Projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym

Dzisiaj przedstawię Wam jeden z projektów powstałych jakiś czas temu w mojej Pracowni Projektowej. Projekt ten jest o tyle niezwykły, bo łączy nowoczesną architekturę z tradycyjną formą i materiałami.

Zapraszam do dalszej części posta, gdzie zobaczycie wizualizacje oraz schematy 3D rozmieszczenia pomieszczeń.

Projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym!

indywidualny projekt nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym, typu stodoła, elewacja z drewna i blachy, wysunięty okap
Dwuspadowy dach bez tradycyjnego okapu połączony z dużymi przeszkleniami i nowoczesnymi materiałami, daje nam budynek o niepowtarzalnym klimacie.

Myśląc o domu nowoczesnym mamy zazwyczaj przed oczami prostopadłościenną bryłę z dużymi przeszkleniami i oczywiście płaskim dachem. Czasem jednak miejscowy plan zagospodarowania obliguje nas do zastosowania dachu wielospadowego. Zazwyczaj autor Planu kieruje się chęcią zachowania ładu urbanistycznego lub argumentuje takie zapisy tradycją lokalną.
Podobnie jest w przypadku tego projektu, gdyż działka projektowa mieściła się w małej miejscowości nad Odrą. Zdecydowana większość budynków w jej otoczeniu ma dach dwuspadowy i moim zdaniem nie zawsze warto z tym walczyć. Mam świadomość, że często wybierając projekt domu chcemy go maksymalnie skontrastować, tak żeby był „inny niż wszystkie”, jednak ten efekt można osiągnąć z jednoczesnym uszanowaniem otoczenia, jego charakterystycznych cech i istniejącej w sąsiedztwie zabudowy. Wtedy otrzymamy projekt wyróżniający się w otoczeniu, projekt z klasą i duszą, otrzymamy dom, który po prostu będzie pasował do miejsca w którym się znajduje. ;)

indywidualny projekt nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym, typu stodoła, elewacja z drewna i blachy, wysunięty okap
Beton, czarna blacha i szkło – to nowoczesne materiały. Przełamane drewnianą okładziną nabierają dodatkowych walorów wizualnych, są cieplejsze i przyjemniejsze w odbiorze.

Czy więc wielospadowy dach przekreśla nasze marzenia o domu nowoczesnym? Oczywiście, że nie! W budownictwie jednorodzinnym ostatnich lat możemy zauważyć trend „powrotu do korzeni” czyli nawiązywanie architekturą budynku do typowych rozwiązań z przeszłości, inaczej mówiąc do archetypów. Najczęściej przejawia się to w zastosowaniu właśnie dachu dwuspadowego, z odpowiednim dla danego regionu kątem nachylenia (często również bez okapów lub z okapami przechodzącymi w ścianę zewnętrzną). Łącząc tradycyjne formy z nowoczesnymi materiałami otrzymujemy spójny projekt, który jest zarówno nowoczesny, ale też ciepły i przytulny, inaczej mówiąc ma w sobie to coś o czym myślimy mówiąc DOM.

Projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym – zobacz jego wnętrze!

A teraz spójrzmy na wnętrze. :) Na parterze znajduje się przestronny salon, połączony z kuchnią. Pełni on także funkcję jadalni i jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, głównie za sprawą dużych przeszkleń. Bezpośrednio z salonu możemy wyjść na duży taras, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Naprzeciwko znajdziemy dwa gabinety, a ponieważ budynek ten nie ma piwnicy, to pomieszczenia pomocnicze i techniczne umieszczone zostały w najdalszej części parteru.

indywidualny projekt nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym, typu stodoła, elewacja z drewna i blachy, wysunięty okap
Ten dom ma dwie strefy wypoczynkowe, półprywatną – taras, i prywatną – duży balkon. Z obu z nich rozpościera się piękny widok.

Z holu wchodzimy schodami na kolejną kondygnację. To strefa prywatna przeznaczona tylko dla domowników. Znajdziemy tam sypialnie, garderoby oraz duży balkon – bardziej intymny od tarasu na parterze. Obok domu zaprojektowano również garaż, jako oddzielny wolnostojący budynek.

indywidualny projekt nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym, typu stodoła, elewacja z drewna i blachy, wysunięty okap
Duży salon połączony z kuchnią, a z niego wyjście na taras, który jak widzicie delikatnie „odrywa się” od podłoża, dając ciekawy efekt.
indywidualny projekt nowoczesnego domu z dachem dwuspadowym, typu stodoła, elewacja z drewna i blachy, wysunięty okap
Garaż dwustanowiskowy zaprojektowany został jako oddzielny budynek, dzięki temu wszystkie spaliny i brudy nie wchodzą z nami do domu. Ponadto w tym przypadku garaż miał być również na samochody o większych gabarytach więc jego włączenie do bryły zaburzyłoby bardzo jej wygląd.

Chcesz zobaczyć więcej ciekawych projektów? Śledź bloga Pani Dyrektor na bieżąco, nie tylko tutaj, ale też na facebooku. ;)

Zobacz także:

W tym roku z pewnością znajdziecie na Blogu wiele wpisów o naszych własnych projektach.

PD Architekt pozdrawia Was z biura w sercu Rzeszowa ;]

Wirtualny spacer czeka na ciebie!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Projekt domu nowoczesnego z dachem dwuspadowym, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl