Numery działek powtarzają się w różnych obrębach. Jeśli nie znasz obrębu, klikaj po kolei aż poznasz swoją działkę, geoportal podświetli Ci jej granice. GOTOWE!

Jak wyszukać działkę w geoportalu? Kilka prostych wskazówek.

Jak dowiedzieć się jaki kształt ma działka, którą chcę kupić jeśli nie mam żadnych dokumentów? Skąd konkretne informacje o działce bierze właściciel przygotowując ją do sprzedaży? Z tego wpisu dowiesz się, jakich bezpłatnych i dostępnych od ręki narzędzi możesz użyć, aby Twoja wiedza na temat nieruchomości gruntowej była oparta na faktach.

Wolisz słuchać niż czytać? Nagraliśmy 2 odcinki YT o tym jak możesz wykorzystać informację z geoportalu!

 Jak znaleźć działkę, sprawdzić jej parametry, grunty i instalacje?
Podana domena strony WWW przekieruje Was na Geoportal.
Następnie wybieramy Geoportal Krajowy, który przekieruje nas do mapy Polski.

A co to jest Geoportal?

Geoportal – to dostępny dla każdego system map online. Niosą one w sobie wiele ciekawych informacji o działkach na terenie całej polski.

Podstawowa rzecz, którą powinieneś wiedzieć: Geoportal zmienia się cały czas. Świadomość tej jego cechy jest szczególnie ważna. Sprawdzając sytuację własnej nieruchomości na wiosnę, w jesieni możesz natknąć się na kolejne świeże informacje o stanie bieżącym.

Jak zatem wyszukać działkę w Geoportalu?

  1. Pierwszy i niezawodny sposób to przybliżanie – robisz to tak samo, jak w google maps, czyli jeśli znasz lokalizację działki scrollujesz obszar coraz bliżej aż do znalezienia lokalizacji którą szukasz
Szukanie działki ręczne – poprzez scroll’owanie jak w Google Maps

2. Drugi sposób – wyszukiwanie poprzez wpisanie numeru ewidencyjnego działki. Ten sposób jest w naszej ocenie gorszy. Informacja o numerze działki musi być bardzo świeża. Po podziale geodezyjnym jednej dużej działki na wiele małych, numer który podajesz może już dawno nie istnieć. Wyszukiwarka geoportalu napisze Ci, że nic nie znaleziono ale to nie znaczy, że w obszarze, który przeszukujesz działki nie ma. Może zdarzyć się, że działka na mapie jest, ale wyszukiwarka jej nie wskaże.

Wyszukiwanie działek w lewym górnym rogu.
Wpisać identyfikator szukanej działki w prawym rogu.

Przedstawię Ci to na przykładzie Rzeszowa.

Mamy mapę całej Polski i przybliżamy ją sobie w obszar miasta Rzeszów
Jak widzicie pojawia się coraz więcej szczegółów
I tak scrolując szukam swojej działki. Możesz użyć funkcji mapy albo zdjęć satelitarnych – tak, jak jest Ci wygodniej.

Geoportal: Co buduje sąsiad? dane działki, przyłącza, sieci, WMS, tereny chronione?


Po kolejnym zbliżeniu widzimy okoliczne budynki, obrys naszej działki oraz jej numer.

Po kliknięciu w lewym górnym menu ikonki “info” a następnie po kliknięciu w granicach naszej działkę pojawia się chmurka z kilkoma informacjami o niej.

Mamy tutaj w zakładce “ewidencja gruntów i budynków” następujące dane: Identyfikator działki z czego pierwsze liczby 186301_1 to jednostka ewidencyjna, 0219 to obręb ewidencyjny a dopiero końcówka – 976/4 to numer ewidencyjny naszej działki. Dalej nazwy geograficzne województwa, powiatu, gminy, obrębu

Następnie widzimy powierzchnię działki wyrażoną w hektarach. W tym przypadku 0,0518 to kolejno 5,18 ara i 518m2

Po wdrożeniu przepisów związanych z RODO usunięte zostały dane księgi wieczystej dla większości działek. Używając geoportali powiatowych i gminnych można jeszcze czasami natrafić na te dane.

Czy na naszej działce może stanąć dom?

Już tłumaczę jak szybko sprawdzić czy nasza działka bez wielu komplikacji może stać Następne bardzo istotne dane o działce to oznaczenia użytku. W naszym przypadku to R czyli Rola rzymskie II to klasa. Razem daje nam to informację, że cała działka ma na sobie użytek RII czyli rola klasy II. Idzie za tym 2 bardzo ważne informacje.
Pierwsza – nie jest to użytek Ls (Lasy). Kiedy w obrębie działki nie ma Miejscowego Planu nie będziesz mógł wybudować niczego bez wielu długich i drogich procedur.
Druga – jest to użytek RII czyli wysoka klasa gruntów rolnych i za zagospodarowanie powyżej 500m2 w obrębie działki zapłacisz dodatkowe opłat z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolnej.

W zakładce informacji dodatkowych może pojawić się link do umieszczonego online Planu Miejscowego – Pobierz Raport o zagospodarowaniu przestrzennym.

Ostrzegam jednak przed zbyt dosłownym braniem pod uwagę wytycznych Planów, które zamieszczone są online. Często zdarza się, że Plany publikowane są tylko w wersji podstawowej. Nie ma umieszczonych online kolejnych zmian Planów. Opieranie decyzji zakupowej na treści planu online jest ryzykowna. Wiążący jest jedynie dokument zakupiony w urzędzie Gminy czy Miasta!

QR-Code który widoczny jest na samym dole zakładki doprowadzi Cię z powrotem na lokalizację działki, zatem jeśli korzystasz ze smartfonu ułatwi Ci to ponowne odnalezienie działki.

Pamiętajcie!

Serwisów mapowych online typu geoportal jest wiele. Musisz wiedzieć na koniec, że charakter geoportali jest wyłącznie informacyjny. Nie są one dokumentami urzędowymi i nie możesz skorzystać z nich jako z darmowych załączników do procedur administracyjnych. Geoportal daje możliwość dowiedzenia się wielu ciekawostek odnośnie terenów, ale prawdziwym dokumentem, którego potrzebujesz do licznych procedur są mapy wykupione w miejskich czy powiatowych ośrodkach geodezyjnych.

Tymczasem, mam nadzieję że obsługa Geoportalu nie jest już Wam straszna a na pojawiające się pytania chętnie odpowiem w komentarzach. Zapraszam do zasubskrybowania naszego kanału i odwiedzenia Facebooka i Instagrama. Pozytywny odbiór jest dla nasz niezwykle ważny. Dzięki Twojemu wsparciu mamy więcej motywacji do przygotowywania kolejnych materiałów.

Do zobaczenia w następnym wpisie!

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

.: PaniDyrektor.pl