SPA&Wellness Design Ep.3 Twoje domowe SPA – kącik odnowy biologicznej

Domowe SPA Oj jak dawno nie pisałam już o SPA&Wellness ;] A tak przydałoby mi się coś takiego choćby na jeden dzień … Właściwie mam dla Was całkiem inne szkice – o szpitalach mianowicie i o ich architekturze i designie, ale dziś temat mniej poważny choć również bardzo potrzebny. Wypoczęty i zdrowy człowiek nie ma bowiem potrzeby odwiedzania szpitalnych progów, a aby być zdrowym trzeba … dbać o siebie ;]

A co należy zrobić aby o siebie zadbać? Oprócz dobrego jedzenia i dawki sportu najmniej 2x w tygodniu każdemu przydałaby się wizyta w małym domowym kąciku odnowy biologicznej ;] Czym jest domowe SPA?

Domowe SPA to miejsce w którym odpoczywasz, nabierasz siły, relaksujesz się i miejsce to zaprojektowane jest tak by Cię odprężyć, zrelaksować, przenieść do innego, pozbawionego pośpiechu świata.

Dlaczego tak? Jak wielokrotnie pisałam Wam mieszkanie czy dom człowieka XXI wieku będzie miejscem odnowy – nabierania sił na pracę, która jest dominującym elementem jego życia. (I nie kochani – to nie jest smutne. Cóż innego człowiek robić w życiu? Chyba nie obijać się, co?)

Pod względem designu wyróżniłabym dwa typy domowego SPA. To projektowane jako skandynawskie i surowe „leśne” w stylu i to bardzo nowoczesne – można rzec – futurystyczne.

W którym czujesz się lepiej? Ja mam swoich faworytów ;]

Zaczniemy od stylu który większości z Was kojarzy się z miejscami odnowy takimi jak SPA czy zespoły saun i gorących basenów.

domowe SPA

Surowe drewno – przeważnie pachnąca sosna to dominanty w stylu sauny fińskiej i tej która kojarzy się nam w północą. Do drewna dodajemy kamień i jest 0 duet niezrównany i właściwie niezastąpiony. Odnowa kojarzyć powinna się z kontaktem z naturą – sztuczne materiały odpadają więc kompletnie! (Zdjęcie i projekt: DESIGN ASSOCIATES)

Jest i druga stylistyka – chłodny modernizm. Absolutnie nie mówimy tu o tandetnej sztuczności plastiku! Ten rodzaj miejsca odnowy i jego charakter kompletnie różnią się od poprzedniego a jednak – są nadal piękne i naturalne!

domowe SPA

Właściwie jedynym oszustwem a jakie mogłabym pozwolić w projektowaniu i wykonaniu takiego wnętrza jest kompozyt na podłodze. Dla tych leniwych i tych którzy nie chcą nic konserwować – materiał doskonały. Dla tych którzy za jedyne dobro mają materiały naturalne – uważam, że do przełknięcia. Bardzo podoba mi się beton i szkło w tej aranżacji. (Zdjęcie: Andrea Wyner)

W domuMyślicie, że nic takiego w domu czy mieszkaniu nie może się Wam przytrafić. NIEPRAWDA! ;] Oczywiście są pewne ograniczenia ale tyczą się one zarówno bloku jak i domu jednorodzinnego!

Co może stanąć na drodze do szczęśliwego, aby powstało u Ciebie domowe SPA?

 1. STROP – Pamiętaj, że wanna wbudowana w podłogę (taka do której wchodzisz bez schodków tylko w dół) potrzebuje specjalnie przygotowanego stropu!
 2. STROP po raz drugi – Wanna z kamienia naturalnego waży ponad pół tony! Taki nacisk potrzebje również dodatkowego zbrojenia albo grubości stropu!!
 3. Instalacje w ścianie. Jeśli chcesz kurki wystające prosto ze ściany musisz zrobić do tego odpowiednie „podejścia” inaczej albo musisz przebudować instalację wodną albo pożegnac się ze swoimi pomysłami!
 4. OKNO! I po raz kolejny – OKNO w łazience jest ważne!! Albo innego rodzaju doświetlenie ale światłem naturalnym. Inaczej nie uzyskasz efektu o jakim marzysz …
 5. Wyjście na ogród. Wiele SPA ma zaraz prz saunie taras z wyjściem na ogród. To po ochłodę, po doznania typu „gorące i zimne” kiedy nagrzejesz się w saunie a potem wyjdziesz na ścnieg .. i inne takie. Tutaj mówilibyśmy o tym, że łazienka miałaby drzwi bakonowe!
domowe SPA

Taka właśnie wanna potrzebuje innej konstrukcji stropu, chyba, że ma być płytka na 5 cm albo chyba, że podniesiesz podłogę całego pomieszczenia o … 45 ? ;] Zdjęcie: Kaesch-USA

domowe SPA

Pamiętaj również, że z łazienki 2x3m nie da się wyczarować takiego pomieszczenia. Jeśli chciałbyś wykonać taką łazienkę jako domowe SPA poświęć na nią przestrzeń jednego z pokoi! ;] Zdjęcie i projekt: Şemsa Bilge

Na koniec – Miejsce domowego SPA&Wellnes to nie łazienka 2 czy 3 metry kwadratowe! To co najmniej 10-15m pokój który przystosowany będzie do Twojej odnowy codziennie! Nie można oszczędzać na nim przestrzeni!

Z życiaMała dygresja z życia projektanta. Jeśli decydujesz się na radykalny krok – jakikolwiek – czy to podniesiony strop, czy brak strychu, czy obniżone parapety czy choćby łazienkę z wanną w podłodze, musisz ponieść cały wachlarz konsekwencji z tą decyzją związany. Np. przy parapetach – inny typ ogrzewania w całym domu albo jak przy wannie – inną konstrukcję stropu przewidzianą już na etapie projektowania.

Takie poważne projektowe decyzje nigdy nie są proste ale chcieć to móc. Sam decydujesz CO JEST TWOIM PRIORYTETEM a potem wg. najlepszego scenariusza – z godnością ponosisz konsekwencje swojego wyboru.

PD Architekt pozdrawia Was z pięknej nocą Warszawy ;]

 

Kliknij aby dowiedzieć się więcej na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

4 komentarze

 1. uprzedzam, że jak już sie takie spa w domu zrobi nie ma sie ochoty go opuszczać. Zrobiliśmy mini spa w domu ale „minusem” jest teraz to że zadne inne na wakacjach czy wyjazdach nie spełnia oczekiwań ;-)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Jeszcze nikt z moich znajomych nie wpadł na pomysł domowego SPA. Dzięki serdeczne za podsunięcie pomysłu! Mam nadzieję, że jego realizacji nie jest kosmicznie droga.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Koszty głównie „dużej” łazienki – czytać – więcej płytek choćby, dodatkowa wentylacja zaprojektowana najlepiej od budowy oraz wyposażenie – oczywiście ono może być od drogiego po kosmicznie drogie. Względnie tanie są małe sauny domowe – takie drewniane zamknięte w szkle. Wanna z hydromasażem też względnie tania. Można zrobić ławeczkę SPA – taki zakrzywiony kształt wyłożony mozaiką z wężownicą albo inaczej ogrzewany – do wylegiwania też fajny ;] No i można zafundować sobie np. jedną ścianę z bloków solnych zamiast płytek – widziałam to w Tatralandii i urzekło mnie baaardzo. tylko – w takim wnętrzu nie może być mokro, więc jakieś oddzielenie dla wanny ;] Temat bez końca ;] ;] Pozdrawiam!

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Wow. W taki domowym spa mogłabym się relaksować całymi tygodniami.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl