Wnętrza Domowe

Parapet Do Siedzenia? Miejsce Pod Oknem? „Bay window” – WYKUSZ

Widzimy je na amerykańskich filmach, ale nie stosujemy w naszych domach przeważnie z jednego względu – nie myślimy o tym wcześniej, a – jak każdy wie – prowizorka trwa najdłużej. Co z tym zrobić? Jak zaprojektować, a jak przeprojektować, aby uzyskać ten fantastyczny parapet do siedzenia?

Bay window – jak i gdzie je zaprojektować?

parapet_do_siedzenia_pod_oknem_bay_window_wykusz_2


BAY WINDOW – czyli po polsku WYKUSZ  (z tego słowa mało kto korzysta).

Oczywiście, aby go mieć, trzeba go zaprojektować, doprojektować albo kupić dom z nim. Przestrzeń wykuszu nie powinna być udekorowana kaloryferami. Jeśli tylko możesz, zrób w tym miejscu ogrzewanie podłogowe, jeśli nie – obwodowe, a jeśli nie możesz wymyślić niczego z powyższych – obuduj kaloryfer drewnianą klatką i uważaj, by nie zatykać go tapicerką!


parapet_do_siedzenia_pod_oknem_bay_window_wykusz_3


BIURKO do pracy/nauki?

Okno to miejsce, przy którym pracuje się wyjątkowo dobrze. Nawet w pochmurny dzień jest tam jasno, a w dzień słoneczny pisanie „na papierze” przy oknie sprawia wyjątkową przyjemność (wsiąkający w papier lśniący tusz pióra, którym piszesz – poezja).


parapet_do_siedzenia_pod_oknem_bay_window_wykusz_4


TOALETKA – jeden z lepszych pomysłów na miejsce do malowania się dla kobiety. Która z Was nie wie – niech zajrzy czasem w lusterko na ulicy, umalowawszy się wcześniej w łazience bez okna ;] Usytuowania na szerokim parapecie blatu „roboczego” do makijażu oraz pod nim szafek do kosmetyków – praktyczne i kobiece ;]

WANNA POD OKNEM – pomysł najbliższy realizacji, kiedy nie masz zaprojektowanego ogrzewania w strategicznych miejscach. W łazienkach Inwestor przeważnie planuje ogrzewanie podłogowe, niestety okno jest już rzadsze. Komentarze typu „a jeśli ktoś oglądać mnie będzie podczas WC-posiedzenia?” pojawiają się bardzo często – warto jednak przemyśleć to dokładnie. Okno w łazience doceni każdy, kto da mu szansę pojawić się we wnętrzu ;]


parapet_do_siedzenia_pod_oknem_bay_window_wykusz_5


SIEDZISKO PRZY STOLE W JADALNI – nie musisz kupować „narożnika” – swoją drogą znienawidzonego przeze mnie i niemodnego już. Dzięki zorganizowaniu parapetu wokół wykusza oszczędzasz miejsce w salonie i zyskujesz coś oryginalnego.


parapet_do_siedzenia_pod_oknem_bay_window_wykusz_6


Jeśli zastanawiasz się nad WARIANTEM OGRZEWANIA – oto przykład – nawiew ogrzewania obwodowego. Ciepłe siedzisko pod oknem na parapecie? Któż nie chciałby wypić cynamonowej herbaty, obserwując zimowy świat i siedząc na ciepłych poduszkach umieszczonych na parapecie?


parapet_do_siedzenia_pod_oknem_bay_window_wykusz_7


ŁÓŻKO POD OKNEM NA PARAPECIE – a dlaczego nie np. łóżko bezpośrednio przy oknie? Rozumiem, że przeważnie na oknach również oszczędzamy, uspokajając się myślą, że każde plastikowe są lepsze niż stare. Nie jest to, niestety, prawda i przy zastosowaniu trójszybowych okien dobrej firmy, potrafimy uzyskać wspaniałe współczynniki przenikalności toteż zimna w takim łóżku nie trzeba się obawiać. Budzić się w słońcu? Zasypiać kiedy na zewnątrz pada deszcz? Czy to nie jest grzechu warte?


Parapet do siedzenia – inspiracje!


Oraz inne wspaniałe pomysły. Nie musisz wzdychać do wnętrz prosto zza oceanu – możesz mieć dokładne takie same – trzeba tylko wszystko dokładnie zaplanować ;]

Ze względu na to, że mnóstwo z Was pytało o rozwiązania bay window w domach amerykańskich, przygotowałam osobnego posta w naszej serii o amerykańskich domach – Wykusz, okno wykuszowe – BAY WINDOW – amerykański dom i wnętrze Ep.4. Sprawdź i jeszcze mocniej zainspiruj się!

Pani Dyrektor Architekt

Kliknij w link aby odkryć nasze projekty na naszym YouTube.

Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Related Articles

6 Comments

  1. Wykusz jest o tyle fajny, że pozwala aby słońce zaglądało do wnętrza z różnych stron przez cały dzień :) Z reguły w naszej okolicy wykusz ma nad sobą balkonik;p i jakoś tak nie porywa…

    1. Balkonik = oszczędność, ale balkoniku nie widać od środka ;] Do urzeczywistnienia tego o czym piszę nie koniecznie potrzeba aż wykusza. Na studiach mieszkałam w kamienicy która miała wielkie okna – 140×220. Oczywiście nie było kaloryferów pod nimi, ale parapet był na h110. Był to bardzo szeroki parapet (ściany 90cm.) Bardzo często siadywałam sobie na nim z poduszką i gorącą herbatą grzejąc się do słońca, patrząc na deszcz czy noc, obserwując tramwaje, samochody, ludzi. To nic innego jak miejska poezja ;]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button