Pralnia w domu amerykańskim – Amerykański Dom i Wnętrze Ep.15

Amerykański dom to projekt szczególny – uwzględnia on główne potrzeby i styl życia mieszkańców, jednocześnie dbając o ich wygodę i poziom życia. Są to domy wyjątkowo funkcjonalne, a przy tym wygodne, mimo iż rzut / plan takiego domu jest całkowicie odmienny od tego, który znamy z naszych polskich realiów. Dzisiaj kolejny odcinek i kolejna część amerykańskiego domu, którą chciałam dla Was omówić i Wam zaprezentować, coś o czym niejednokrotnie słyszę jako marzenie Inwestora. Dzisiaj u Pani Dyrektor – PRALNIA W DOMU, AMERYKAŃSKIM DOMU ;]

pralnia_w_domu_amerykański_dom_laundry_utility_inspiracje_83

Pralnia w domu w iście amerykańskim stylu ;] mówią nam o tym oczywiście okna i charakterystyczne, stylizowane meble. Zwróćcie uwagę na wyposażenie tej pralni – oprócz pralki i suszarki bębnowej znajdziemy tutaj dodatkowy zlew oraz pełno przeróżnych szafek i szuflad. (Zdjęcie: JS Gibson)

 • Jaka jest pralnia w domu  amerykańskim? 
 • Jak taką pralnię zaprojektować?
 • Gdzie w projekcie domu usytuować pralnię?

Na te i inne, podobne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć w tym poście – zapraszam! Miłego oglądania, czytania i przede wszystkim INSPIROWANIA SIĘ!!

PRALNIA W DOMU AMERYKAŃSKIM

czyli jak i gdzie w projekcie domu jednorodzinnego umieścić pralnię oraz jak ją urządzić, aby była funkcjonalna i wygodna.

1. USYTUOWANIE W DOMU – w amerykańskim domu pralnia zazwyczaj sytuowana jest w trzech miejscach:

 • obok garażu – jako pomieszczenie poniekąd gospodarcze stanowić będzie bufor między garażem a częścią mieszkalną. Pralnia zlokalizowana w tym miejscu podczas pracy nie będzie przeszkadzać mieszkańcom.
 • obok sypialni – w tym głównie master bedroom czyli sypialni rodziców. Sytuując sypialnię w tym miejscu mamy do niej łatwy dostęp z najbardziej nastawionych na nią miejsc w domu, jednak nastawić się trzeba na niedogodności związane z pracą pralki / suszarki.
 • obok wejścia do domu – gdyż, podobnie jak w przypadku garażu, pralnia stanowi swoistego rodzaju bufor. Często w tym miejscu tworzy coś w rodzaju kombo pomieszczeń gospodarczych lub użytkowych, na które składać się będą: schowek/spiżarnia, magazyn, mudroom czyli korytarz wejściowy, garderoba przy wejściu i pralnia właśnie.

2. WYPOSAŻENIE – podstawowym wyposażeniem pralni w domu amerykańskim jest oczywiście

 • pralka
 • suszarka bębnowa.

Uzupełnić je mogą dodatkowo: szafki na detergenty, półki, kosze na brudną bieliznę, suszarki rozkładane, zlewy / umywalki pomocnicze czyli wszystko to, czego w takiej pralni możemy potrzebować.

3. ORGANIZACJA – czyli co zrobić, aby pralnia w domu była funkcjonalna i wygodna? Zadbaj o dodatkowe elementy i przemyśl, jak i do czego będziesz jej używać i dostosuj ją do swoich potrzeb! Jeżeli szukasz inspiracji i rozwiązań, przygotowałam je dla Ciebie nieco niżej… ;]

4. DESIGN – nie myślcie sobie, że ze względu na to, że pralnia w Waszym domu będzie użytkowana głównie przez Was, to może wyglądać jak komórka pod schodami (one też mogą wyglądać lepiej! ;]). Zadbajcie o to, aby Wasza pralnia była tak urządzona, abyście z przyjemnością mogli z niej korzystać. Jak to zrobić?

