Nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem – Dom Marzeń A0222

Projekty małych domów cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród projektów typowych katalogowych, jak również w projektowaniu indywidualnym. Zazwyczaj jednak, myśląc o małym domku, mamy w myślach chatkę z dwuspadowym dachem, roztaczającą atmosferę sielanki i spokoju. Co zatem z osobami, które marzą o nowoczesnym stylu, ale w ograniczonym metrażu? Czy uzyskany w ten sposób efekt ma szansę powodzenia? Odpowiedź znajdziecie w dzisiejszym poście – nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem. Zapraszam!

Nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem, projekt indywidualny – Dom Marzeń A0222

Zobacz niezykły nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem. Wyjątkowy projekt indywidualny - Dom Marzeń A0222. Projekt małego współczesnego domu dla Ciebie!
Dzisiejszy dom marzeń to dwie geometryczne formy przenikające się wzajemnie z podkreślonymi gzymsami. Co więcej, płaski dach i duże przeszklenia stanowią kwintesencję nowoczesnej architektury mieszkaniowej.

Podobnie jak styl amerykański kojarzy nam się z werandą i sidingiem, tak nowoczesna architektura przywodzi na myśl duże przeszklenia, płaskie dachy, zachowawczą formę i kolorystkę. Dlatego, w naszych głowach może rodzić się obawa, czy uda się połączyć te założenia z ograniczonym metrażem. W końcu, to co nowoczesne musi być wielkie i odważne, prawda?

No właśnie niekoniecznie, ale po kolei. Nowoczesność w swoim założeniu, odrzuca niefunkcjonalne ozdoby i ornamenty, na rzecz minimalizmu. Ten z kolei świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i dużych form. Chodzi bowiem przede wszystkim o odpowiednie proporcje. I dotyczy to nie tylko nowoczesnego stylu, ale każdego innego. Jak poradziliśmy sobie z tym aspektem w przypadku tego projektu?

Usytuowany na stromym zboczu nowoczesny dom marzeń zagłębiono na wysokość jednej kondygnacji w ziemi, przez co można odnieść mylne wrażenie, że jest to dom parterowy. Płaskie dachy podkreślono wyraźnie poprzez zastosowanie wystających gzymsów, które niejako zamykają dwuczłonową bryłę. Dzięki temu projekt wydaje się pełny, pomimo małej kubatury. Dodatkowo, zastosowane materiały elewacyjne: czarny i biały tynk oraz drewno, jeszcze bardziej uwydatniają zastosowane zabiegi architektoniczne. Natomiast duże przeszklenia i delikatne balustrady czynią budynek lekkim w odbiorze.

Zobacz niezykły nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem. Wyjątkowy projekt indywidualny - Dom Marzeń A0222. Projekt małego współczesnego domu dla Ciebie!
Dom ten, jak wiele innych prezentowanych na blogu, zagłębiony jest we wzgórze. W rezultacie część nadziemna zdaje się stanowić samodzielną całość, co daje wyjątkowy efekt.

Wyjątkowy nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem – zobacz jego niezwykłe wnętrze!

Ciekawe jest również samo wnętrze domu. Prowadzą do niego dwa wejścia: jedno od podjazdu na niższej kondygnacji, drugie od tarasu na wyższej. Zacznijmy więc od pierwszego z nich. Następujący po nim wiatrołap stanowi także przejście pomiędzy domem i garażem. Następnie przejść możemy do gabinetu doświetlonego dużym oknem. Reszta pomieszczeń na tej kondygnacji zagłębiona jest w ziemi, są to jednak przestrzenie techniczne i pomocnicze niewymagające dostępu światła słonecznego.

Na wyższą kondygnację wejść możemy wewnętrzną klatką schodową lub poprzez taras i wkomponowane w niego asymetryczne schody. Mijając wiatrołap znajdziemy się w komunikacji, skąd przejść można do przestronnej strefy dziennej. Składa się ona z otwartych przestrzeni takich jak kuchnia, jadalnia oraz salon. Natomiast, po przeciwległej stronie budynku znajdują się sypialnie z zapierającym dech w piersiach widokiem na okolicę. Przemyślany układ domu jest jednym z atutów tego projektu. Jednocześnie całe założenie pozostaje bardzo proste i funkcjonalne, a niecałe 200 metrów kwadratowych powierzchni wystarczyło by pomieścić wszystkie potrzebne pomieszczenia.

poziom -1, projekt indywidualny
Jak już wspomniałam, część domu zagłębiona jest w terenie, jednak dostęp do światła zapewniony jest wszędzie tam gdzie to potrzebne. W pozostałych pomieszczeniach rozlokowano funkcje pomocnicze, czyli schowek, toaletę, pralnię oraz kotłownię.
rzut parteru, projekt indywidualny
Przestronny taras, do którego prowadzą piękne asymetryczne schody, pełni jednocześnie funkcję wypoczynkową, jak i otwierającą wejście do budynku. Natomiast prosty układ pomieszczeń jest dodatkową zaletą tego domu.

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni:

Poziom -1:

 • Wiatrołap 5,5 m2
 • Komunikacja 10,3 m2
 • WC 8 m2
 • Gabinet 13,5 m2
 • Schowek 5 m2
 • Garaż 34,1 m2
 • Kotłownia 3,9 m2
 • Pralnia 2,7 m2
 • Suma: 83 m2

Parter:

 • Wiatrołap 3,3 m2
 • Komunikacja 14,7 m2
 • Salon 22,8 m2
 • Jadalnia + kuchnia 17,2 m2
 • Łazienka 7,6 m2
 • Główna sypialnia 16,1 m2
 • Sypialnia 12,5 m2
 • Suma: 94,2 m2

Razem: 177,2 m2

Zobacz niezykły nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem. Wyjątkowy projekt indywidualny - Dom Marzeń A0222. Projekt małego współczesnego domu dla Ciebie!
Na koniec ostatnie spojrzenie na nowoczesny niewielki dom z płaskim dachem. Ponadto, z tej perspektywy dobrze widać wkomponowane w zbocze schody prowadzące na taras.

Zobacz także:

Pani Dyrektor pozdrawia Was serdecznie w pochmurny poniedziałkowy poranek i ma nadzieję, że dzisiejsza inspiracja chociaż trochę rozświetli ten dzień. A jeżeli potrzebujecie więcej tematów ze świata architektury i designu zapraszam również na mojego facebooka oraz instagrama! Do zobaczenia wkrótce! ;]

Za mało informacji? Wejdź na YouTube i zobacz nasze filmiki, tam znajdziesz coś dla siebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl