
Pralnia w domu w iście amerykańskim stylu ;] mówią nam o tym oczywiście okna i charakterystyczne, stylizowane meble. Zwróćcie uwagę na wyposażenie tej pralni – oprócz pralki i suszarki bębnowej znajdziemy tutaj dodatkowy zlew oraz pełno przeróżnych szafek i szuflad. (Zdjęcie: JS Gibson)
- Jaka jest pralnia w domu amerykańskim?
- Jak taką pralnię zaprojektować?
- Gdzie w projekcie domu usytuować pralnię?
Na te i inne, podobne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w tym poście – zapraszam! Miłego oglądania, czytania i przede wszystkim INSPIROWANIA SIĘ!!
PRALNIA W DOMU AMERYKAŃSKIM
czyli jak i gdzie w projekcie domu jednorodzinnego umieścić pralnię oraz jak ją urządzić, aby była funkcjonalna i wygodna.
1. USYTUOWANIE W DOMU – w amerykańskim domu pralnia zazwyczaj sytuowana jest w trzech miejscach:
- obok garażu – jako pomieszczenie poniekąd gospodarcze stanowić będzie bufor między garażem a częścią mieszkalną. Pralnia zlokalizowana w tym miejscu podczas pracy nie będzie przeszkadzać mieszkańcom.
- obok sypialni – w tym głównie master bedroom czyli sypialni rodziców. Sytuując sypialnię w tym miejscu mamy do niej łatwy dostęp z najbardziej nastawionych na nią miejsc w domu, jednak nastawić się trzeba na niedogodności związane z pracą pralki / suszarki.
- obok wejścia do domu – gdyż, podobnie jak w przypadku garażu, pralnia stanowi swoistego rodzaju bufor. Często w tym miejscu tworzy coś w rodzaju kombo pomieszczeń gospodarczych lub użytkowych, na które składać się będą: schowek/spiżarnia, magazyn, mudroom czyli korytarz wejściowy, garderoba przy wejściu i pralnia właśnie.
2. WYPOSAŻENIE – podstawowym wyposażeniem pralni w domu amerykańskim jest oczywiście
- pralka
- suszarka bębnowa.
Uzupełnić je mogą dodatkowo: szafki na detergenty, półki, kosze na brudną bieliznę, suszarki rozkładane, zlewy / umywalki pomocnicze czyli wszystko to, czego w takiej pralni możemy potrzebować.
3. ORGANIZACJA – czyli co zrobić, aby pralnia w domu była funkcjonalna i wygodna? Zadbaj o dodatkowe elementy i przemyśl, jak i do czego będziesz jej używać i dostosuj ją do swoich potrzeb! Jeżeli szukasz inspiracji i rozwiązań, przygotowałam je dla Ciebie nieco niżej… ;]
4. DESIGN – nie myślcie sobie, że ze względu na to, że pralnia w Waszym domu będzie użytkowana głównie przez Was, to może wyglądać jak komórka pod schodami (one też mogą wyglądać lepiej! ;]). Zadbajcie o to, aby Wasza pralnia była tak urządzona, abyście z przyjemnością mogli z niej korzystać. Jak to zrobić?
Nic prostszego! Pani Dyrektor oczywiście przygotowała dla swoich czytelników mnóstwo inspiracji prosto z Ameryki! Zobacz jak wyglądają pralnie w amerykańskich domach i zainspiruj się niestandardowym projektowaniem!
Pralnia w domu amerykańskim – galeria inspiracji!
Zainspiruj się i Ty!
1. LOKALIZACJA

Pralnia zlokalizowana w łazience za przesuwnymi drzwiami. Zamknięta nie daje o sobie znać, że w ogóle tam jest! (Zdjęcie: kikar)
- Przesuwne drzwi prowadzące do pralni to proste rozwiązanie. (Zdjęcie: VanBrouck & Associates)
- Tutaj pralnia bardzo dobrze doświetlona z wejściem z wewnątrz czyli znajduje się przy zewnętrznej ścianie domu. Bardzo podoba mi się kontrast jasnego wnętrza i ciemnej stolarki drzwi i okien. (Zdjęcie: Style at Home)
- Modne, stylizowane na stare drewno rozwiązanie pralni w … szafie ;] jeżeli nie masz w domu wystarczająco dużo miejsca na zorganizowanie osobnego pomieszczenia na pralnię – ten pomysł jest dla Ciebie! (Zdjęcie: Grand Rapids Interior Designers & Decorators Villa Decor)
- Skos dachu czyli miejsce w domu trudne do zagospodarowania – może to być miejsce właśnie na Twoją pralnię. (Zdjęcie: Pihkala)
- Tutaj również mini pralnia zorganizowana w szafie. (Zdjęcie: Daniel Feldkamp / Projekt: Ketron Custom Builders)
- Tutaj troszkę inny wymiar szafy i miejsca na pralnię w Twoim domu ;] Zdjęcie: Terracotta Design Build
2. WYPOSAŻENIE

Dodatkowe kosze na brudną bieliznę a nad nimi rozkładane suszarki – dzięki temu nie musisz szukać kolejnego miejsca na suszarkę. Przy takim rozwiązaniu dobrze jest, aby pomieszczenie, w którym znajduje się suszarka było wentylowane, wyposażone w okno. (Zdjęcie: Erik Putz)

Wysuwana szafa cargo a w niej… rozkładana deska do prasowania. Zobacz jak niewielkie jest to pomieszczenie a jak wiele się w nim zmieści! (Zdjęcie: Burlanes Interiors)
- Szafki, kosze i blat roboczy to na pewno przydatne elementy w każdej pralni. (Zdjęcie: Home with Baxter)
- Wysuwane kosze na pranie w szufladzie – kilka, by możliwa była jednoczesna segregacja prania – świetne pomysł!
- I znowu rozkładane suszarki – zamknięte są prawie niezauważalne i na pewno nie zabierają przestrzeni. (Zdjęcie: Frederikke Heiberg)
3. ORGANIZACJA

Ta pralnia bardziej przypomina nasze polskie rozwiązania gdyż u nas suszarka bębnowa nie jest jeszcze tak popularna. Zwróć uwagę na reling na wieszaki umiejscowiony nad blatem – bardzo praktyczne. (Zdjęcie: Casa de Valentina)
- Bardzo typowa pralnia w domu amerykańskim. Pewnie już wiecie dlaczego? ;] Zdjęcie: Urban Grace Interiors
- Zlew wpuszczony w blat to również bardzo amerykański element domu. Ważne, aby zarówno powierzchnia blatu jak i podłogi było łatwo zmywalna.
- Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest umiejscowienie suszarki bębnowej na pralce – dzięki temu zaoszczędzisz na miejscu. Dodatkowo ściana nad zlewem wyłożona płytkami – łatwiej o taką zadbać. (Zdjęcie: Electrolux)
4. DESIGN
- Lekka, za to nowoczesna, utrzymana w bieli pralnia. Takiej pralni nie powstydzisz się w swoim domu ;] Zdjęcie: Kerri Torrey / Projekt: barlow reid design
- Ciekawym elementem tej pralni jest metaliczna ściana nad blatem. (Zdjęcie: At Home in Arkansas)
- Najważniejsze, aby pralnia w domu odpowiadała głównie Twoim potrzebom i oczekiwaniom. (Zdjęcie: Jenna Sue Design Co.)
Już dziś zadbajcie o pomysły na to, jak urządzić pralnię i inne miejsca w Waszym domu i jak je zorganizować, aby były dla Was wygodne i spełniały Wasze potrzeby. Wierzcie mi, przekonacie się jak ważne są takie aspekty w późniejszym użytkowaniu samego budynku.
Moje biuro prowadzi kilka inwestycji właśnie domów amerykańskich, czyli temat ten spodobał się również u nas;] Oczywiście wszystko z dostosowaniem do warunków zabudowy, polskich norm i warunków technicznych, ale przede wszystkim POTRZEB INWESTORA! Dokładnie na ten temat przeczytacie w poście Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego.;]PD Architekt pozdrawia Was! Już za 2 dni Wigilia ;]
mnie się podobają takie pralki zabudowane w szafkach, można je schować i nikt się nie zorientuje że tam w ogóle stoi pralka.
Swietna sprawa ! uwielbiam ten amerykanski styl ! My wlasnie chcemy zrobic w domu pralnie, mamy pomieszczenie ok 6m2 i dodatkowo chcemy tam zrobic maly prysznic i toalete.. nie wiem jak to ogarnac :(
Przepiękne pralnie. Mam dość pralki w łazience . W nowym domu na pewno znajdę miejsce na małą pralnię :)
Podstawą tamtejszej pralni jest gazowa suszarka,stąd na zdjęciach dwa urządzenia.Nie polecam dwa w jednym urządzeniu(w tym wypadku jest na prąd),ponieważ są awaryjne i nie maja tej wydajności co gazowe.
Genialny blog!
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku!
Dziękuję i wzajemnie – Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku ;]