Elewacja frontowa domu amerykańskiego

Zaskakujący układ domu w stylu amerykańskim – DOM MARZEŃ A0349

Inspiracjusze! Przychodzę do Was w kolejnym wpisie z serii domy marzeń. A w dzisiejszym poście zaskakujący układ domu w stylu amerykańskim. Dlaczego zaskakujący? Bo nie jest typowy, jest zupełnie inny od „standardowych”. Przyszli właściciele mieli bardzo konkretny pomysł na swój dom.

Inwestorzy tego projektu wyszukiwali bardzo ciekawe inspiracje, nie tylko jeśli chodzi o bryłę i wygląd zewnętrzny domu, ale przede wszystkim do wnętrza. Kącik śniadaniowy, kącik kawowo-czytelniczy – tego typu przestrzenie nie pojawiają się w każdy projekcie, bo są to bardzo spersonalizowane wymagania. Współpraca przy tym projekcie była bardzo owocna i to inwestorzy inspirowali nas projektantów! A teraz Wy inspirujcie się tym co udało nam się wspólnie stworzyć!

dom amerykański - nietypowy układ
Weranda, czyli jeden z podstawowych elementów stylu amerykańskiego tutaj ma prawie 100 m2

Projekt indywidualny domu w stylu amerykańskim – DOM MARZEŃ A0349

Projekt ten zawiera wszystkie elementy charakterystyczne stylu amerykańskiego. Kolorystyka stonowana, a na elewacji pojawia się siding. Co więcej oczywiście rozbudowane połacie dachowe i lukarny oraz lukarenki. A całość obiega ponad 90 metrów kwadratowych werandy! Białe drewniane okiennice nie tylko są tutaj funkcjonalnym detale, ale dodają domu niepowtarzalnego charakteru. Detale, to one odgrywają tutaj również ważną rolę – podziały okien, wykończenia okapów czy drewniana balustrada obiegająca werandę.

Elewacja ogrodowa - nietypowy układ w domu amerykańskim
Centralny element tej wizualizacji, 'przecinający’ werandę wykusz mieści w sobie kącik śniadaniowy.
Styl amerykanki w domu jednorodzinnym
Skomplikowane dachy, lukarny, lukarenki to one nadają temu domu marzeń niepowtarzalnego charakteru.

Jak możecie zauważyć budynek składa się z dwóch brył. Główna mieści w sobie funkcje mieszkalne, a druga mniejsza garaż. Różnią się one wysokością, część z garażem na wysokość jednej kondygnacji, natomiast nad częścią mieszkalną mamy jeszcze poddasze użytkowe. A więcej o tym co dzieje się we wnętrzu przeczytacie poniżej.

Zaskakujący układ funkcjonalny – zobaczcie go sami!

Układ wnętrza zaskakuje na każdym kroku. Z resztą przekonacie się sami ;)

Na początek strefa dzienna – wchodzimy do otwartej przestrzeni łączącej w sobie jadalnię oraz kuchnię. Kuchnia w układzie „L” z wyspą, a obok ukryta spiżarnia. Ale zobaczcie co mamy pomiędzy jadalnią na kuchnią – kącik śniadaniowy umiejscowiony w pięknie oświetlonym wykuszu – miejsce idealne na spędzanie śniadania. Jeśli czas o poranku na to pozwali to popijając z filiżanki kawę lub herbatę można spędzić chwile w kolejnym kąciku w tym domu. Ten ulokowany został między kuchnią, a salonem, a otacza go domowa biblioteczka. Salon również zaskakuje, nie widać go już z wejścia i został ukryty od strony ogrodowej domu. To była dzienna część domu, a co znajdziemy w jego drugiej części?

Widok 3D parteru - nietypowy układ wnętrz
Widok 3D parteru tego domu – przyjrzyjcie się układowi wnętrza.

Na poziomie parteru tego domu mamy również jedną z sypialni, a obok łazienka z wolnostojącą wanną oraz osobne WC. Idąc dalej korytarzem w lewo kolejny wydzielony fragment parteru. Za drzwiami przejście do bardziej technicznej części. Mamy tutaj pralnię oraz kotłownię, a także przejście do garażu. W nim oprócz miejsca na zaparkowanie samochodu również przestrzeń do przechowywania rowerów czy sprzętu ogrodowego. W tej części domu wydzielony został również pokój gościnny, taka lokalizacja daje prywatność przybyłym gościom, a kiedy takowych nie ma to pokój ten oddalony jest o tych bardziej 'codzienny’, można powiedzieć, że nie przeszkadza.