Nic prostszego! Pani Dyrektor oczywiście przygotowała dla swoich czytelników mnóstwo inspiracji prosto z Ameryki! Zobacz jak wyglądają pralnie w amerykańskich domach i zainspiruj się niestandardowym projektowaniem!

Pralnia w domu amerykańskim – galeria inspiracji!

Zainspiruj się i Ty!

 1. LOKALIZACJA

pralnia_w_domu_amerykański_dom_laundry_utility_inspiracje_139

Pralnia zlokalizowana w łazience za przesuwnymi drzwiami. Zamknięta nie daje o sobie znać, że w ogóle tam jest! (Zdjęcie: kikar)

2. WYPOSAŻENIE

pralnia_w_domu_amerykański_dom_laundry_utility_inspiracje_41

Dodatkowe kosze na brudną bieliznę a nad nimi rozkładane suszarki – dzięki temu nie musisz szukać kolejnego miejsca na suszarkę. Przy takim rozwiązaniu dobrze jest, aby pomieszczenie, w którym znajduje się suszarka było wentylowane, wyposażone w okno. (Zdjęcie: Erik Putz)

Wysuwana szafa cargo a w niej… rozkładana deska do prasowania. Zobacz jak niewielkie jest to pomieszczenie a jak wiele się w nim zmieści! (Zdjęcie: Burlanes Interiors)

3. ORGANIZACJA

Pralnia w domu

Ta pralnia bardziej przypomina nasze polskie rozwiązania gdyż u nas suszarka bębnowa nie jest jeszcze tak popularna. Zwróć uwagę na reling na wieszaki umiejscowiony nad blatem – bardzo praktyczne. (Zdjęcie: Casa de Valentina)

4. DESIGN

Pralnia w domu

Prosty, lekki design a przy tym funkcjonalnie rozwiązana, wygodna pralnia.

Pralnia w domu to na pewno bardzo wygodne rozwiązanie. Myślę, że coraz częściej będziemy się spotykać z podobnymi projektami i pomysłami również w Polsce. Mam nadzieję, że post Pani Dyrektor pomoże Wam w wyborze miejsca i organizacji pralni w domu, Waszym domu!

Już dziś zadbajcie o pomysły na to, jak urządzić pralnię i inne miejsca w Waszym domu i jak je zorganizować, aby były dla Was wygodne i spełniały Wasze potrzeby. Wierzcie mi, przekonacie się jak ważne są takie aspekty w późniejszym użytkowaniu samego budynku.

Moje biuro prowadzi kilka inwestycji właśnie domów amerykańskich, czyli temat ten spodobał się również u nas;] Oczywiście wszystko z dostosowaniem do warunków zabudowy, polskich norm i warunków technicznych, ale przede wszystkim POTRZEB INWESTORA! Dokładnie na ten temat przeczytacie w poście Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego.;] 

PD Architekt pozdrawia Was! Już za 2 dni Wigilia ;] 

Kliknij w link aby odkryć nasze projekty na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 8.7/10 (3 votes cast)
Pralnia w domu amerykańskim - Amerykański Dom i Wnętrze Ep.15, 8.7 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

6 komentarzy


 1. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  mnie się podobają takie pralki zabudowane w szafkach, można je schować i nikt się nie zorientuje że tam w ogóle stoi pralka.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 2. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Swietna sprawa ! uwielbiam ten amerykanski styl ! My wlasnie chcemy zrobic w domu pralnie, mamy pomieszczenie ok 6m2 i dodatkowo chcemy tam zrobic maly prysznic i toalete.. nie wiem jak to ogarnac :(

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

 3. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Przepiękne pralnie. Mam dość pralki w łazience . W nowym domu na pewno znajdę miejsce na małą pralnię :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Podstawą tamtejszej pralni jest gazowa suszarka,stąd na zdjęciach dwa urządzenia.Nie polecam dwa w jednym urządzeniu(w tym wypadku jest na prąd),ponieważ są awaryjne i nie maja tej wydajności co gazowe.

   VA:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

 4. Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

  Genialny blog!
  Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  • Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /dysk3/vhosts/agn.dosieci.pl/panidyrektor.pl/wp-content/plugins/gd-star-rating/code/blg/frontend.php on line 574

   Dziękuję i wzajemnie – Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku ;]

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl