Dom z budynkiem gospodarczym w sielskim stylu – Dom Marzeń A0272

Jeśli chęć posiadania budynku gospodarczego można zaliczyć do marzeń, należy ono z pewnością do marzeń praktycznych. Jednakże marzenie to, a w zasadzie potrzeba często dochodzi do głosu kilka lat po wybudowaniu domu. Myślimy wtedy, że w sumie przydałoby się dodatkowo takie miejsce na działce, które pozwoliłoby nam utrzymać porządek. Czasem jednak o budowie budynku gospodarczego jesteśmy przekonani już na etapie projektowania domu. W rezultacie możemy dokładnie zaplanować wygląd i funkcję tego obiektu tworząc spójne stylistycznie założenie. Tak było na przykład w omawianym dzisiaj domu marzeń. Dom z budynkiem gospodarczym w sielskim stylu, czyli Dom Marzeń A0272!

Dom z budynkiem gospodarczym w niezwykle sielskim stylu – projekt indywidualny – Dom Marzeń A0272

Biały tynk, ciemna dachówka i oczywiście drewniane detale, to wszystko sprawia, że możemy mówić o prawdziwym sielskim klimacie.
Widok z drugiej strony domu – od ogrodu. Kamienny cokół unosi werandę i tworzy niezwykłą przestrzeń do wypoczynku.

Zacznijmy od początku. Ponieważ dzisiejszym tematem jest dom z budynkiem gospodarczym, warto pochylić się nad ogólnymi kwestiami ich projektowania. Po pierwsze – funkcja. Zastanów się jak chcesz wykorzystywać swój budynek gospodarczy, bo jak obydwoje wiemy, że coraz rzadziej jest on powiązany z gospodarką w tego słowa znaczeniu. ;] Obiekty te, w nowych założeniach często pełnią funkcję garażu lub schowka na narzędzia i maszyny ogrodowe, na przykład kosiarki. Czasem również są miejscem składowania opału. Funkcji może być wiele, jednak niemal zawsze są to pomieszczenia, których nie chcielibyśmy lub nie możemy mieć w domu.

Po drugie – usytuowanie na działce. W zależności od wybranej funkcji należy wybrać odpowiednie umiejscowienie budynku gospodarczego względem domu oraz dojazdu. Ma to szczególe znaczenie w przypadku, kiedy obiekt ten pełni funkcję garażu lub wiaty. Dlaczego? Z obserwacji wiem, że garaż, który ma niewygodny wjazd to po prostu garaż, z którego nie będziesz korzystać. ;] Zastanów się też, czy wolisz mieć blisko do budynku gospodarczego z domu, czy może wolisz, żeby był on bliżej ogrodu?

Po trzecie – stylistyka. Czy warto lekceważyć styl budynku gospodarczego? Cóż, decyzja jak zawsze należy do Was. Wydaje mi się jednak, że era „blaszaków” już dawno minęła i coraz bardziej zależy nam na nie tylko na wyglądzie naszego domu, ale również tego co dzieje się wokół niego. Jeśli utrzymamy architekturę domu i budynku gospodarczego w jednej stylistyce otrzymamy spójne i eleganckie założenie, które będzie długo cieszyć nasze oczy.

Dom z budynkiem gospodarczym w niezwykle sielskim stylu – projekt indywidualny – zobacz jego elewacje i układ pomieszczeń.

Budynek gospodarczy usytuowany jest w pewnej odległości od domu, jednak pozostaje utrzymany w tej samej stylistyce.
W tym przypadku pełni on rolę garażu, a prowadzi do niego wygodny dojazd. Ponadto położony jest on niżej niż wysokość parteru, co jest związane z naturalnym ukształtowaniem działki.

Dzisiejszy dom z budynkiem gospodarczym utrzymany jest w tradycyjnej stylistyce, a jej elementy przywodzą na myśl idylliczną chatkę, w której wiedzie się spokojne i beztroskie życie. ;] Taki efekt dają przede wszystkim drewniane detale: okiennice, balustrady, wykończenia okapu i ścian szczytowych, lukarny. Biały tynk jest dla nich tłem, jednocześnie kontrastując z ciemnym wykończeniem dachu. Całość osadzona jest na kamiennym cokole, co sprawia wrażenie solidności i ponadczasowości. I jak już wspomniałam, usytuowany obok budynek gospodarczy dzieli tę samą stylistykę i te same rozwiązania materiałowe. Razem stanowią kompletne i eleganckie założenie.