Na widoku 3D parteru możecie zauważyć, że weranda niemalże w całości obiega dom, ale tak na prawdę jest podzielona na dwa odrębne tarasy. W pół rozdziela ją wspomniany już wykusz z kącikiem śniadaniowym. Jedna część znajduj się w strefie wejściowej, a druga od strony ogrodu z wyjściem z kuchni oraz przy pokoju gościnnym. A teraz zobaczmy wspólnie poddasze ;)

Zaskakujący układ domu w stylu amerykańskim – DOM MARZEŃ A0349

Po wyjściu ze schodów widzimy mały stoli z wygodnym fotelem przy oknie. Można powiedzieć, że to kolejny 'kącik’, ale tak na prawdę to część korytarza, w tym miejscu nieco szerszego. Przyszli właściciele już na etapie projektowania chcieli, aby każda przestrzeń miała nadane jakieś znaczenie i coś ją wypełniało. Na prawo przestronna łazienka w której znalazło się miejsce na wannę oraz prysznic, a przy niej wydzielone WC. Obok jedna z sypialni, a za ścianą ogromna 24 metrowa garderoba dla wszystkich domowników.

Widok 3D poddasza - dom amerykański
Widok 3D poddasza.

Następnie mamy przestronną główną sypialnię. W niej oprócz ogromnego łóżka mamy fotele ze stolikiem kawowym oraz szafę wnękową na całej szerokości pokoju, czyli niespełna pięciu metrów. Na poddaszu znajdziemy jeszcze kolejną z sypialni dzieci. Co więcej kolejny kącik, tym razem wypoczynkowy, bardzo klimatyczny, bo znajdujący się pod skosami jednej z lukarn. A jak już o lukarnach mowa, to jak przyjrzycie się wizualizacjom to zobaczycie, że jest ich na tym domu aż 6. Dzięki każdej z nich doświetlone jest jedno z pomieszczeń poddasza. Od strony wejściowej: łazienka, sypialnia oraz garderoba, od ogrodu: główna sypialnia, sypialnia dziecka oraz wspomniany kącik wypoczynkowy.

Projekt indywidualny domu amerykańskiego z nietypowym układem – zobacz zestawienie pomieszczeń!

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni:

Poziom 0

 • Wiatrołap – 7,4 m²
 • Jadalnia – 20,0 m²
 • Komunikacja – 27,7 m²
 • Kuchnia i kącik śniadaniowy – 27,5 m²
 • Kącik – 7,3 m²
 • Spiżarnia – 2,3 m²
 • Salon – 23,7 m²
 • Komunikacja – 5,9 m²
 • Pokój gości – 15,4 m²
 • Pralnia – 6,8 m²
 • Komunikacja – 2,8 m²
 • Kotłownia – 3,1 m²
 • Garaż – 30,1 m²
 • WC – 2,1 m²
 • Łazienka – 8,6 m²
 • Sypialnia – 9,9 m²
 • Razem – 200,6 m²

Poziom +1

 • Komunikacja – 26,2 m²
 • Sypialnia 1 – 24,0 m²
 • Kącik wypoczynkowy – 8,2 m²
 • Sypialnia 2 – 13,0 m²
 • WC – 2,0 m²
 • Łazienka – 10,8 m²
 • Sypialnia 3 – 13,8 m²
 • Garderoba – 24,0 m²
 • Razem – 122,0 m²

SUMA – 322,6 m²

Weranda – 92,6 m²

Na koniec dajcie znać jak Wam się podoba ta propozycja domu marzeń! Tymczasem pozdrawiam Was ciepło mimo, że pogoda kiedy piszę dla Was deszczowa. Pamiętajcie, że po dawkę codziennej inspiracji zapraszam Was również na moje social media Facebooka oraz Instagrama.

Przeczytaj również:

Po grube dawki inspiracji do słuchania zapraszam na naszego firmowego Youtuba:

Dom w Stylu Amerykańskim z wielką werandą. Projekt i Realizacja.

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

 1. Świetny projekt!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl