Dzisiaj przygotowałam dla Was projekt w stylu amerykański dom podmiejski z dużym tarasem. Jak się zaraz przekonacie, jest to klasyczny przykład budownictwa amerykańskiego. Przykładowo, elementy wykończenia elewacji nawiązują zarówno do estetyki miejskiej, jak i tej bardziej rustykalnej. Co mam na myśli?
Amerykański dom podmiejski z dużym tarasem: kształt bryły
Tradycyjnie zacznijmy od bryły. Tak jak przystało na typową nowoczesną amerykańską zabudowę, mamy do czynienia z rezydencją o białej elewacji i ciemnym, wielospadowym dachu. W tym przypadku z dość mocnym skosem. Poza kolorem wzrok przykuwają eleganckie poziome gzymsy i odważne przeszklenia przy części dziennej. Taki styl świetnie prezentuje się w budownictwie podmiejskim, w otoczeniu zadbanego ogrodu, który tylko częściowo przepuszcza zaciekawiony wzrok przechodniów.
Duże wrażenie robi również okazała weranda z podtrzymywanym na klasycznych kolumnach zadaszeniem, na którą prowadzą kamienne schody. Drewniana rzeźbiona balustrada przy werandzie oraz jętki, wieszaki i zastrzały umiejscowione na szczytach poszczególnych spadów dachu dodają całości nieco bardziej romantycznego i przytulnego charakteru.
Tuż obok frontalnego wejścia i werandy znajdziemy również połączony z częścią mieszkalną garaż. Prowadzi do niego utwardzony podjazd i duża, minimalistyczna brama. Jej głęboka czerń dość mocno kontrastuje z bielą elewacji, dzięki czemu ta część budynku robi wrażenie bardzo nowoczesnej. Jej chłód przełamuje dopiero jasny kamień na elewacji tuż obok wejścia do domu oraz przytulny taras.
To, co typowe dla budownictwa amerykańskiego, to również liczne wystające z dachu lukarny oraz wykusze. Bryła jest mocno rzeźbiona i posiada sporo detali, prawie jak mały pałacyk.
Amerykański dom podmiejski. Co znajdziemy w środku?
Po wejściu do przedsionka naszego amerykańskiego domu podmiejskiego z dużym tarasem znajdziemy się w podłużnym wiatrołapie, z którego możemy bezpośrednio przejść (od lewej strony) do pomieszczeń gospodarczych. Mowa o spiżarni, kotłowni i garażu. Po prawej stronie znajdziemy natomiast WC oraz sporych rozmiarów studio, które równie dobrze może pełnić funkcję gabinetu.
Na wprost, w głębi domu, jak w większości naszych projektów, rozplanowany został salon połączony z jadalnią i aneksem kuchennym, czyli tzw. część dzienna. Dodatkową atrakcją urozmaicającą ten projekt jest z pewnością rozciągający się również przy części dziennej taras. Można umieścić na nim meble ogrodowe, aranżując tym samym dodatkowy kącik wypoczynkowy. Uwzględniliśmy tę propozycję na rysunku poglądowym.
Na piętro wchodzimy oczywiście po schodach, które zlokalizowane są w tym projekcie przy wejściu do części dziennej. Piętro tego amerykańskiego domu podmiejskiego to, jak prawie zawsze, część sypialniana. Oprócz dużej i małej łazienki znajdują się tu trzy sypialnie, dwie szafy pełniące funkcję garderoby oraz pokój gościnny i przestronny hal. Możliwości aranżacji hallu są naprawdę spore. Nieważne, czy zdecydujemy się podejść do tej przestrzeni użytkowo, czy raczej wykorzystamy ją do funkcji reprezentacyjnych. Jest to na przykład świetne miejsce na większe rośliny doniczkowe, regały na książki, instrumenty czy dzieła sztuki.
Oszczędnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest również rezygnacja z tradycyjnej garderoby. Zastąpiono to pomieszczenie dobrze rozplanowanymi i skomponowanymi z otoczeniem dużymi szafami. Dzięki temu nie zabraknie miejsca na rzeczy domowników. Zachowana zostanie także zdrowa równowaga między przestrzenią użytkową a przestrzenią zagospodarowaną pod przechowywanie i konserwację dobytku właścicieli.
Detale amerykańskiego domu podmiejskiego
Nie będę ukrywać, że ten projekt urzeka mnie detalami. Nasza amerykański dom podmiejski z dużym tarasem to idealne połączenie nowoczesności i klasyki oraz elegancji i funkcjonalności. Nowi gospodarze będą mogli podkreślać bardziej klasyczne bądź modernistyczne akcenty tego projektu, w zależności od nastawienia.
Nie można powiedzieć, że jest jakiś jeden przymiotnik bądź jakaś jedna cecha lub styl architektoniczny, który ten dom na wskroś definiuje. I to jest właśnie w nim najbardziej urzekające i to mam na myśli, kiedy twierdzę, że najbardziej urzekają w nim detale. Co sądzicie o tym projekcie? Czy Wam również skradł on serce, tak jak mi? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!
Zobacz również:
Dom amerykański o nietypowej kolorystyce – DOM MARZEŃ A0342
Amerykański projekt domu z ogrodem zimowym – Dom Marzeń A0327
Ten Amerykanki dom obejrzysz również w 3D!