Przejdźmy jednak do wnętrza domu. Główne wejście usytuowane jest od strony drogi dojazdowej, a po jego przekroczeniu znajdujemy się w niewielkim przedsionku, który prowadzi nas ku otwartej strefie dziennej. Zajmuje ona niemal całą powierzchnię parteru i łączy w sobie kuchnię, jadalnię, salon oraz komunikację. Ponadto w centralnym miejscu ulokowano kominek, a ze strefy tej możemy również wyjść na uroczą zewnętrzną werandę z widokiem na ogród. Dach nad nią podtrzymuje piękna drewniana konstrukcja, dodająca niepowtarzalnego charakteru. Natomiast, pozostałą część parteru zaadaptowano na sypialnię dla gości oraz łazienkę.

Wychodząc schodami znajdziemy się na poddaszu, czyli prywatnej strefie domowników. Zaproponowano tu trzy sypialnie oraz garderobę i łazienkę. Wnętrza doświetlają stylizowane lukarny w kształcie wolego oka. Ponadto z głównej sypialni wyjść możemy na wkomponowany w ścianę szczytową balkon.

Budynek ten skrywa jeszcze jedną kondygnację – kondygnację podziemną. Nie jest to jednak zwykła piwnica. ;] Oprócz pomieszczeń technicznych takich jak kotłownia, pralnia, suszarnia – znajdziemy tu również spiżarnię oraz siłownię i saunę! Co myślicie o takim wykorzystaniu przestrzeni?

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni

Poziom -1:

 • Komunikacja 12 m2
 • Spiżarnia 6,6 m2
 • Siłownia 19,9 m2
 • Sauna + łazienka 8,9 m2
 • Pralnia 4,1 m2
 • Suszarnia 12,6 m2
 • Pom. gospodarcze 12,6 m2
 • Kotłownia 6,5 m2
 • Suma: 83,2 m2 + Garaż 36 m2

Parter:

 • Wiatrołap 3,8 m2
 • Aneks kuchenny 8,6 m2
 • Salon z jadalnią 38,1 m2
 • Komunikacja 5 m2
 • Sypialnia 19,9 m2
 • Łazienka 8,9 m2
 • Suma: 84,3 m2

Poddasze:

 • Komunikacja 9,9 m2
 • Sypialnia 12,5 m2
 • Łazienka 9,2 m2
 • Sypialnia 12,6 m2
 • Garderoba 6,6 m2
 • Sypialnia 14,4 m2
 • Suma: 65,2 m2

Razem: 232,7 m2 + Garaż 36 m2

Powierzchnia budynku gospodarczego 29,7 m2

Budynek wpisany jest w naturalne ukształtowanie działki, co sprawia, że poziom gruntu jest wyższy od strony wejściowej niż z drugiej strony - od ogrodu. Dlatego rolę tarasów pełni tu cudowna weranda, której drewniane elementy wprost zapraszają do spędzania na niej czasu.
Budynek wpisany jest w naturalne ukształtowanie działki, co sprawia, że poziom gruntu jest wyższy od strony wejściowej niż z drugiej strony – od ogrodu. Dlatego rolę tarasów pełni tu cudowna weranda, której drewniane elementy wprost zapraszają do spędzania na niej czasu.
Budynek gospodarczy usytuowany jest niżej, jednak proporcje, materiały i rozwiązania nawiązują do architektury domu. Dzięki temu jest on przyjemnym elementem ogrodu, a być może nawet może być uznany za jego ozdobę. ;]
Budynek gospodarczy usytuowany jest niżej, jednak proporcje, materiały i rozwiązania nawiązują do architektury domu. Dzięki temu jest on przyjemnym elementem ogrodu, a być może nawet może być uznany za jego największą ozdobę. ;]

Zobacz również inne podobne projekty:

Pani Dyrektor pozdrawia gorąco wszystkich entuzjastów architektury i nie tylko! ;] Zachęcam Was również do odwiedzenia naszego facebooka oraz instagrama. Do zobaczenia!

Mamy też na naszym kanale na YouTube spacer 3D. Może cię zainteresuje. 🤔
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Dom z budynkiem gospodarczym w sielskim stylu - Dom Marzeń A0272, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl