family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_1

Family room – czym jest i czym różni się od salonu? Amerykański Dom i Wnętrze Ep.19

Family room to nasz kolejny epizod z serii ’Amerykański Dom i Wnętrze’. Family room często mylony jest z living room… Czym różnią się te dwa pomieszczenia? A co je łączy? Zobaczcie jak wygląda family room i czym się charakteryzuje! Zapraszam Was do posta!

Zarówno family room jak i living room stanowią w domu bardzo ważne przestrzenie – jedne z najważniejszych. Nie są one jednak tożsame. Dlaczego? Przygotowałam dla Was małe zestawienie o tym czym jest zarówno family room, jaki living room. Zobaczcie sami ;]

Family room vs. Living room

FAMILY ROOM LIVING ROOM
– pomieszczenie nieformalne – pomieszczenie reprezentacyjne
 LOKALIZACJA: family room usytuowany jest w bardziej kameralnym miejscu w domu. Może on być zlokalizowany nieopodal wejścia czy przy kuchni. Często ma on także bezpośrednie połączenie z ogrodem, werandą czy tarasem. – LOKALIZACJA: living room czyli amerykański salon zazwyczaj usytuowany jest w centrum domu, stanowi jego serce. Często sąsiaduje bezpośrednio z kuchnią czy jadalnią.
– FUNKCJA: nieformalna. Stanowi miejsce spotkań i spędzania wspólnego czasu domowników. – FUNKCJA: reprezentacyjna. To tutaj przyprowadzani są goście domu i właśnie tam spędzany jest wspólnie z nimi czas.
– DESIGN: ze względu na charakter miejsca – również nieformalny. Tutaj najważniejsza jest przede wszystkim wygoda i swoboda. – DESIGN: również reprezentacyjny. Design living room’u stanowi przede wszystkim o guście gospodarzy domu. Niestety, ale w tym wypadku wygoda schodzi na drugi plan ustępując miejsca przede wszystkim elegancji i danemu stylowi.

Jest jednak coś, co łączy oba pomieszczenia ;]

Zarówno FAMILY ROOM jak i LIVING ROOM są to pomieszczenia, które stanowią serce, centrum domu. Pierwsze- centrum nieformalne, drugie – bardziej formalne i reprezentacyjne. Jednak doskonale się uzupełniają i ze sobą współpracują. I co najważniejsze – oba stanowią miejsce integracji, spędzania wspólnego czasu domowników ;]

No, wprowadzenie trochę przydługawe, ale myślę, że teraz już nikt nie będzie miał wątpliwości czym pomieszczenie w domu amerykańskim zwane family room jest, a czym na pewno nie jest, a już na pewno, że nie jest tym samym co living room;]

Zapraszam teraz do naszej ulubionej części, czyli oglądania pięknych zdjęć przykładów family room prosto z Ameryki i intensywnego inspirowania się! 

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_2

Pokój gier czyli jak można spędzać czas w family room? To tylko jeden z wielu przykładów aranżacji tego pomieszczenia. Piłkarzyki, darty, pokój dla TV? A może wszystko razem? ;]

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_3

Pokój rodzinny to miejsce gdzie wspólnie spędzamy czas – warto więc zaopatrzyć się w gry planszowe, warcaby, szachy, a może nawet stół bilardowy? ;] Bilardowe przykłady trochę dalej :P

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_4

Nowoczesny design pokoju rodzinnego, jednak z urządzonym window seat, charakterystycznymi oknami i wykuszem czyli bay widnow. Zainspiruj się!

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_5

To pomieszczenie w domu to nie tylko miejsce gier, ale również miejsce, w którym możesz odpocząć lub po prostu posiedzieć czy porozmawiać.

Design Jaki jest design pokoju rodzinnego? Na pewno nieformalny, na pewno wygodny, na pewno stworzony dla Ciebie i Twoich potrzeb ;] Zainspiruj się i urządź swój family room, abyś czuł się w tej przestrzeni swobodnie! Zobacz jak urządzone są amerykańskie pokoje rodzinne! Wcale nie są tak reprezentacyjne jak salon czyli living room.

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_6

Wydzielona przestrzeń z bardzo swobodnym designem.

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_7

Żeby wszystko nie było takie samo teraz dla kontrastu trochę inny, bardziej stonowany rodzaj pokoju rodzinnego. Elegancki, ale na pewno przyjemny. Z wyjściem na ogród.

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_8

Można jeszcze inaczej – pokój rodzinny w kolorach lata? Czemu nie! Intensywny niebieski kolor kanapy ożywia pomieszczenie.

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_9

Family room wcale nie musi być bardzo wyszukany czy elegancki – ma być przestrzenią urządzoną specjalnie dla Ciebie ;]

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_10

Wejście na taras, ogród czy werandę – to bardzo ważne kiedy planujesz, gdzie usytuować swój pokój rodzinny!

Galeria inspiracji!

Lokalizacja Family room najczęściej usytuowany jest na parterze, w kameralnej, trochę wydzielonej części domu. Może sąsiadować z kuchnią. Zlokalizowany jest również bezpośrednio przy tarasie, ogrodzie czy werandzie. To są najczęstsze rozwiązania jeżeli chodzi o lokalizację. Ale nikt nie powiedział, że koniecznie ;] Zobacz niezwykłe rozwiązania pokoju rodzinnego na… PODDASZU!  ;]

Świetne i bardzo efektowne rozwiązanie!

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_20

Bardzo elegancka przestrzeń zorganizowana na poddaszu – zobacz jak efektownie rozwiązana! Jasna, pełna słońca, otwarta, zlokalizowana przy schodach – zainspiruj się!

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_21

Trochę za dużo tu drewna , ale mimo wszystko pokój bardzo przyjemny.

Wolny czas Family room to miejsce, gdzie spędzamy wolny czas. Sami, z pozostałymi mieszkańcami domu lub z gośćmi. Pamiętajmy, że to, czy udostępnimy family room dla naszych gości zależy tylko od nas. Jednak myślę, że bardziej zżyte z nami osoby nie będą miały obaw czy zostaną zaproszone do tego magicznego miejsca w naszym domu ;]

Zresztą family room to w dosłownym tłumaczeniu z ang. POKÓJ RODZINNY. To już wstępnie nakreśla główną funkcję tego pomieszczenia w naszym domu ;]

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_25

A może family room jako miejsce do czytania książek? Czemu nie!

family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_27

Szerokie, wygodne miejsce przy oknie czyli jak zaaranżować window seat w pokoju rodzinnym? ;]

Galeria inspiracji!

Bilard Wspominałam wyżej, że pokażę Wam kilka aranżacji family room’u z bilardem w roli głównej. Pokój rodzinny to idealne miejsce, w którym można usytuować stół bilardowy właśnie. Zobaczcie inspiracje na zaaranżowanie pokoju rodzinnego ze stołem bilardowym ;]
family_room_czym_jest_i_czym_sie_rozni_od_salonu_36

Dużo naturalnych materiałów, w tym drewno i kamień, i nowoczesne rozwiązanie pokoju rodzinnego do odpoczynku i gry w bilard – zainspirujcie się!

:) Na koniec podczas szukania inspiracji do tego posta znalazłam dla Was coś, co w sumie przynajmniej dla mnie jest bardzo prawdziwe i trochę mnie rozczuliło;] Któż kiedyś właśnie nie mówił w ten sposób?;] Przy jakiej grze Wam się zdarzyło? Jestem bardzo ciekawa! Czekam na info w komentarzach ;]

Wy natomiast, moi Drodzy Czytelnicy, czekajcie niecierpliwe kolejnego posta, zarówno z serii 'Amerykański Dom i Wnętrze’ jak również z pozostałych serii u Pani Dyrektor.

Zapraszam już niedługo!

Projekt Jeżeli jeszcze nie macie dość, to zapraszam Was do posta Projekt domu amerykańskiego jako projekt indywidualny domu jednorodzinnego, w którym znajdziecie projekty domów amerykańskich prosto z mojego biura URBAN PROJECT – zainspirujcie się jeszcze bardziej!

domy_amerykańskie_american_houses_projekt_indywidualny_koncepcja_00

Tak wygląda jeden z domków, zaprojektowanych przez moje biuro ;]

Więcej informacji na temat projektowania i procedur na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Family room - czym jest i czym różni się od salonu? Amerykański Dom i Wnętrze Ep.19, 10.0 out of 10 based on 1 rating

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl