Projekt indywidualny domu z Bala klejonego. Architektura w stylu uzdrowiskowym

Przed nami Wpis absolutnie wyjątkowy. Jest tradycyjnie, jest sielsko, jednak nie brakuje też nowoczesnego sznytu i wszelkich udogodnień do jakich przyzwyczaiły nas współczesne domy.

Dom jest jeszcze przed etapem założenia detalu tak charakterystycznego dla architektury zdrojowej

Oto dom drewniany wykonany z bala kwadratowego klejonego,  zaprojektowany przez nas w stylu architektury uzdrowiskowej. Ma Sufit katedralny, piękną antresolę i moje najbardziej ulubione pomieszczenie dla domu – bibliotekę!

Odcinek ten obejrzysz również na naszym kanale YT!

Czym jest architektura w stylu uzdrowiskowym? Tego dowiesz się dzisiaj, oglądając właśnie dom za nami a czym jest technologia bala kwadratowego o tym nagraliśmy odcinek do którego link znajdziesz w opisie.

Dom zlokalizowany jest na 21 arowej działce. Działka położona jest idealnie względem stron świata. Czyli pod. kątem 45 stopni do osi północ południe. Dodatkowo, dom posiada perfekcyjną ekspozycję do zachodniego słońca. Stok jest tutaj nachylony w kierunku zachodnim. To powoduje, że salon i zadaszony taras położony jest względem słońca perfekcyjnie. Ciepłe wieczorne słońce wpada prosto pod zadaszenie a wyeksponowane okna sufitu katedralnego wystawione są nie na 100% ostre południe tylko na centralny pełny zachód.

Aby nie stracić najlepszego światła dla funkcji dziennej główne wejście do domu zaprojektowane zostało z boku elewacji, czyli od strony wschodniej. W klasyfikacji idealnego położenia wejścia to też jest idealna strona świata! Nie jest to jednak oczywiste rozwiązanie. W przypadku projektowania architektury zawsze dopasowujemy projektowany dom przede wszystkim do stron świata. Decyzja o położeniu wejścia z boku nie jest oczywista, ale uwalnia możliwość idealnego doświetlenia wnętrza.

O to właśnie chodzi w projektowaniu indywidualnym!

Co innego nieoczywistego zrobiliśmy w projekcie tego domu?

Kalenica budynku położona jest prostopadle do frontu działki. To nie jest oczywiste ponieważ większość miejscowych planów czy warunków zabudowy raczej pozwala na położenie równoległe. Taki zabieg dał możliwość jeszcze lepszego ułożenia funkcji i lepszego wykorzystania nachylenia stoku! Położenie budynku równolegle, zgodnie z poziomicami nachylenia test tańsze niż prostopadłe.

Dom ten posiada aż trzy z najbardziej pożądanych miejsc, o których marzysz projektując  dom jako indywidualny. Mamy salon z sufitem katedralnym, piękną antresolę i …. Pomieszczenie absolutnie najbardziej romantyczne pod słońcem – bibliotekę!

Sufity katedralne dają poczucie pięknie otwartej przestrzeni. W większości przypadków lokalizujemy je nad salonem. Tak! Marzenie o pięknej kolorowej wysokiej choince drzemie w większości z nas ;] Tego klimatu nie da się podrobić.

Dom zaprojektowany jest bardzo symetrycznie. Mamy w swoim portfolio kilka domów mocno osiowych i są one w mojej ocenie bardzo funkcjonalne. Architektura drewniana wymaga większej dyscypliny w projektowaniu rozpiętości, inaczej, wymiarów, pomieszczeń dlatego bardzo rozsądne jest stosowanie symetrii.

Dzięki niej elewacja budynku jest harmonijna a pomieszczenia bardzo łatwe do wydzielenia.

Pomimo obrotu kierunku kalenicy do frontu działki oraz przesunięcia lokalizacji wejścia na boczne, kuchnię mamy tu po polsku. Czyli z widokiem na podjazd.

Trzeba podkreślić, że w budynkach bez garażu układanie funkcji jest o wiele ciekawsze. Priorytetem nie staje się połączenie garażu z wejściem i kuchnią w jednym ciągu.

Dom ten powstał w niewielkiej miejscowości uzdrowiskowej na południu Polski. Terenów zielonych jest tu pod dostatkiem i to zarówno dziewiczych lasów, jak i pięknie urządzonych parków. Miejsce to słynie także z wielu dobrze zachowanych obiektów dawnej architektury drewnianej, z których wiele funkcjonuje do dziś w prawie niezmienionej formie.

To jest właśnie miejsce na wyjaśnienie, dlaczego Inwestorka zdecydowała się na stylistykę domu określaną mianem architektury uzdrowiskowej.

Przypomnij sobie charakter domów w Krynicy Górskiej, Polanicy, Szczawnicy czy wielu kurortachnadmorskich. Lekkie drewniane kolorowe budynki z rzeźbionymi detalami architektury. Koronkowe barierki, okiennice, gzymsowane obróbki i wykończenia. Drewniane schody, balkony, loggie i zadaszone tarasy. Na pewno znasz taką architekturę. Jest bardzo charakterystyczna. Rzuca się w oczy, przyciąga, bo ubrana jest w bardzo swoisty romantyzm! Ona jest też na całym świecie podobna. Może to dlatego że w tamtych czasach, ci którzy podróżowali przenosili ją z miejsca na miejsce?

Przestrzeń o uzdrowiskowym charakterze wymagała od nas szacunku, który zmaterializował się w sposobie kształtowania architektury tego domu. Dobrą decyzją było bezpośrednie nawiązanie do tradycyjnej architektury uzdrowiskowej. W tym miejscu muszę zaznaczyć, że bez wyraźnego zamiłowania Inwestora do tego typu architektury nie udałoby się nam zrealizować takiego obiektu!

To właśnie dzięki niemu udało się zachować niepowtarzalną tożsamość tego miejsca.

Powierzchnia tego domu na parterze to 110m2 a na poddaszu 75m2. Piwnica z racji tego że budynek zlokalizowany jest na stoku to żelbetowa konstrukcja i ma powierzchnię taką samą jak parter, czyli 110m2. Wejście do piwnicy zaprojektowane było jako zewnętrze, ponieważ jednym z założeń projektowych było zagospodarowanie piwnicy w całości pod potrzeby hodowania i sadzenia kwiatów. Do nich Inwestorka miała szczególne zamiłowanie a jak wiemy hobby pochłonie każdą wygospodarowaną dla niego przestrzeń bardzo szybko!

Na etapie budowy wejście zewnętrzne do piwnicy zostało zadaszone i był to świetny krok!

W serii „Domy Marzeń” odsłaniam nieco kulisy pracy naszego biura projektowego i pokazujemy niektóre z wyjątkowych projektów stworzonych przez nas.

Każdy z tych projektów był czyimś marzeniem, które z radością pomogliśmy zrealizować. Bo czym innym jest projektowanie indywidualne niż spełnianiem marzeń właśnie? :)

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl