Praca w domu – dom z częścią usługową – DOM MARZEŃ A0244

Witajcie ponownie! Przychodzę do Was znowu z dużą dawką inspiracji z serii domy marzeń. Na blogu pojawiało się wiele typowych propozycji oraz domów, które zaskakiwały układem funkcjonalnym czy wyglądem zewnętrznym. Dzisiaj mam dla Was dom jednorodzinny z częścią usługową zlokalizowaną w części parteru budynku. Jaka usługa się tam znajduje? Jak w płynnym sposób połączyliśmy dwie funkcje, czyli mieszkanie i pracę w jednym budynku? I co ważne czy to rozwiązanie odpowiednie dla każdego? Tego dowiecie się w dalszej części wpisu – zapraszam!

dom z częścią usługową - widok od strony usługowej
Część usługowa domu wraz z osobnym podjazdem oraz parkingiem dla klientów gabinetów.

Za pewne głosy na temat łączenia pracy z domem są podzielone. Jedni z Was pomyślą sobie jak tak można, zaś drudzy stwierdzą, że to super opcja mieć np. swój gabinet „pod ręką’. Kiedy warto się decydować na tego typu rozwiązanie? Wielu ludzi, którzy po za pracą na etacie dodatkowo mają własną działalność decydują się na połączenie domu z funkcją usługową. Lekarze popołudniami przyjmujący pacjentów prywatnie czy nauczyciele dający dodatkowe korepetycje po powrocie ze szkoły to przykłady wielu zawodów, które będą odpowiednie przy typu rozwiązaniach. Wiele osób prowadzących swoją działalność również decyduje się na budowę dodatkowych pomieszczeń w domu pod swoją działalność, bądź budują oddzielny budynek, ale zaraz obok domu.

Praca w domu – wady i zalety

No dobrze, ale .. jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Spieszę z odpowiedzią. Wstajesz bierzesz poranną kąpiel, przebierasz się i ze świeżo zaparzoną poranna kawą przechodzisz przez drzwi dzielące się od własnego biura bądź gabinetu, brzmi całkiem przyjemnie prawda? Nie musisz się stresować czy dzisiaj trafią Ci się sekwencja zielonych czy czerwonych świateł w drodze do pracy. Nie zastanawiasz się czy nadjedzie autobus, którym podróżujesz do pracy. Brzmi całkiem pozytywnie.

Ale ale .. łączenie tych dwóch funkcji będzie miało też wady, z resztą jak sami wiecie nie ma rozwiązań idealnych i wszystko będzie zależało też od potrzeb danej osoby. No, ale do sedna. Kiedy swoich klientów przyjmujemy niemalże w domu narażamy się też na niebezpieczeństwa. Nie jesteś w stanie kontrolować kto tak na prawdę kręci się w koło twojego domu. Pojawia się tam wiele osób nie koniecznie jedynie Ci z dobrymi intencjami. Wiele osób zapewne uważa, że łączenie pracy z domem nadwyręża ich prywatność i na pewno będą mieli w tym rację. Reasumując jeśli ważniejsza będzie dla Ciebie wygoda bliskości pracy dobrą decyzją będzie połączenie jej z domem. Ale jeśli cenisz sobie prywatność to rozwiązanie nie jest dla Ciebie.


Hmmm .. no właśnie wyżej zapomniałam o jednej ważnej kwestii – epidemia. Zmieniła ona wiele w naszym życiu, również podejście do pracy i mieszkania. Wielu z Was przeszła na formę zdalną i być może już nigdy do swoich biur nie wrócą. Jeśli myślicie o budowie domu być może warto zastanowić się nad pomieszczeniem, które będzie pełniło funkcję waszego gabinetu? Na ten temat pojawił się już wpis na blogu, jeśli jeszcze go nie wiedzieliście to zaglądnijcie Jak architektura zmieniłaby się jeśli świat nie wyszedłby nigdy z kwarantanny? #koronawirus

Dom z częścią usługową – DOM MARZEŃ A0244

Część usługowa wydzielona od reszty budynku.
Część usługowa wydzielona od reszty budynku.

Porozmawialiśmy sobie trochę o teorii, to teraz przejdźmy do praktyki, czyli zobaczmy jak to wygląda na konkretnym przykładzie. Tym razem zaczniemy nietypowo, bo od wnętrza. Część usługowa została tutaj oddzielona od część mieszkalnej, łączy je jedynie klatka schodowa. Wejścia oraz wjazdu na działkę znajdują się po innych stronach budynku. Przed częścią usługową pojawiają się miejsca parkingowe dla klientów. Wchodzimy do holu połączonego z recepcją, gdzie znajduje się poczekalnia dla klientów gabinetów dentystycznych. Po lewej stronie od wejścia właśnie dwa gabinety. Pojawia się również pomieszczenie przeznaczone na pracownię RTG. Przy projektowaniu budynków lub ich części, tak zwanej użyteczności publicznej należy również zadbać o dostępność dla osób niepełnosprawnych, dlatego WC dla klientów zostało dostosowane do takich osób. Oprócz recepcji znajdą się tutaj takie elementy jak pomieszczenie socjalne czy osobne WC dla personelu. Wiemy już jak wygląda ta część domu, więc przejdźmy wspomnianą klatką schodową do strefy mieszkalnej.

Dom z częścią usługową – DOM MARZEŃ A0244 – zobaczcie część mieszkalną!

Dwie funkcje tego domu z częścią usługową zostały płynnie połączone tworząc spójną całość.
Dwie funkcje tego domu z częścią usługową zostały płynnie połączone tworząc spójną całość.

Do części mieszkalnej wchodzimy wiatrołapem, z tego pomieszczenia z jednej strony przejście na wspomnianą wcześniej klatkę schodową prowadzącą do gabinetów dentystycznych, natomiast z drugiej strony wchodzimy do holu. Na prawo klatka schodowa prowadząca na wyższa kondygnację, obok WC oraz garderobą, dzięki której została wykorzystana przestrzeń pod schodami. Po lewej mamy kotłownie, a idąc dalej strefa dzienna. Przestronna kuchnia z wyspą, a obok spiżarnia. Dalej mamy jadalnię oraz salon z kominkiem.

Wchodząc schodami na wyższą kondygnację na prawą część rodziców. Przestronna sypialnia z prywatną łazienką oraz garderobą. Z korytarza przejście do pralni, z której dostaniemy się na taras. Po drugiej stronie domu znajdują się sypialnie dzieci. W nich ogram szaf zabudowujących powstałe na poddaszu skosy, przy oknach biurka, usytuowane tak, aby podczas nauki dziecko miało jak najwięcej światła naturalnego. Pomiędzy pokojami łazienka z ogromnym prysznicem na całą szerokość pomieszczenia, czyli ponad 3,5 metra oraz wanną wolnostojącą. Obok znalazło się również miejsce na mały schowek. Jak już wiemy jak wygląda wnętrze budynku to przejdźmy do wyglądu zewnętrznego.

Projekt indywidualny – DOM MARZEŃ A0244

Dom z częścią usługową - Dolna część budynku jasna, natomiast górna utrzymana w ciemnej kolorystyce.
Dolna część budynku jasna, natomiast górna utrzymana w ciemnej kolorystyce.

Bryła składa się z dwóch segmentów, które zostały płynnie ze sobą połączone by tworzyć spójną całość. Budynek z dachem skośnym, co ciekawe rynny schowane zostały w gzymsie, który zupełnie zmienił odbiór tego budynku. Wykończony jasną cegłą połączoną z ciemnoszarym dachem z lukarnami oraz stolarką okienną i drzwiową. Dzięki zastosowaniu lukarn pomieszczenia na poddaszu zostały odpowiednio doświetlone. Natomiast w część dziennej ogromne okna sprawiły, że promienia naturalnego światła wpadną do strefy dziennej w budynku. Innym ciekawym elementem jest komin, który niejako wbija się w ścianę zewnętrzną budynku. Tego typu rozwiązanie wprowadza element zaskakujący na elewacji uatrakcyjniając ją.

Widok od strony ogrodu, po lewej widzicie okna dopasowane do kąta nachylenia połaci dachowych.
Widok od strony ogrodu, po lewej widzicie okna dopasowane do kąta nachylenia połaci dachowych.
Charakterystyczny komin "wystający" ze ściany zewnętrznej budynku.
Charakterystyczny komin „wystający” ze ściany zewnętrznej budynku.

Dom z częścią usługową – DOM MARZEŃ A0244 – poniżej zestawienie pomieszczeń

Zestawienie pomieszczeń i ich powierzchni:

Część mieszkalna

Poziom 0

  • Wiatrołap – 5,9 m²
  • Garaż – 40,1 m²
  • Kotłownia – 4,6 m²
  • Spiżarnia – 4 m²
  • WC – 2,1 m²
  • Strefa dzienna – 54,2 m²
  • Garderoba – 6,2 m²
  • Razem – 117,1 m²

Poziom 1

  • Korytarz – 42,2 m²
  • Łazienka – 7,2 m²
  • Garderoba – 10,4 m²
  • Sypialnia – 24 m²
  • Taras – 14,6 m²
  • Pralnia – 7,4 m²
  • Pokój dziecka – 31,4 m²
  • Schowek – 6 m²
  • Łazienka – 17,1 m²
  • Pokój dziecka – 30 m²
  • Razem – 190,3 m²

SUMA – 307,4 m²

Część usługowa

  • Holl/recepcja – 23,6 m²
  • Pomieszczenie socjalne – 3,1 m²
  • Wc personelu – 2,3 m²
  • Wc dla niepełnosprawnych – 6,2 m²
  • Gabinet stomatologiczny 1 – 13,7 m²
  • Gabinet stomatologiczny 2 – 14,4 m²
  • RTG – 8,2 m²
  • Komunikacja – 5,2 m²

SUMA – 76,7 m²

Tutaj kończy się już dzisiejszy wpis. Mam nadzieję, że był dla Was dużą dawką wiedzy i inspiracji. Tymczasem wracam do tworzenia nowych projektów domów marzeń. Pamiętajcie, że aby być na bieżąco u mnie możecie śledzić mnie również na Instagramie i Facebooku. Pani Dyrektor pozdrawia Was serdecznie ze swojego biura :)

Zaglądnij również:

A może nurtują cię inne pytania? Zapraszam do obejrzenia q&a na YouTube!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl