Amerykańska kuchnia – czyli 'serce’ amerykańskiego domu. Amerykański Dom i Wnętrze Ep.16

Ten post, post o amerykańskiej kuchni, stanowić będzie swoistego rodzaju podsumowanie tego co już wiemy o tym, jaka jest i jak wygląda amerykańska kuchnia. Ale…. jak to? Posta o kuchni w naszej serii 'Amerykański Dom i Wnętrze’ jeszcze nie było… Czyżby?;]

Otóż o kuchni w stylu amerykańskim powinniśmy już wiedzieć całkiem sporo. Mimo, iż osobnego posta o kuchni faktycznie nie było, amerykańska kuchnia przewijała się w naszej serii bardzo często, m.in.:

Ze względu na to, że informacje o kuchni są rozproszone w tak wielu postach, chciałam zebrać je dla Was, aby były jeszcze lepiej dostępne i żeby nikomu nic nie umknęło ;] Zapraszam do króciutkiego posta!

W takim razie – CO WIEMY O AMERYKAŃSKIEJ KUCHNI??

Amerykańska kuchnia

1. Usytuowana zazwyczaj w centrum domu na parterze.

2. W przypadku naszych domów, kuchnia lokalizowana jest zazwyczaj w okolicach wejścia do domu. W amerykańskich domach wygląda to nieco inaczej – przy wejściu znajdują się takie pomieszczenia jak family room, living room czy dining room kuchnia zlokalizowana jest nieco w głębi domu.

3. Częstym rozwiązaniem jest sytuowanie wejścia do domu przez werandę, przy której z kolei znajduje się kuchnia – w tym wypadku jedno z wejść prowadzi często prosto do kuchni.

4. Amerykańskiej kuchni często towarzyszy tzw. mała jadalnia czyli kącik jadalny, strefa śniadaniowa. Jest ona niekiedy zlokalizowana w wykuszu, jednak zawsze bezpośrednio przy kuchni.

5. Amerykańska kuchnia to duża kuchnia – znajdziesz w niej niejednokrotnie miejsce na wyspę kuchenną, blat z hokerami, itp.

6. Zwróć uwagę na charakterystyczną zabudowę tej kuchni – meble sięgają do samego sufitu pomieszczenia, dzięki czemu amerykańska kuchnia jest niezwykle pakowna i jednolita.

7. Co jeszcze towarzyszy amerykańskiej kuchni? Oczywiście bezpośrednio przy kuchni sytuowana jest spiżarnia czy magazyn – Amerykanie mają tendencję do gromadzenia dużej ilości zapasów, więc spiżarnia to pewnego rodzaju must have amerykańskiej kuchni ;]

8. Amerykańska kuchnia jest dobrze doświetlona – Amerykanie nie oszczędzają tutaj na oknach, najczęściej otwieranych do góry, z podziałami lub szprosamitypowe amerykańskie okna.

9. W kuchni, przy specjalnie do tego przystosowanym oknie, Amerykanie urządzają często window seat czyli siedzisko przy oknie. W końcu kuchnia to miejsce, które integruje mieszkańców domu ;]

Amerykańska kuchnia to kwintesencja amerykańskiego domu ;]

Mam nadzieję, że teraz już nikt się nie pomyli i każdy z czytelników będzie wiedział, jak amerykańska kuchnia wygląda, funkcjonuje i z czym wiąże się zaprojektowanie podobnej kuchni w Twoim domu;] wszystko jest możliwe moi Drodzy, tylko pewne wybory ciągną za sobą kolejne, o czym szczególnie przy planowaniu swojego domu warto pamiętać ;] jeżeli nie wiesz od czego zacząć w rozmyślaniu nad projektem swojego domu – zapraszam tutaj – kilka porad i cennych wskazówek od czego zacząć od Pani Dyrektor ;] ProjektJeżeli natomiast chciałbyś podobny, amerykański dom wraz z amerykańską kuchnią mieć – zapraszam do posta Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego – tutaj zobaczysz jak wyglądają projektowane przez moje biuro amerykańskie domy. Zainspiruj się i Ty i stwórz podobny dla siebie!

P.S. Poniżej jeden z nich – projekt zatrzymał się na etapie koncepcji i jest DO WZIĘCIA ;]

Mam swoją biurową statystykę: ok 10% koncepcji zostaje u nas, bo po zmianach, jakich dokonujemy z naszymi Inwestorami są kompletnie różne od pierwowzoru, ale zostają, jako niemal skończone i całkowicie rozplanowane tematy ;] (Tylko jeden jedyny raz, po 6ściu ewolucjach domu amerykańskiego w 2 wille włoskie rozstaliśmy się z Inwestorką bez kontynuowania współpracy w zakresie budowlanym)

Już od 2016r. pokazywać będę całą masę projektów, które u nas powstają. Nie robiłam tego gdyż … rok 2015 zakańcza projekt nr A0181 a to na prawdę duuuuże tempo i na auto-promocję nie ma czasu ani ani ;]

projekt-domu-amerykanskiego-indywidualny-domu-jednorodzinnego-przyklady-inspiracje-25

Wejdź na nasz kanał na YouTube po więcej projektów naszych domów.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 9.8/10 (6 votes cast)
Amerykańska kuchnia - czyli 'serce' amerykańskiego domu. Amerykański Dom i Wnętrze Ep.16, 9.8 out of 10 based on 6 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

3 komentarze

 1. Naturalne materiały chociaż droższe nadają duszy dla pomieszczeń. Do tego są trwalsze i piękniejsze. Świetny wpis na temat amerykańskiej kuchni. W necie jest bardzo mało informacji na ten temat. Pozdrawiam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. To jak jest z tymi blatami? Marmur? Jak go zabezpieczyć? Wygląda przepięknie. Słyszałam o zabezpieczeniu żywicą epoksydową, wtedy podobno nic go nie trafi- chyba że żywica ;-)
  Jakiś sposób żeby wyszło taniej a pięknie?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
  • Granit jest najbardziej odporny. Co do Marmuru – najlepiej zapytać w sklepie kamieniarskim ich odpowiedz co do konserwacji będzie najbardziej wiarygodna. Również uwielbiam kamień naturalny – jest niepowtarzalny!
   Pozdrawiam ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl