Dom z amerykańskim wnętrzem – niezwykły projekt – Dom Marzeń A0208a

Po niedługiej przerwie wracamy do Waszej ulubionej stylistyki, czyli domu w stylu amerykańskim. Nierzadko pytacie mnie, czy jeśli buduje się dom w konkretnym stylu, powinno się mu również podporządkować wnętrza? Odpowiedź jest prosta – to Wasz dom marzeń, dlatego jeżeli coś podoba się Tobie i jest to możliwe do wykonania – droga wolna! ;] Jednak chcąc zachować spójność danego projektu warto trzymać się jednej wiodącej stylistyki. Dotyczy to zarówno elewacji, jak i wnętrz. Dzięki temu nasz dom nabiera niepowtarzalnego charakteru i elegancji. A jeżeli chcecie zobaczyć jeden z właśnie takich domów – amerykański dom z amerykańskim wnętrzem – zapraszam do dalszej części posta! :]

Dom z amerykańskim wnętrzem – niezwykły projekt indywidualny – Dom Marzeń A0208a

Podkreślona w bryle strefa wejściowa z pewnością zaprasza ku wnętrzom domostwa. Całość utrzymana została w stonowanej szarej kolorystyce, natomiast białe detale stolarki i dachu stanowią doskonałą przeciwwagę.
Podkreślona w bryle strefa wejściowa z pewnością zaprasza ku wnętrzom domostwa. Całość utrzymana została w stonowanej szarej kolorystyce, natomiast białe detale stolarki i dachu stanowią doskonałą przeciwwagę.

Opisywany dzisiaj dom marzeń mimo braku charakterystycznej werandy, bezsprzecznie nazwać możemy domem amerykańskim. Dlaczego? Spójrzcie tylko na ten horyzontalny (podłużny) układ i rozbudowaną geometrię dachu! Co więcej misterne wykończenia okapów i biała stolarka okienna dopasowująca się do bryły budynku stanowią największą ozdobę tego domu. Natomiast stonowana kolorystyka w odcieniach szarości jeszcze bardziej eksponuje te elementy. Jak możecie też zauważyć, niektóre części elewacji budynku uwydatniono dodatkowo kamienną okładziną. Nadaje ona niepowtarzalnego charakteru i wrażenia solidności. Taki materiał jest ponadczasowy i świetnie uzupełnia każdą stylistykę.

Widok z drugiej strony domu - od ogrodu. Zwróćcie uwagę na wyjątkowy układ okien, ponieważ będzie on odgrywać kluczową rolę we wnętrzu. :]
Widok z drugiej strony domu – od ogrodu. Zwróćcie uwagę na wyjątkowy układ okien, ponieważ będzie on odgrywać kluczową rolę we wnętrzu. :]

Jednak nie tylko architektura wyróżnia się amerykańską stylistyką. Jak już wspomniałam, również elementy takie jak układ pomieszczeń, wewnętrzne materiały wykończeniowe i detale nawiązują do tego stylu. Pozwolę sobie opisać w skrócie każde z pomieszczeń. :]

Mijając próg budynku wchodzimy do przedsionka, który połączony jest z poręczną garderobą. Dzięki temu, możemy w estetyczny sposób ukryć okrycia wierzchnie i w rezultacie zachować porządek. Dalej, mijając korytarz otwiera się przed nami przestronna strefa dzienna. Salon połączony z jadalnią, z kominkiem w centralnym punkcie stanowi wyjątkową przestrzeń i co najważniejsze jest dobrze doświetlony. Stolarka okienna z misternymi podziałami, doskonale dopasowana kształtem i wielkością do danego pomieszczenia odgrywa bowiem ważną rolę w projekcie. Kuchnia oddzielona jest od salonu przesuwnymi drzwiami, co tak samo jak inwestorzy uważam za bardzo praktyczne rozwiązanie. W szczególności dla osób lubiących gotować dużo i nazwijmy to – intensywnie. ;] W kuchni ukryto również niewielką spiżarkę, a wyspa kuchenna połączona z oknem tworzy idealne miejsce na przygotowywanie posiłków.

Amerykański dom z amerykańskim wnętrzem – zobacz wizualizacje i układ pomieszczeń!

Idąc dalej korytarzem znajdziemy family room – oddzielne pomieszczenie do wspólnego spędzania czasu z rodziną. To również jedno z typowych elementów amerykańskiego wnętrza. Ponieważ salon jest przestrzenią reprezentacyjną w której przyjmujemy gości, family room to miejsce bardziej intymne, dostępne jedynie domownikom, gdzie niekoniecznie panować musi ład i porządek, a przynajmniej nie cały czas. ;] Następne pomieszczenie to gabinet, a naprzeciwko niego usytuowano również toaletę i pomieszczenie techniczne.

Oddzielną część budynku stanowi garaż, który łączy się z domem niewielkim przejściem, nazywanym mud room. Pełni on przede wszystkim rolę korytarza, ale też często mieści się w nim szafa i inne przydatne wyposażenie, pozwalające oddzielić „brudną” część domu od czystej.

Natomiast wychodząc schodami na poddasze znajdziemy się w sypialnej części domu. Są to przede wszystkim pokoje domowników oraz łazienki i garderoby. W części wspólnej połączonej z korytarzem dodatkowo zaaranżowano niewielką przestrzeń wypoczynkową, co również jest częstym zabiegiem w amerykańskich wnętrzach. Każde pomieszczenie dopasowano do geometrii dachów, tworząc tym samym wyjątkową przestrzeń, będącą jednocześnie przytulną, wygodną i dobrze doświetloną. W szczególności wartą uwagi jest sypialnia rodziców, czyli master bedroom. Wchodząc do niej mijamy niewielki przedsionek z wbudowaną szafą, która prowadzi również do garderoby. Ta natomiast stanowi również przejście do oddzielnej łazienki.

To tylko niewielka namiastka tego, jak mogą wyglądać wnętrza w amerykańskim domu. I co najważniejsze są to wnętrza przestronne i jasne, utrzymane w podobnej stylistyce. Dodatkowo, interesujące wykończenie ścian w korytarzu z pewnością zasługuje na uwagę. Dom z amerykańskim wnętrzem
To tylko niewielka namiastka tego, jak mogą wyglądać wnętrza w amerykańskim domu. I co najważniejsze są to wnętrza przestronne i jasne, utrzymane w podobnej stylistyce. Dodatkowo, interesujące wykończenie ścian w korytarzu z pewnością zasługuje na uwagę.
Wyeksponowanie konstrukcji sufitu oraz naścienna sztukateria to typowe elementy amerykańskiego wnętrza. Jednak w przypadku wielu elementów dekoracyjnych, łatwo o przesadę. Dlatego warto wcześniej przemyśleć układ konkretnych detali i dobrać stonowaną kolorystkę. Dom z amerykańskim wnętrzem
Wyeksponowanie konstrukcji sufitu oraz naścienna sztukateria to typowe elementy amerykańskiego wnętrza. Jednak w przypadku wielu elementów dekoracyjnych, łatwo o przesadę. Dlatego warto wcześniej przemyśleć układ konkretnych detali i dobrać stonowaną kolorystkę.

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni

Parter:

 • przedsionek 6,1 m2
 • garderoba 1,4 m2
 • salon + jadalnia 39,8 m2
 • kuchnia 13,8 m2
 • spiżarka 1,7 m2
 • komunikacja 23,8 m2
 • łazienka 5 m2
 • kotłownia 7,9 m2
 • gabinet 14,2 m2
 • family room 15,2 m2
 • mud room 2,8 m2
 • Suma: 131,7 m2
 • + garaż 41,5 m2

Poddasze:

 • komunikacja + rekreacja 24,5 m2
 • łazienka 9 m2
 • garderoba 5,1 m2
 • I sypialnia 10,6 m2
 • II sypialnia 12,2 m2
 • master bedroom 22,9 m2
 • garderoba 5,8 m2
 • łazienka 5,8 m2
 • III pokoj 11 m2
 • Suma: 106,9 m2

Razem: 238,6 m2 + garaż 41,5 m2

Garaż stanowi oddzielną część budynku i jest połączona z resztą domu małym przedsionkiem. Natomiast strefę wejściową podkreślono poprzez reprezentacyjne schody.
Garaż stanowi oddzielną część budynku i jest połączona z resztą domu małym przedsionkiem. Natomiast strefę wejściową podkreślono poprzez reprezentacyjne schody.
Pomieszczenia na poddaszu zostały wkomponowane w geometrię dachów uzyskując przez to wygodne i dobrze doświetlone przestrzenie o niebanalnym charakterze.
Pomieszczenia na poddaszu zostały wkomponowane w geometrię dachów uzyskując przez to wygodne i dobrze doświetlone przestrzenie o niebanalnym charakterze.
Na koniec pokażę Wam jedną z najwcześniejszych koncepcji projektowych tego domu. W skrócie różni się ona przede wszystkim geometrią dachów oraz stolarką okienną. Jednak wciąż pozostaje wyjątkowo elegancka i wyważona jak na dom z amerykańskim wnętrzem przystało! ;]
Na koniec pokażę Wam jedną z najwcześniejszych koncepcji projektowych tego domu. W skrócie różni się ona przede wszystkim geometrią dachów oraz stolarką okienną. Jednak wciąż pozostaje wyjątkowo elegancka i wyważona jak na dom z amerykańskim wnętrzem przystało! ;]

Zobacz także inne podobne projekty:

Pani Dyrektor pozdrawia Was na początku weekendu! Jeśli chcecie przeznaczyć ten czas na inspiracje zapraszam Was do innych interesujących artykułów! Bądźcie z nami na bieżąco zarówno tutaj, jak i na facebooku i instagramie! Do zobaczenia! ;]

A może zainteresuje cię coś innego? Poszukaj inspiracji na naszym kanale na YouTube. Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl