Łazienka w amerykańskim stylu? Cz.1/2 Amerykański Dom i Wnętrze Ep.21

Ulubiona seria Czytelników Pani Dyrektor czyli seria 'Amerykański Dom i Wnętrze’ – pisałam Wam w jednym z wcześniejszych postów, że zauważyłam brak posta o łazience amerykańskiej, i że trzeba to będzie nadrobić – zatem zapraszam! Dzisiaj post a w nim – Amerykańska łazienka czyli łazienka w amerykańskim stylu – zapraszam do posta, gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji prosto z USA!

P.S. Ze względu na to, że w trakcie pisania dla Was tego posta, zorientowałam się, że będzie on BARDZO OBSZERNY, postanowiłam podzielić go na dwie części – dzisiaj część 1 ;]

Amerykańska łazienka – jak ją urządzić?

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 07

Dobrze doświetlona, jasna łazienka z zabudowaną wanną, eleganckim żyrandolem i stylowymi meblami. (Zdjęcie: Mali Azima/ Minhnuyet Hardy)

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 59

Amerykanie nie boją się projektować wanny przy nawet nie jednym oknie, ale kilku oknach! Zainspiruj się! (Zdjęcie: Designing on the side)

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 56

Amerykańska łazienka z miejscem na kobiecą toaletkę. (Zdjęcie: Emily Followill / Projekt: Beth Webb Interiors)

Luksusowy pokój kąpielowy czyli master bathroom – łazienka w domu w amerykańskim stylu. (Zdjęcie i projekt: Westbrook Interiors)

Master bathroom czyli jedno z pomieszczeń w tzw. kompleksie master bedroom. Pisałam dla Was o tym przy okazji posta o sypialni w stylu amerykańskim. Master bathroom to pomieszczenie przeznaczone dla rodziców, ich osobista łazienka. I właśnie według ich potrzeb jest projektowana i urządzana.

W kompleksie MASTER BEDROOM znajdują się:

 • Amerykańska sypialnia czyli MASTER BEDROOM właśnie,
 • Amerykańska garderoba czyli MASTER CLOSET oraz
 • Amerykańska łazienka czyli MASTER BATHROOM.

Jak już wspomniałam są to pomieszczenia dla rodziców: w domu parterowym mają zazwyczaj wydzieloną część domu dodatkowo np. z wejściem na werandę, w domu piętrowym zaś znajdują się zazwyczaj na piętrze i raczej nie sąsiadują z sypialniami dzieci.

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 32

Nie bój się wstawiać do swojej łazienki rozmaitych dodatków np. w postaci plakatów, obrazów czy zdjęć – łazienka, szczególnie ta prywatna, urządzona powinna być według potrzeb użytkowników. (Zdjęcie i projekt: DeGraw & DeHaan Architects)

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 38

Wolnostojąca wanna, dodatkowo prysznic zlokalizowany tuż obok, miejsce do siedzenia czyli wygodny fotel – Amerykanie celebrują te chwile, które w łazience spędzają ;] (Zdjęcie: Karen Melvin Photography)

Czym się charakteryzuje Amerykańska łazienka?

 • zlokalizowana na parterze może posiadać np. wejście na werandę,
 • jako pomieszczenie w kompleksie master bedroom to amerykańska łazienka to jedno z większych powierzchniowo pomieszczeń,
 • amerykańska łazienka to niekiedy bardziej pokój kąpielowy niż łazienka,
 • świetnie doświetlona – Amerykanie nie oszczędzają na oknach, z tego również względu amerykańska łazienka jest bardzo dobrze doświetlona i PRAWIE ZAWSZE ma co najmniej jedno okno,
 • często projektuje się w niej window seat,
 • jako typowe wnętrze amerykańskiego domu jest bogata w detal np. opaski okienne, gzymsy, tradycyjne stylowo zdobione meble czy moldingi,
 • kominek w łazience? W amerykańskiej master bathroom wszystko jest możliwe!

Tymczasem zapraszam Was do posta, w którym pokażę Wam zarówno te cechy charakterystyczne, o których wspomniałam powyżej, jak i pozostałe typowe rozwiązania amerykańskiej łazienki – podam Wam je już na konkretnych przykładach – tak będzie łatwiej to sobie przyswoić ;]

Zapraszam zatem do intensywnego inspirowania się!

Pokój kąpielowy  – bo master bathroom to niekiedy bardziej pokój kąpielowy niż łazienka właśnie. Co się na to składa? Przede wszystkim powierzchnia, metraż tego pomieszczenia oraz wszystkie możliwe udogodnienia, które się tam wprowadza. Zobacz jak wygląda ekskluzywna łazienka w amerykańskim stylu i zainspiruj się!

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 82

Master bathroom w wersji all inclusive – zobacz jak wygląda luksusowa łazienka w amerykańskim domu i zainspiruj się! (Zdjęcie i projekt: Cornerstone Architects)

Amerykańska łazienka – piękna, elegancka i bardzo stylowa. (Zdjęcie i projekt: Cochrane Design)

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 03

Zwróć uwagę jak zabudowana jest tutaj wanna – trochę inaczej wygląda to niż w naszych rodzimych rozwiązaniach. Zabudowane są nie tylko boki wanny, ale również jej góra. (Zdjęcie: Emily Gilbert Photography)

Luksusowa łazienka, piękne ekskluzywne rozwiązanie – czyli łazienka marzeń ;] i jest również miejsce na kominek ;]

Jednym z bardziej popularnych rozwiązań na urządzenie łazienki w amerykańskim stylu jest ZAPROJEKTOWANIE JEJ WE WNĘCE – zobacz jak wygląda takie rozwiązanie! Obowiązkowo oczywiście pod oknem ;] Dodatkowo Amerykanie stosunkowo częściej wybierają WANNY WOLNOSTOJĄCE, co np. u nas w Polsce jest rozwiązaniem dość niespotykanym. Na pewno wzgląd na to ma również dużo wyższa cena takiej wanny, ale czy tylko aby na pewno to?

Zainspiruj się i stwórz swoją wymarzoną łazienkę!

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 63

Wnęka stylizowana na wschodnie rozwiązania. Wanna delikatnie odsunięta od ściany z oknem, aby można było w razie potrzeby zasłonić okno. (Zdjęcie: Benjamin Moore)

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 57

Okno o delikatnie łukowym zakończeniu – zainspiruj się! (Zdjęcie: Erica George Dines / Projekt: Mark Williams Design)

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 60

Kolejne łukowo zakończone okno w łazience. Zwróć uwagę na ciekawe zestawienie drewnianych elementów konstrukcyjnych stropu z eleganckim żyrandolem – nie bójcie się eksperymentować! (Zdjęcie: RYANN FORD / Projekt: SARAH WILSON)

Window seat  czyli bardzo typowe rozwiązanie amerykańskiego domu. Gdy wejdziecie do posta na ten temat przekonacie się, że Amerykanie projektują i urzadzają window seat czyli siedzisko przy oknie, miejsce do siedzenia przy oknie w absolutnie każdym możliwym miejscu w swoim domu – tym bardziej nie dziwi nas fakt, że znajdują również miejsce na zorganizowanie podobnego w łazience – master bathroom, która jest dla nich jednym z ważniejszych pomieszczeń w całym domu. Zainspiruj się – zobacz jak wygląda miejsce przy oknie w łazience!

Zobacz zdjęcia i zainspiruj się!

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 58

Siedzisko przy oknie w mniej standardowym stylu ;] Zdjęcie i projekt: Cochrane Design

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 71

I oczywiście typowo zaprojektowane i urządzone window seat czyli parapet do siedzenia przy oknie. (Zdjęcie: Kim Grant Design Inc.)

Umywalka w amerykańskiej łazience jest bardzo typowa i charakterystyczna dla amerykańskich domów. W master bathroom zazwyczaj projektuje się dwie umywalki w jednym blacie, bezpośrednio ze sobą sąsiadujące lub rozdzielone słupkiem szafek. Takie rozwiązanie pozwala na większą wygodę i jednoczesne korzystanie z umywalki dla każdego z małżonków ;]
Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 01

Dwie umywalki w jednej łazience – na pewno BARDZO WYGODNE ROZWIĄZANIE. Powoli również u nas staje się standardem.

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 49

Osobne lustra, szafki, nawet oświetlenie – wszystko po to, aby dwie osoby mogły równocześnie korzystać z jednej z najbardziej podstawowych rzeczy w łazience. Docenią to szczególnie te pary, które wychodzą rano do pracy o tej samej porze ;] Zdjęcie: Cameo Homes Inc.

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 64

Rozwiązanie ze słupkiem szafek pomiędzy umywalkami – na pewno bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Jednak moim zdaniem lekko zaburzające wnętrze. Stylizowane, frezowane fronty szafek – amerykańskie meble to meble bogate w detal, nawet ten najprostszy. (Zdjęcie i projekt: Courtenay)

Galeria inspiracji!

A na koniec… kominek!

Tak tak, kominek w łazience! Zobacz jak wygląda  i zainspiruj się – Amerykańska łazienka to projekt bardzo luksusowy. Ze względu na to, że ma to być miejsce MAKSYMALNIE WYGODNE Amerykanie nie rezygnują tutaj z niczego, nawet z kominka ;]

P.S. Oczywiście kominek w amerykańskiej łazience nie jest rozwiązaniem typowym, jednak od czasu do czasu można znaleźć dom z podobnym rozwiązaniem.

Amerykańska łazienka w stylu amerykańskim amerykański dom i wnętrze inspiracje pomysły jak urządzić łazienkę w domu 39

Kominek w łazience – to jest to!

Zainspiruj się zatem i stwórz łazienkę w stylu amerykańskim w swoim domu! Zapraszam już dziś do drugiej części posta o amerykańskich łazienkach, który już niedługo pojawi się u Pani Dyrektor! Zaglądnijcie do pozostałych wpisów z serii ’Amerykański Dom i Wnętrze’ – znajdziesz tam m.in. kuchnię, salon, sypialnię, korytarz wejściowy i pralnię, a wszystko w bardzo amerykańskim stylu!

P.S. –>ProjektJeżeli marzy Ci się amerykański dom zapraszam do kontaktu – moje biuro ma na swoim koncie już kilkanaście ciekawych projektów amerykańskich domów. Twój może być kolejny! P.S. Ten poniżej jest do wzięcia, gdyż w drodze ewolucji koncepcyjnej nigdy nie ujrzał światła dziennego w wersji budowlanej ;)

domy_amerykańskie_american_houses_projekt_indywidualny_koncepcja_09

Jeden z domów amerykańskich zaprojektowanych przez moje biuro – zapraszam do wpisu!

Zobacz także: Jak urządzić master bathroom? – łazienka amerykańska – Cz.2/2

Chcesz dowiedzieć się więcej w zakresie projektowania i procedur urzędowych. Wejdź na naszego YouTube.
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Łazienka w amerykańskim stylu? Cz.1/2 Amerykański Dom i Wnętrze Ep.21, 10.0 out of 10 based on 3 ratings

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

One comment

 1. w swojej łazience zastosowałam prysznic z deszczownica i stelaz podtynkowy marki roca, który jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl