Rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata. Dobry Rzut / Plan domu cz. 2z2

W kilku poprzednich postach omówiłam z Tobą rozmieszczenie wybranych pomieszczeń względem siebie w budynku. Dziś opowiem Ci, które strony świata są najlepsze dla wybranych pomieszczeń.

Część pierwszą postu z położeniem względem stron świata Garażu, Wejścia głównego i Kuchni znajdziesz w części 1z2 tego wpisu ;]

Położenie pomieszczeń względem siebie zaczęliśmy omawiać tu:

  1. Wymarzony Dom 1z10 – Garaż i wejście główne
  2. Wymarzony Dom 2z10 – Pralnia, Suszarnia, Kotłownia
  3. Wymarzony Dom 3z10 – Kuchnia Salon i Jadalnia

Położenie Salonu w domu względem stron świata.

Gdyby wszystkie inne strony świata nie mogły pogodzić się z pomieszczeniami, to salon po prostu musi.
Najlepszy jest od południa a idealny od zachodu. Południowy zachód też byłby piękny. Nie można jednak zapomnieć tu o połączeniu z tarasem i zadaszeniu. Mieszkałam w domu z salonem od południa i tarasem bez zadaszenia. Sprawiało to, że popołudnia były tam nieznośnie ciepłe. Całą sytuację odmienił winogron, który przykrył trejaż przed salonem aż po dach i dopiero wtedy salon był idealny.

Mieszkałam również w domu w którym salon położony był od 100% północy i sprawiało to że domownicy nie chcieli w nim przebywać mimo, iż był to salon z antresolą i wysokim sufitem.
Miękkie światło ze „złotej godziny” czyli kiedy słońce jest nisko i pięknie otula świat zamiast go przypalać a Ty siedzisz po dniu pracy w salonie – to jest właśnie to czego szukamy.

Położenie strefy SPA w domu względem stron świata.

Pewnie wiesz, jak wielu ludzi przerabia przestrzenie swojego domu na malutkie SPA. W nowych domach jest to szczególnie pożądane.

Domowe SPA to basen, sauna, siłownia czy jaccuzi
Domowe SPA może yc też pokojem do rehabilitacji w całkiem miłej atmosferze

Lokalizacja SPA nie jest wyjątkowo istotna jeśli nie łączy się z zewnętrznym basenem. Basen oczywiście najlepszy jest od południa i półdniowego zachodu a więc przyleganie SPA do ściany zachodniej albo północnej z powiązaniem z zachodnią jest jak najbardziej wskazane.
Przy lokalizacji SPA na działce zwracałabym też uwagę na sąsiedztwo. Jeśli jest nieciekawe z jednej ze stron, same strony świata zostawiłabym na drugim planie.

Pamiętaj – Domowa siłownia to in 20m2. Mniejsze nie dadzą Ci aż takiej swobody. Powinieneś zrobić choć 10 wykroków pod rząd aby było wygodnie przy zwykłym treningu.

Położenie Sypialni głównej względem stron świata.

Tutaj idealne położenia są aż 2.
Dla rannych ptaszków najlepszy będzie wschód a dla sów północ. Lokalizacja sypialni względem stron świata zależy bardzo mocno od preferencji wstawania właściciela. Jednym poranne słońce przeszkadza innych pobudza.

Światło poranne w sypialni służy rannym ptaszkom a sowom przeszkadza

Jeśli sypialnia położona jest na parterze a dom jest niewielki, prawdopodobnie nie będzie opcji wybierania jej położenia. Jest o wiele mniej ważna niż cała strefa dzienna.
Jeśli sypialnia położona jest na piętrze a antresola – pustka nad salonem pozwala na to – możesz położyć ją w ulubionym miejscu.

Kiedy jesteśmy już w temacie sypialni – bardzo często zdarza mi się zagwozdka:

Gdzie umieścić sypialnie rodziców a gdzie dzieci?

Jeśli Inwestor ma dzieci i nie bardzo też ma swoje preferencje względem położenia swojej sypialni podpowiadam, że lepszą stronę świata czyli bardziej nasłonecznioną w dzień oddałabym dzieciom.
Dlaczego?
Tutaj płynnie przechodzimy do lokalizacji sypialni dzieci.

Sypialnia dziecka dobra jest od strony ze światłem – dzieci przebywają w pokojach całe dnie!

Zastanów się. Ty przebywasz w strefie dziennej domu a Twoje dzieci większość czasu po szkole spędzają w pokoju. Idealna byłaby dla nich strona zachodnia. Może również południowa.
Wschód jest fajny tylko kiedy dzieci się budzą. Gdy przychodzą do domu po lekcjach sypialnia wschodnia jest już słabo nasłoneczniona. Nie napawa to optymizmem.
Najgorszym wyborem dla dzieci jest 100% północna strona świata. Światło w takiej sypialni jest zawsze białe, zawsze chłodne i nieprzyjemne.

O pomysłach na sypialnię dla dzieci napisałam mnóstwo – sprawdź ;]

Prawdopodobnie wielu rodziców odda stronę zachodnią i południową dzieciom wiedząc, że do swojej własnej sypialni wraca po zachodzie słońca, więc dla nich nie ma to większego znaczenia.

Sypialnia rodziców – dla sów dobra będzie od pełnej północy ;]

A teraz czas na krótkie podsumowanie.

Wjazd i wejście to północny wschód
Salon do południowy zachód

Cała reszta ułoży się swobodnie wokół tego trzonu jeśli tylko przyjmiesz to za swój priorytet podczas projektowania.

W filmie na temat zakupu idealnej działki pod budowę opowiedzieliśmy Ci po krótce jakie jest najlepsze usytuowanie samej działki. Zaglądnij też tam po więcej:

Pani Dyrektor Architekt pozdrawia Was ze swojego biura projektowego w Rzeszowie i zaprasza do oglądania kanału YouTube Urban Project ;]

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl