Basen przy domu. Czy domowe SPA to już norma? – Q&A

W wielu naszych projektach ostatnimi czasy pojawia się strefa SPA. Czy domowe SPA stało się już częścią projektów domów jednorodzinnych? W dzisiejszym wpisie opowiem co nieco o realizacji naszego projektu z 2019 roku, w którym mamy bardzo rozbudowaną strefę SPA oraz basen przy domu. Zapraszam Was do lektury!

Całą realizację możecie obejrzeć na filmiku poniżej!

Budynek o którym mowa to jeden z naszych projektów z 2019 roku. To niezwykły dom z basenem zewnętrznym i SPA zlokalizowanym częściowo na zewnątrz, częściowo wewnątrz budynku.

Zobaczcie bryłę tego budynku!

Jest to dom parterowy zlokalizowany na 30 arowej działce. Jego bryła jest wbrew pozorom bardzo prosta. Składa się z dwóch ułożonych pod kątem stref – sypialnej i dziennej, przerwanej komunikacją i długim świetlikiem w stropodachu.

bryła budynku - widok z góry

Elewacja frontowa jest względnie wąska, ponieważ takie założenia dawały nam zapisy Decyzji o Warunkach zabudowy. Elewacja boczna nie miała ograniczeń w kształtowaniu, dlatego mieści w sobie wszystkie pożądane funkcje.

elewacja frontowa
elewacja boczna

Wzdłuż dłuższej elewacji bocznej usytuowany jest basen. Widok na niego mamy z całej strefy dziennej, czyli jadalni salonu i kuchni. Te trzy połączone funkcje tworzą jedną przestrzeń w środku.

strefa dzienna i basen

Jedna z brył budynku przerywa się na końcu aby utworzyć zadaszenie w jednej linii domu, które znów zakończone jest miejscem na jacuzzi i sauną.

zadaszenie i strefa SPA

Pokoje sypialne położone są po przeciwnej stronie budynku, aby długie wieczory spędzane przy basenie czy otwartym salonie nie naruszały komfortu mieszkańców korzystających z sypialni.

Widok 3D wnętrza

Dzięki specjalnemu szkleniu okna w saunie mamy z niej widok na ogród i jaccuzi. W samej saunie mieści się 6 osób. Węzeł sanitarny jest położony w bryle domu, najbliżej jak to było możliwe w stosunku do SPA.

Basen przy domu. Czy domowe SPA to już norma?

Zauważyłam, że domowe SPA to od jakiegoś czasu niezbędne minimum a nawet norma.

Dzisiaj, szczególnie w rzeczywistości post pandemicznej, co drugi Inwestor projektując swój wymarzony dom stwarza sobie warunki do przetrwania w wygodzie domowego zacisza. Sam trend przestrzeni ZEN omawiany był już w 2010r na spotkaniach trendsetterów wnętrzarskich.

Tak jak siłownia, aby była funkcjonalna potrzebuje niemałej ilości metrów kwadratowych. Domowe SPA, nie licząc basenu, nie potrzebuje aż tak wiele powierzchni. Sauna może być 2 osobowa, mniejsze jacuzzi to ok. 160x160cm.

Jaką dysponować przestrzenią, aby mieć swoje własne domowe SPA?


Przede wszystkim należy myśleć o wygospodarowaniu części intymnej ogrodu. SPA nie może znaleźć się od strony głównego wejścia czy też za blisko budynków sąsiednich. Jeśli na działce brakuje miejsca, tylko zieleń uratuje nas od zabudowań sąsiednich.
Przy SPA dobrze jest mieć niewielki węzeł sanitarny. To minimum prysznic, choć ewentualnie może on być prysznicem zewnętrznym. W idealnych warunkach będzie to WC, umywalka, natrysk i niewielka przestrzeń techniczna do przebrania.

Pamiętajmy, że prawdopodobnie z naszego SPA skorzystają również znajomi!

Sam basen zewnętrzny przy domu to w ostatnich ciepłych latach był to numer jeden w co drugim domu który projektowaliśmy. Aby uniknąć zimnej tafli wody podczas zimniejszych okresów basen zewnętrzny można zabezpieczyć nasuwaną podłogą tarasową i cieszyć się widokiem dużego tarasu cały rok.

Basen najczęściej wyposaża się w przeciwprąd i bicze wodne, choć im więcej technologii tym większe zapotrzebowanie na zaplecze techniczne sanitarne do obsługi basenu.

O różnicach w basenie zewnętrznym i wewnętrznym powiem w kolejnych wpisach, natomiast już dziś zapraszam do projektowania z nami! >>> URBAN PROJECT >>> więcej o tym jak nawiązać ze mną współpracę projektową przeczytasz w zakładce O MNIE

Basen przy domu. Czy domowe SPA to już norma?

A jak jest Waszym zdanie? Domowe SPA to już norma? Daj znać czy TY masz w swoim domu SPA, a może zdecydowałeś się na basen zewnętrzny? Porozmawiajmy! Czekam na Wasze komentarze :) Tymczasem po więcej ciekawostek architektonicznych zapraszam Was na mojego Instagrama i Facebooka, gdzie możecie mnie zobaczyć i posłuchać :D

Zobacz również:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl