Living room – czyli salon w amerykańskim wydaniu. Amerykański dom i wnętrze. Ep.2

Amerykaniemają taką specyficzną mentalność, że są bardzo pewni siebie, pewni swojego sukcesu i tego, co mogą osiągnąć. Nie bez powodu istnieje u nas wyrażenie ’american dream’. Oni to realizują (lub przynajmniej starają się) w każdym aspekcie swojego życia, również w swoich domach. I to właśnie living room pełni w amerykańskich budynkach tę rolę i pokazuje tę mentalność.

Amerykańskie wnętrza są bardzo charakterystyczne. Dlaczego? Z rozmaitych względów. Ich wygląd, układ i wyposażenie wynikają bezpośrednio z

 1. układu funkcjonalnego danego budynku, który jest całkowicie inny niż te, do których przywykliśmy i jakie spotkać można u nas
 2. charakterystycznych elementów wykończenia budynku
 3. charakterystycznego wyposażenia danego pomieszczenia
Living room czyli amerykański salon to połączenie wszystkich tych aspektów. Podobnie jak każdy salon ma stanowić reprezentacyjną część całego budynku, przestrzeń, którą będziemy mogli się po prostu po ludzku pochwalić.

Zdjęcie i projekt: Michael Imber

Living room czyli amerykański salon to pomieszczenie na wskroś reprezentacyjne.

Zdjęcie: Cord Shiflet

Zdjęcie: Phillips Development

Zdjęcie i projekt: WA Design Architects

Amerykański salon to często pomieszczenie dwukondygnacyjne lub takie, gdzie zaprojektowano sufit katedralny. Pomieszczenie, którego wysokość zaczyna się od 3,5  do 5 lub więcej metrów nabiera innego charakteru, staje się dostojne. Pamiętajcie, że najważniejsze są jednak proporcje! Jeżeli chcesz mieć wysoki salon, w stylu amerykańskiego living room to musi być on również duży metrażowo, około 40 mkw i więcej, minimum 35m2!!!

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_80

Zdjęcie i projekt: Kara Childress Architectural Consultant

KonstrukcjaCzęsto spotykanym motywem w rozwiązaniach amerykańskich salonów, przy okazji projektu z zastosowaniem sufitu katedralnego jest odkrycie, odsłonięcie a nawet wyeksponowanie konstrukcji więźby dachowej.

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_18

Zdjęcie i projekt: Hickman Design Associates

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_28

Zdjęcie i projekt: McLean Quinlan

salon_amerykańskie_wnętrza_living_room_design_project_38

Zdjęcie i projekt: J.Banks Design Group

Living room czyli salon albo pokój gościnny to integralna część amerykańskiego domu – w większości nie jest to przestrzeń wnętrza wydzielonego – łączy się płynnie z kuchnią, jadalnią a nawet foyer (strefą wejściowa).

Ten fakt możecie zauważyć, gdy zaczniecie przeglądać sobie rzuty amerykańskich domów. W  rozczłonkowanej bryle, one zajmują centralną, reprezentacyjną część domu. Z niego mamy bezpośrednie połączenie do innych ważnych części domu, tj. jadalni i kuchni. Wszystkie te pomieszczenia tworzą nam kompatybilną, ale odizolowaną od strefy nocnej, strefę dzienną. Domy i mieszkania, gdzie uwzględniono strefowanie to domy i mieszkania WYGODNE.

Zdjęcie i projekt: Rauscher & Associates

 

Okno – czyli bezpośrednie doświetlenie każdego pomieszczenia. W amerykańskich salonach okna grają pierwsze skrzypce. Odpowiednio dobrane, usytuowane w najbardziej korzystnym miejscu budynku potrafią dodać miejscu charakteru. I nie mówię tutaj tylko i wyłącznie o wielkości okien (ale te w amerykańskich domach nie mogą mieć 1,2 x 1,5 m), ale również o ich wyglądzie i rodzaju. Ale o tym przygotowuję dla Was osobnego posta ;] Teraz natomiast pooglądajcie sobie amerykańskie salony czyli living room z pięknymi oknami!

living room

Zdjęcie i projekt: Jane Lockhart Design

living room

Zdjęcie: Toll Brothers

 

Kominek czyli zdecydowany must have w amerykańskim salonie ;]

Na pewno zauważyliście już co łączy ze sobą prawie wszystkie wrzucone dzisiaj przeze mnie zdjęcia? Na prawie każdym zdjęciu, podobnie jak w prawie każdym szanującym się amerykańskim salonie, musi być kominek. O kominkach na Pani Dyrektor pisałam już w postach

ale o amerykańskich kominkach jeszcze nie pisałam. Post w przygotowaniu! Śledźcie uważnie Panią Dyrektor  ;]

living room

Zdjęcie: The New & Reclaimed Flooring Company

living room

Zdjęcie: Westlake Development Group, LLC

 

Kasetony czyli coś co może sprawić, że wnętrze będzie wyglądać na bardzo eleganckie albo na bardzo… kiczowate! Trzeba wiedzieć gdzie i kiedy je zastosować, nie do każdego pomieszczenia pasują. Jedno jest pewne: kasetony dużo lepiej prezentują się w wysokich pomieszczeniach, nawet tych dwukondygnacyjnych. Zastosowane w pomieszczeniach o wysokości w świetle 2,8 – 3,0 m mogą je przytłoczyć. Zobaczcie jak wyglądają typowe living room z kasetonami.

living room

Zdjęcie: Chicago Tribune

living room

Zdjęcie: Toll Brothers

Nowoczesne  Na koniec chciałabym pokazać Wam kilka inspiracji nowoczesnych salonów amerykańskich czyli living room w wersji modern ;];] Zobaczcie sami, jak amerykańskie solony mimo innych rozwiązań materiałowych zachowują swój charakter;]
living room

Zdjęcie: Domesis

living room

Zdjęcie i projekt: The Playing Circle

living room

Zdjęcie i projekt: Nico van der Meulen Architects

living room

Zdjęcie: Ben Rahn / Projekt: Taylor Smyth Architects

Jeśli macie ochotę na wstęp do serii o amerykańskich wnętrzach, zapraszam Was do pierwszego posta ;]

ProjektJeśli macie natomiast ochotę mieć amerykański dom – zobaczcie, jak je projektujemy dla was w zakładce współpraca projektowa – domy amerykańskie.

PD Architekt pozdrawia Was i gorąco zachęca do inspirowania się!

Kliknij w link aby odkryć nasze projekty na naszym YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (7 votes cast)
Living room - czyli salon w amerykańskim wydaniu. Amerykański dom i wnętrze. Ep.2, 10.0 out of 10 based on 7 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

2 komentarze

 1. Dokładnie tak, duże przestrzenie tworzą niepowtarzalne klimat. Najlepiej i tak moim zdaniem wyglądają
  wnętrza penthousów z NY i Miami gdzie mamy wysoki strop + duże przeszklenia. Ps. Piękne zdjęcia!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Nie rozumiem po co marnować tyle miejsca na tak wysokie sufity…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 2 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl