salonie z katedralnym sufitem możesz zafndować sobie iście katedralne okna.
  • KOMINEK i KOMIN. Katedralny sufit daje Ci ogromne pole do popisu przy aranżacji ściany kominkowej.
  • DOŚWIETLENIE. Nie tylko pięnymi oknami na ścianach. Otwierając przestrzeń pomieszczenia pod dach doświetlać możesz oknami połaciowymi w dachu ;]
sufit katedralny
Przepiękna konstrukcja współczesnej więźby i katedralny sufit jadalni ;] Zdjęcie i projekt: WA Design Inc
sufit katedralny
Strefa schodów, komunikacji i antresoli – wszystkie pomieszczenia z sufitem katedralnym. (Zdjęcie: Peter Malinowski / Projekt: Knudson Interiors)

WADY pomieszczeń z podniesionym sufitem zwanym katedralnym.

Już na wstępie powiem, że te WADY to tak na prawdę nie wady tylko TEMATY do ROZWIĄZANIA. Wiadomym jest, że aby mieć „coś więcej” trzeba równie więcej postarać się.

  • Będziesz musiał przemyśleć temat AKUSTYKI w pomieszczeniu! Nie masz ochoty na tę halowo-kościelną. Do takiego salon dobrać należy materiały akustyczne – na ściany i sufit i/lub specjalne panele. Wszystko to po to, byś czuł się tam komfortowo. (Tak, te panele nie są tanie).
  • Będziesz musiał przemyśleć tema OGRZEWANIA. To jasne, że większa kubatura powietrza potrzebuje więcej energii do rozgrzania. Aby nie narazić się na wielkie koszty i to, że nie będziesz w salonie chciał przebywać, NIGDY nie sytuuj wysokiego salonu od wschodu i od północy!! TYLKO POŁUDNIE i ZACHÓD, czyli klasyka gatunku, która pomoże Ci zaoszczędzić trochę i sprawi, że w pomieszczeniu będziesz chciał przebywać ;] Jak ogrzewać więc? Sposobów jest wiele i tak, kiedyś przyłożę się i je opiszę dla Ciebie. U nas w biurze temat ten rozwiązuje instalator sanitarny i w zależności od potrzeb inwestora dobiera typ ogrzewania.
sufit katedralny
Sufit katedralny i jego kolejna zaleta – możesz z łatwością stworzyć wewnętrzne atrium w domu – pomosty, schody i doświetla wokół salonu np ;] Zdjęcie: Nico van der Meulen Architects

PD Architekt pozdrawia Was, poleca to rozwiązanie dla tych, którzy projektują dom powyżej 200m2 pow. użytkowej i budżecie inwestycji co najmniej 400tys. w górę.

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

12 Comments

  1. witam dom bedzie L jdna czesc bedzie bezz stropu od szczytu wejscia trókąt salon 410 m2 wysokość sciany i dachy z boku ro 7,20 czy nie ebdzie z wysoko?

  2. Witam,
    jestem właścicielem domu z salonem w którym jest sufit katedralny wysokości 6,5 m salon z kuchnia i jadalnia ma 70m2 do tego 18m2 hol o wysokości 5m łączna kubatura domu to 2000 m3 a powierzchnia mieszkalna to 220m2. Akustyka mimo braków w wykończeniu meblami w 100% bardzo dobra, Koszty za gaz w sezonie przy ogrzewaniu podłogowym gazowym i przepalaniu w kominku to 600 zł mc wraz z podgrzewaniem wody przy 3 osobowej rodzinie. Usytuowanie południowe okien i wysunięty dach zadaszajacym taras w lecie słonce wysoko nie nagrzewa domu w zimie słonce nisko pozwala ogrzać cały salon i hol do temperatury 25 c przy dużym nasłonecznieniu nie włącza się piec w ciagu dnia. Okna 3 szybowe ocieplenie na krokwiowe z płyt pur 15 cm pozwala uwidocznić więźbę w całości izolacyjność bardzo wysoka 0,32 ściany styropian 20 cm. Jak widać wysokie rachunki to mit w razie pytań proszę pisać udostępnię wszystkie informacje

    1. Witam,
      Panie Michale ja również jestem zainteresowany tematem akustyki/docieplenia i chciałbym prosić o kontakt email.
      Pzdr.:)

  3. Witam, czy można prosić o trochę więcej informacji jak zaprojektować salon z sufitem katedralnym, lub jakich należy użyć rozwiązań aby być pewnym, że będzie dobra akustyka w takim wnętrzu?

    1. Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie nie widząc projektu. Każda sytuacja jest zupełnie inna. Wszystko zależy od powierzchni, kubatury, formy etc.

  4. Witam
    Jesteśmy na etapie poszukiwań naszego wymarzonego domu, a raczej inspiracji bo projekt będzie indywidualny. Zakochałam się w zdjęciu drugim gdzie jest podwyższony sufit nad wejściem i komunikacją , ponieważ chcieliśmy antresolę to jest właśnie ta którą chciałabym mieć w naszym domu :) – moje pytanie czy posiada Pani może więcej z zdjęć z wnętrza tego domu ?
    Będę bardzo wdzięczna za przesłanie linku lub zdjęć na e-maila.

    Pozdrawiam serdecznie
    Ewelina

  5. Wiesz że właśnie pustka nad salonem był jednym z ważniejszych czynników przy wyborze naszego projektu domu? Może nierozsądne ale jakie piękne:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button