Czy warto mieć strych? Powody dla których warto go NIE mieć

Czy warto mieć strych? Lubimy gromadzić. Brzydka cecha, bo gromadzimy przeważnie rzeczy, których wcale nie potrzebujemy. Podziwiając piękne projekty wnętrz starajmy się zauważyć, co dokładnie różni je od naszych. Jak osiągnąć ten „światowy” wygląd? Planując od podstaw chociażby.

Zastanówcie się, czy warto mieć strych, a ja przytoczę Wam argumenty, dlaczego lepiej go NIE MIEĆ ;]

Benefity pochodzące z zagospodarowanego poddasza są duże. Uzyskujemy łatwo nowoczesny design wnętrza, a przy tym oszczędzamy na przestrzeni, która po kilku latach staje się wyrodnym miejscem domu – brudnym, zakurzonym i nie uczęszczanym.

Kilka przykładów na to, jak można zagospodarować przestrzeń pod dachem:

czy warto mieć strych

Sypialnia na „strychu”

PRZESTRZEŃ SYPIALNA – zwana inaczej antresolą

Z łatwością można go zdemontować. Rzadko albo nigdy strych jest nie do zdemontowania. Oczywiście ujawniamy wtedy konstrukcję dachu, jest to jednak element designu i jeśli tylko więźba nie jest zniszczona, nic nie stoi na przeszkodzie by ją eksponować.

 

ZAGOSPODAROWANIE STRYCHU 2

Zdjęcie: STUDIO M INC.

GARDEROBA

Nie bojąc się skosów na poddaszu, otwierając przestrzeń dachu zyskujemy dużo przestrzeni, którą zagospodarować możemy jako użytkową w rozumieniu faktycznego użytkowania, nie składowania niepotrzebnych rzeczy.

ZAGOSPODAROWANIE STRYCHU 5

Zdjęcie: Skeppsholmen

SALON

W przestrzeni bezpośrednio pod dachem. Przestrzeń strychu nie musi być schowkiem niepotrzebnych/nieużywanych rzeczy.

Salon, gabinet czy pokoik dla gości w przestrzeni bezpośrednio pod dachem to z pewnością wspaniały pomysł.

 

ZAGOSPODAROWANIE STRYCHU 2 10

Zdjęcie: Brady Architectural Photography

LOUNGE – na antresoli możesz zorganizować sobie miejsce do wypoczynku – lubimy patrzeć z góry – prawda?

POWIĘKSZENIE PRZESTRZENI DOMU – dementuję od razu argument „ogrzewania”. Dobrze zaizolowany dom i dach to podstawa oszczędzania, więc jeśli zacząłeś ją od zmniejszenia ocieplania  – teraz masz szansę go zwiększyć.

WYEKSPONOWANIE WIĘŹBY DACHU – jeśli tylko jesteście w posiadaniu starszego obiektu może zdarzyć się, że wasza więźba dachowa jest bardzo wyjątkowa. Niegdyś inaczej traktowano budowę dachu, drewno było zdrowsze, tańsze, elementy więźby posiadały duże przekroje – eksponowanie więźby jest trendy ;]

 

czy warto mieć strych

Taka wspaniała więźba zdecydowanie jest dużym atutem domu, który warto eksponować. (Projekt: Shavano Architectural Millwork)

Przekonany? Mam nadzieję, że strych przestał być już dla Ciebie przestrzenią niezbędną. Spójrz jakie cudowne rzeczy można stworzyć przy jego braku.

Pani Dyrektor Architekt

Spacer 3D po zaprojektowanym przez nas domu indywidualnym czeka na ciebie! Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 7.0/10 (3 votes cast)
Czy warto mieć strych? Powody dla których warto go NIE mieć, 7.0 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Wnętrze z odsłoniętą więźbą – bajka! :) Rzeczywiście nie warto budować strychu dla kurzu i pajęczyn… i tak niczego wartościowego się tam nie przechowuje,z obawy przed kurzem i wilgocią. A z pozoru tak rozsądnie to wygląda…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Właściwie brak strychu to same plusy ;] Jest czyściej, jest więcej przestrzeni, jest ciekawiej i … praktyczna sprawa – ludzie bardzo często oszczędzają na ociepleniu dachu, bo „twierdzą, że strych i graty na strychu go docieplą” (to nie żart). Brak strychu zmienia postać rzeczy. Dach eksponowany należy docieplić solidnie ;] = Same plusy ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: +1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl