Po niedługiej przerwie wracamy do Waszej ulubionej stylistyki, czyli domu w stylu amerykańskim. Nierzadko pytacie mnie, czy jeśli buduje się dom w konkretnym stylu, powinno się mu również podporządkować wnętrza? Odpowiedź jest prosta - to Wasz dom marzeń, dlatego jeżeli coś podoba się Tobie i jest to możliwe do wykonania - droga wolna! ;] Jednak chcąc zachować spójność danego projektu warto trzymać się jednej wiodącej stylistyki. Dotyczy to zarówno elewacji, jak i wnętrz. Dzięki temu nasz dom nabiera niepowtarzalnego charakteru i elegancji. A jeżeli chcecie zobaczyć jeden z właśnie takich domów - amerykański dom z amerykańskim wnętrzem - zapraszam do dalszej części posta! :][divider]
Dom z amerykańskim wnętrzem - niezwykły projekt indywidualny - Dom Marzeń A0208a
[divider][divider]Opisywany dzisiaj dom marzeń mimo braku charakterystycznej werandy, bezsprzecznie nazwać możemy domem amerykańskim. Dlaczego? Spójrzcie tylko na ten horyzontalny (podłużny) układ i rozbudowaną geometrię dachu! Co więcej misterne wykończenia okapów i biała stolarka okienna dopasowująca się do bryły budynku stanowią największą ozdobę tego domu. Natomiast stonowana kolorystyka w odcieniach szarości jeszcze bardziej eksponuje te elementy. Jak możecie też zauważyć, niektóre części elewacji budynku uwydatniono dodatkowo kamienną okładziną. Nadaje ona niepowtarzalnego charakteru i wrażenia solidności. Taki materiał jest ponadczasowy i świetnie uzupełnia każdą stylistykę.
[divider][divider]Jednak nie tylko architektura wyróżnia się amerykańską stylistyką. Jak już wspomniałam, również elementy takie jak układ pomieszczeń, wewnętrzne materiały wykończeniowe i detale nawiązują do tego stylu. Pozwolę sobie opisać w skrócie każde z pomieszczeń. :]
Mijając próg budynku wchodzimy do przedsionka, który połączony jest z poręczną garderobą. Dzięki temu, możemy w estetyczny sposób ukryć okrycia wierzchnie i w rezultacie zachować porządek. Dalej, mijając korytarz otwiera się przed nami przestronna strefa dzienna. Salon połączony z jadalnią, z kominkiem w centralnym punkcie stanowi wyjątkową przestrzeń i co najważniejsze jest dobrze doświetlony. Stolarka okienna z misternymi podziałami, doskonale dopasowana kształtem i wielkością do danego pomieszczenia odgrywa bowiem ważną rolę w projekcie. Kuchnia oddzielona jest od salonu przesuwnymi drzwiami, co tak samo jak inwestorzy uważam za bardzo praktyczne rozwiązanie. W szczególności dla osób lubiących gotować dużo i nazwijmy to - intensywnie. ;] W kuchni ukryto również niewielką spiżarkę, a wyspa kuchenna połączona z oknem tworzy idealne miejsce na przygotowywanie posiłków.
[divider]Amerykański dom z amerykańskim wnętrzem - zobacz wizualizacje i układ pomieszczeń!
[divider]Idąc dalej korytarzem znajdziemy family room - oddzielne pomieszczenie do wspólnego spędzania czasu z rodziną. To również jedno z typowych elementów amerykańskiego wnętrza. Ponieważ salon jest przestrzenią reprezentacyjną w której przyjmujemy gości, family room to miejsce bardziej intymne, dostępne jedynie domownikom, gdzie niekoniecznie panować musi ład i porządek, a przynajmniej nie cały czas. ;] Następne pomieszczenie to gabinet, a naprzeciwko niego usytuowano również toaletę i pomieszczenie techniczne.
Oddzielną część budynku stanowi garaż, który łączy się z domem niewielkim przejściem, nazywanym mud room. Pełni on przede wszystkim rolę korytarza, ale też często mieści się w nim szafa i inne przydatne wyposażenie, pozwalające oddzielić "brudną" część domu od czystej.
Natomiast wychodząc schodami na poddasze znajdziemy się w sypialnej części domu. Są to przede wszystkim pokoje domowników oraz łazienki i garderoby. W części wspólnej połączonej z korytarzem dodatkowo zaaranżowano niewielką przestrzeń wypoczynkową, co również jest częstym zabiegiem w amerykańskich wnętrzach. Każde pomieszczenie dopasowano do geometrii dachów, tworząc tym samym wyjątkową przestrzeń, będącą jednocześnie przytulną, wygodną i dobrze doświetloną. W szczególności wartą uwagi jest sypialnia rodziców, czyli master bedroom. Wchodząc do niej mijamy niewielki przedsionek z wbudowaną szafą, która prowadzi również do garderoby. Ta natomiast stanowi również przejście do oddzielnej łazienki.
[box type="note" align="aligncenter" ]
Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni
Parter:
- przedsionek 6,1 m2
- garderoba 1,4 m2
- salon + jadalnia 39,8 m2
- kuchnia 13,8 m2
- spiżarka 1,7 m2
- komunikacja 23,8 m2
- łazienka 5 m2
- kotłownia 7,9 m2
- gabinet 14,2 m2
- family room 15,2 m2
- mud room 2,8 m2
- Suma: 131,7 m2
- + garaż 41,5 m2
Poddasze:
- komunikacja + rekreacja 24,5 m2
- łazienka 9 m2
- garderoba 5,1 m2
- I sypialnia 10,6 m2
- II sypialnia 12,2 m2
- master bedroom 22,9 m2
- garderoba 5,8 m2
- łazienka 5,8 m2
- III pokoj 11 m2
- Suma: 106,9 m2
Razem: 238,6 m2 + garaż 41,5 m2
[/box]
[divider]Zobacz także inne podobne projekty:
- Projekt małego parterowego domu amerykańskiego – Dom Marzeń A0232
- Amerykański projekt domu z garażem w piwnicy – DOM MARZEŃ A0261
- Projekt stylowego domu z budynkiem gospodarczym – Dom Marzeń A0216
- Projekt domu z werandą w niezwykłym stylu – DOM MARZEŃ A0221a
Pani Dyrektor pozdrawia Was na początku weekendu! Jeśli chcecie przeznaczyć ten czas na inspiracje zapraszam Was do innych interesujących artykułów! Bądźcie z nami na bieżąco zarówno tutaj, jak i na facebooku i instagramie! Do zobaczenia! ;]