Reprezentacyjne schody w domu jednorodzinnym. Co to jest? Jak projektować?

Schody, a właściwie reprezentacyjne schody. Ten temat pojawia się przy okazji niemal każdego projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, który powstaje w moim biurze. Każdy inwestor projektując indywidualnie chciałby, by strefa wejściowa do jego wymarzonego domu spełniała kryterium „reprezentacyjnej”. Jeszcze częściej temat ten pojawia się, gdy chcecie zaprojektować dom w stylu amerykańskim.

Czy każdy z tych inwestorów kończy projekt ze spełnionym marzeniem z dziedziny reprezentacyjnych schodów?

NIE.

Dlaczego?

PowierzchniaWszystko rozbija sie o temat „marnowania” powierzchni. Niewielu z Was wie, że aby strefa ,wejściowa szumnie zwana „foyer”, wyglądała REPREZENTACYJNIE potrzeba jej stosunkowo dużej przestrzeni. Kiedy budujesz dom o powierdzchni zabudowy 100m2 zapomnij o schodach reprezentacyjnych. Samo foyer potrzebuje dobrego doświetlenia, przestrzeni „skrętu” schodów i pokażnej ilości metrów na przedpole, w którym staniesz i patrząc na schody, zaskoczysz się i zachwycisz.

Jak projektować, planować, dom w którym miałyby znaleźć się reprezentacyjne schody i czym właściwie są schody mające sprawiać wrażenie reprezentacyjnych?

Podzieliłam znalezione inspiracje na te w stylu amerykańskim i te nowoczesne i stylizowane. Zobaczcie CO TO SĄ SCHODY REPREZENTACYJNE i CZEGO POTRZEBUJĄ by nimi być ;]

reprezentacyjne schody

W zasadzie TE SCHODY do końca reprezentacyjne nie są, bo nie zjadają tyle powierzchni ile powinny. Otwarte Foyer jednak pozwala zakwalifikować je do tej kategorii. Gdyby nie przeszklenia schody te nie byłyby reprezenyacyjne ANI TROCHĘ! (Zdjęcie i projekt: Turnquist Design)

NOWOCZEŚNIE:

reprezentacyjne schody

TA POWIERZCHNIA nadaje się do określenia mianem „reprezentacyjnej” i schody umieszczone w niej również. (Zdjęcie: Nick Johnson)

reprezentacyjne schody

Przepiękne wejście ArtDeco i TAK – reprezentacyjne schody w nim. (Zdjęcie i projekt: Katharine Pooley)

PO AMERYKAŃSKU:

reprezentacyjne schody

TO Amerykańskie wille projektuje się w większości jako Eklektyczne, czyli te, które czyta się bez zająknięcia jako ELEGANCKIE. (Zdjęcie: stephen allen photography / Projekt: YAWN design studio)

Z NIECO MNIEJSZYM ROZMACHEM: 

reprezentacyjne schody

Bardzo klasycznie i po amerykańsku w stylistyce klasy lekko wyższej niż średnia albo tej bogatej ale w odmianie domku z Martha’s Vineyard. (Zdjęcie: Brian Vanden Brink / Projekt: Catalano Architects)

OSZCZĘDNIE

reprezentacyjne schody

Oczywiście nadal pozostaje kwestia powierzchni „zmarnowanej” oraz ogrzewania, ale to wejście i te schody spełniają założenie reprezentacyjności, a nadal pozostają rozwiązaniem w miarę oszczędnym. (Zdjęcie i projekt: Design Alchemy)

Schody reprezentacyjne to powierzchniożerna część zwykłej komunikacji w domu. Czego o nich jeszcze nie wiesz?

 1. Reprezentacyjne schody potrzebuję POWIERZCHNI! MUSZĄ umieszczone być w foyer minimum 30-40m2. 
 2. Nad nimi przestrzeń powinna być otrwarta – lubią towarzystwo katedralnego sufitu (z resztą jest to konieczne ze względów technicznych).
 3. Schody reprezentacyjne lubią formę wachlarza, litery L, mogą biegnąć wokół pomieszczenia, ALE NIGDY nie są klatką shcodową obsługującą 2 kondygnacje w tradycyjnym systemie komunikacji ewakuacyjnej.
 4. Przy reprezentacyjnych schodach zaprojektować można siatkę balkoników i przejść „kładek” między poziomami budynku. Fajne!

PD Architekt pozdrawia Was z sobotniego Rzeszowa i ma nadzieję, że czujecie się zainspirowani ;]

Trochę prywaty:
Wysiadając z auta usłyszałam dziś po raz pierwszy kawałek „Freaks” Timmy Trumpet i zamarzyłam o jakiejś dobrej imprezie w Krakowskim Franticu … ach te studenckie czasy ;];] D.R. – w 2015 roku z pewnością się tam spotkamy :P

Kliknij po więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
Reprezentacyjne schody w domu jednorodzinnym. Co to jest? Jak projektować?, 10.0 out of 10 based on 5 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Hej Aga! Miło było Cię poznać w sobotę w Krk. Powoli czytam Twojego bloga i wchodzę na pierwszy artykuł: o schodach. I może moje schody nie spełniają wszystkich punktów z listy ale wyglądają nieźle :)
  Pozdrowienia!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. A ja mam pytanie z innej beczki :) Co Pani zdawała na maturze? :) Przeczytałam post o egzaminach i kursach- wow, podziwiam! ale nie znalazłam nic o maturze

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • W moim roczniku (86) – matura 2005 – zdawałam rozsz. polski, rozsz. niemiecki, rozsz. historię. Wtedy na arche były 3 dni egz (3 oceny) plus średnia ze świadectwa (pol.5, niem.6, hist.5) i z matury (tu musialabym zerknąć do świadectwa – pamietam tylko ten nieszczęsny wynik z niemieckiego 98%rozsz. i brak przyjęcia na Germanistykę UJ :P)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl