AmerykańskieWnętrza Domowe

Kącik jadalny – strefa śniadaniowa – Amerykański dom i Wnętrze. Ep.5

Amerykańskie Jakiś czas temu zaczęłam dla Was serię o amerykańskich wnętrzach. Breakfast area, czyli strefa śniadaniowa – coś, co w amerykańskim budownictwie jest normą i znakiem rozpoznawczym, powoli u nas pojawia się coraz częściej. W projektowanych przez nas domach amerykańskich tworzona jest na specjalne życzenie Inwestora już na etapie budowy domu. Mowa o kąciku jadalnym;] Gdzie go usytuować? Jak zaprojektować funkcjonalny kącik jadalny? O tym w dzisiejszym nowym wpisie.

Kącik jadalny dla domu w stylu amerykańskim ;]

Zdjęcie: Julia Mora Design
Zdjęcie: Tim Witzig

Kącik jadalny może być zlokalizowany bezpośrednio przy kuchni lub stanowić mini-jadalnię, wszystko oczywiście w zależności od potrzeb oraz możliwości potencjalnego inwestora. W amerykańskim wnętrzu kącik jadalny tzw. banquette lub dining area stanowi dodatkową przestrzeń, niezależną od jadalni i zazwyczaj sytuowaną w kuchni lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Kącik jadalny to dodatkowa przestrzeń w kuchni lub w jej otoczeniu – jeśli ma być zorganizowana w wykuszu – pamiętaj – musisz najpierw go zbudować albo mieć.

Zdjęcie: Alisberg Parker Architects
Zdjęcie: BHG

Światło Dobrze zaprojektowane doświetlenie sprawi, że nasz kącik jadalny będzie przyjemny i jasny. Gdzie usytuować kącik jadalny, aby był dobrze doświetlony? W zależności od trybu życia: jeżeli preferujesz ranny tryb życia i lubisz wspólne śniadania – zlokalizuj swój kącik jadalny od wschodu lub południowego-wschodu. Jeżeli natomiast jesteś w mieszkaniu popołudniem usytuuj swój kącik jadalny od zachodu lub południowego-zachodu – będziesz miał jasny kącik jadalny przy lunchu, obiedzie lub podwieczorku ;]

Jeśli nie możesz mieć już wykuszu – przestrzeń jadalni śniadaniowej możesz wydzielić ścianami działowymi. Jasne – nie będzie okien dookoła, ale jest to zawsze wyjście. (Zdjęcie: BHG)
kącik_jadalniany_dining_area_banquette_american_interior_project_idea_design_07
Wykusz dla kącika jadalnianego z przeszkleniami należy projektować od początku – już przy budowie domu.
kącik_jadalniany_dining_area_banquette_american_interior_project_idea_design_05
Opcja dla tych, którzy nie przewidzieli wykusza na etapie budowy. (Zdjęcie: Style at Home)
Zdjęcie: David Duncan Livingston / Projekt: Benjamin Dhong Interiors
Zdjęcie: Arlington Design Center

Nie zapomnij o doświetleniu swojego kącika jadalnianego również światłem sztucznym. Dobierz odpowiednie lampy i rodzaj światła do ogólnej aranżacji tego miejsca, tak abyś mógł z niego korzystać zarówno wieczorem jak i późną nocą.

Ten przykład to już zdecydowanie bardziej dyning (jadalnia) niż breakfast room. (Zdjęcie: Tracey Ayton / Projekt: Kerrisdale Design Inc.)
kącik jadalny
Okrągły stół jest bardziej kompaktowy w tym przypadku, choć mniej wygodny, To opcja dla tych, którzy kącik jadalniany chcą mieć ale nie mogą już nic zrobić by był on przy oknach. Choć wystrój nie amerykański, to pomysł, a raczej rozwiązanie zastępcze jest. (Zdjęcie: Stacey Brandford Photography / Projekt: Sarah Richardson Design)
kącik jadalny
Zdjęcie: ERIC OLSEN DESIGN
kącik jadalny
Zdjęcie: Leigh Wagner Designs
kącik jadalny
Zdjęcie: Christina Murphy Interiors

Sprawdźcie również temat parapetu do siedzenia ;] To pochodna od wykusza a obniżając wysokość okien w całym domu (bez zmniejszania ich rozmiaru!!) uzyskacie miejsce na parapet do siedzenia, które będzie w sam raz dla Was. kącik jadalny

Kącik jadalny w wykuszu;]

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają wykusze, jak zaprojektować wykusz i go zaaranżować, a przy okazji zainspirować się zdjęciami amerykańskich wykuszy – zapraszam do posta.

kącik jadalny
Pamiętajcie, taki kącik jadalniany MUSI być zaprojektowany na etapie budowy domu! (Zdjęcie: Jan Gleysteen Architect)

Kącik jadalny to taka jadalnia w wersji mini ;];] po więcej inspiracji ze sfery jadalni zapraszam do posta Piękna jadalnia.

Jak Wam się podobają amerykańskie kąciki jadalne?;] Mam nadzieję, że zainspirowałam Was do stworzenia w swoich domach/mieszkaniach podobnych przestrzeni;];]

PD Architekt pozdrawia Was ze swojego biura w Rzeszowie!

Kliknij i przenieś się w świat 3D naszych projektów domów indywidualnych.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button