Living room – czyli salon w amerykańskim wydaniu. Amerykański dom i wnętrze. Ep.2
Amerykaniemają taką specyficzną mentalność, że są bardzo pewni siebie, pewni swojego sukcesu i tego, co mogą osiągnąć. Nie bez powodu istnieje u nas wyrażenie ’american dream’. Oni to realizują (lub przynajmniej starają się) w każdym aspekcie swojego życia, również w swoich domach. I to właśnie living room pełni w amerykańskich budynkach tę rolę i pokazuje tę mentalność.
Amerykańskie wnętrza są bardzo charakterystyczne. Dlaczego? Z rozmaitych względów. Ich wygląd, układ i wyposażenie wynikają bezpośrednio z
- układu funkcjonalnego danego budynku, który jest całkowicie inny niż te, do których przywykliśmy i jakie spotkać można u nas
- charakterystycznych elementów wykończenia budynku
- charakterystycznego wyposażenia danego pomieszczenia
Living room czyli amerykański salon to połączenie wszystkich tych aspektów. Podobnie jak każdy salon ma stanowić reprezentacyjną część całego budynku, przestrzeń, którą będziemy mogli się po prostu po ludzku pochwalić.
Living room czyli amerykański salon to pomieszczenie na wskroś reprezentacyjne.
Amerykański salon to często pomieszczenie dwukondygnacyjne lub takie, gdzie zaprojektowano sufit katedralny. Pomieszczenie, którego wysokość zaczyna się od 3,5 do 5 lub więcej metrów nabiera innego charakteru, staje się dostojne. Pamiętajcie, że najważniejsze są jednak proporcje! Jeżeli chcesz mieć wysoki salon, w stylu amerykańskiego living room to musi być on również duży metrażowo, około 40 mkw i więcej, minimum 35m2!!!
KonstrukcjaCzęsto spotykanym motywem w rozwiązaniach amerykańskich salonów, przy okazji projektu z zastosowaniem sufitu katedralnego jest odkrycie, odsłonięcie a nawet wyeksponowanie konstrukcji więźby dachowej.
Living room czyli salon albo pokój gościnny to integralna część amerykańskiego domu – w większości nie jest to przestrzeń wnętrza wydzielonego – łączy się płynnie z kuchnią, jadalnią a nawet foyer (strefą wejściowa).
Ten fakt możecie zauważyć, gdy zaczniecie przeglądać sobie rzuty amerykańskich domów. W rozczłonkowanej bryle, one zajmują centralną, reprezentacyjną część domu. Z niego mamy bezpośrednie połączenie do innych ważnych części domu, tj. jadalni i kuchni. Wszystkie te pomieszczenia tworzą nam kompatybilną, ale odizolowaną od strefy nocnej, strefę dzienną. Domy i mieszkania, gdzie uwzględniono strefowanie to domy i mieszkania WYGODNE.
Okno – czyli bezpośrednie doświetlenie każdego pomieszczenia. W amerykańskich salonach okna grają pierwsze skrzypce. Odpowiednio dobrane, usytuowane w najbardziej korzystnym miejscu budynku potrafią dodać miejscu charakteru. I nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o wielkości okien (ale te w amerykańskich domach nie mogą mieć 1,2 x 1,5 m), ale również o ich wyglądzie i rodzaju. Ale o tym przygotowuję dla Was osobnego posta ;] Teraz natomiast pooglądajcie sobie amerykańskie salony czyli living room z pięknymi oknami!
Kominek czyli zdecydowany must have w amerykańskim salonie ;]
Na pewno zauważyliście już co łączy ze sobą prawie wszystkie wrzucone dzisiaj przeze mnie zdjęcia? Na prawie każdym zdjęciu, podobnie jak w prawie każdym szanującym się amerykańskim salonie, musi być kominek. O kominkach na Pani Dyrektor pisałam już w postach
- Przyszedł czas na… Kominek! – czyli coś w temacie kontrowersji.
- Biokominek – dobrodziejstwo ognia za grosze.
ale o amerykańskich kominkach jeszcze nie pisałam. Post w przygotowaniu! Śledźcie uważnie Panią Dyrektor ;]
Kasetony czyli coś co może sprawić, że wnętrze będzie wyglądać na bardzo eleganckie albo na bardzo… kiczowate! Trzeba wiedzieć gdzie i kiedy je zastosować, nie do każdego pomieszczenia pasują. Jedno jest pewne: kasetony dużo lepiej prezentują się w wysokich pomieszczeniach, nawet tych dwukondygnacyjnych. Zastosowane w pomieszczeniach o wysokości w świetle 2,8 – 3,0 m mogą je przytłoczyć. Zobaczcie jak wyglądają typowe living room z kasetonami.
Nowoczesne Na koniec chciałabym pokazać Wam kilka inspiracji nowoczesnych salonów amerykańskich czyli living room w wersji modern ;];] Zobaczcie sami, jak amerykańskie solony mimo innych rozwiązań materiałowych zachowują swój charakter;]
Jeśli macie ochotę na wstęp do serii o amerykańskich wnętrzach, zapraszam Was do pierwszego posta ;]
ProjektJeśli macie natomiast ochotę mieć amerykański dom – zobaczcie, jak je projektujemy dla was w zakładce współpraca projektowa – domy amerykańskie.
PD Architekt pozdrawia Was i gorąco zachęca do inspirowania się!
Dokładnie tak, duże przestrzenie tworzą niepowtarzalne klimat. Najlepiej i tak moim zdaniem wyglądają
wnętrza penthousów z NY i Miami gdzie mamy wysoki strop + duże przeszklenia. Ps. Piękne zdjęcia!
Nie rozumiem po co marnować tyle miejsca na tak wysokie sufity…