mały budynek usługowy wielofunkcyjny

Mały budynek usługowy wielofunkcyjny – projektowanie – Q&A

Projektowanie architektury inwestycyjnej to nie tylko domy i bloki. To również budynki usługowe i wielofunkcyjne. Po co się je projektuje i czemu służą? W dzisiejszym wpisie Q&A – mały budynek usługowy wielofunkcyjny – projektowanie. Zapraszam do lektury!

W sytuacji zmieniającego się błyskawicznie rynku i okoliczności inwestycyjnych budowanie obiektu elastycznego wydaje się być bardzo rozsądnym rozwiązaniem.

Mały budynek usługowy wielofunkcyjny – istotne wskazówki!

Po pierwsze – wysokość kondygnacji

Planuj kondygnację możliwie jak najwyższą, aby Twój budynek mógł być sklepem, biurem, a nawet mieszkaniem. Unikaj też poddasza z niską ścianką kolankową. Wysokość kondygnacji to nie tylko przepis i komfort. Musisz gdzieś schować te wszystkie instalacje sanitarne, które w budynku usługowym masz!

wysokość kondygnacji - mały budynek usługowy wielofunkcyjny
Wysokość kondygnacji można dopasowywać do funkcji dzięki obniżaniu lub podwyższaniu podwieszanego sufitu.

Po drugie – doświetlenie

Powinno być regularne i obliczane na „najgorszą” funkcję, czyli taką która potrzebuje najwięcej światła jeśli zakładasz, że kiedyś zmieni się wykorzystanie Twojego budynku w tym kierunku. Sklep nie potrzebuje tyle okien co biuro czy mieszkaniówka. Okna raz zaprojektowane można zakleić dla sklepu i odkleić dla biura! Wstawienie okien w wybudowanym już budynku to dużo większy kłopot.

Po trzecie – dostęp dla niepełnosprawnych

Kiedy planujesz jakikolwiek budynek usługowy musisz wiedzieć o tym, że trzeba spełnić szereg dostosowań i udogodnień dla niepełnosprawnych. Nie planuj podniesienia parteru zbyt wysoko. Normatywna pochylnia zajmuje 5x więcej miejsca niż myślisz!

pochylnia dla osób niepełnosprawnych - podniesienie o 1m
Zobacz ile zajmie pochylnia przy podniesieniu parteru o 1m!

Po czwarte – winda

Nawet jeśli budynek ma dwie czy trzy kondygnacje. Obserwuję, że budynek bez windy jest traktowany o wiele gorzej niż taki, który windę posiada. Jest to niebywałe udogodnienie, a przy starzejącym się społeczeństwie – konieczność.

winda - mały budynek usługowy wielofunkcyjny
Winda to duże udogodnienie!

Projektowanie małego budynku usługowego wielofunkcyjnego

Po piąte – sanitariaty

Przeważnie projektuje się ich zbyt mało. Jeśli budynek ma być elastyczny, potrzebujesz przewidzieć większą ilość pionów kanalizacyjnych choćby miały zostać zasklepione. Przy zmianie sposobu użytkowania będzie to duży atut!

Po szóste – konstrukcja

Projektując budynek usługowy najłatwiej jest założyć schemat słupy + płyty. Murowanie nieregularnych ścian konstrukcyjnych ogranicza późnej możliwości przebudowy. Układy słupów i płyt będą rozwiązaniem elastycznym.

układ słupy + płyta - mały budynek usługowy wielofunkcyjny

Po siódme: Pamiętaj o pomieszczeniach technicznych.

W większości budynków przestrzenie techniczne są pomijane. Później okazuje się, że to najbardziej potrzebne miejsca w budynkach, którego zawsze brak ;]

Z estetycznych aspektów?

Podkreśl strefę wejściową – to pierwsze wrażenie budynku. Istotne jest też wykończenie części wspólnych – to pomaga lepiej wynajmować się pomieszczeniom i nie oszczędzaj na siłę na parkingu jeśli tylko możesz go mieć.

Wiadomo, architektura to mury a mury nie są gumy i nie da się ich naciągać w nieskończoność, ale przemyślenie uniwersalnych rozwiązań sprawi, że raz wybudowany budynek da się wielokrotnie zmienić i wykorzystać do różnych celów.

Mam nadzieję, że moje przemyślenia co do projektowania budynków wielofunkcyjnych będą dla Was przydatne. Albo chociaż z ciekawością przeczytałeś ten wpis. Daj znać w komentarzu czy podobała Ci się ta tematyka! Tymczasem zachęcam do śledzenia bloga, już niebawem kolejne wpisy. A na koniec przypomnę jeszcze, że możecie być na bieżąco z tym co u mnie obserwując mnie na Instagramie i Facebooku – zapraszam!

Zapraszam Was również na nasz kanał na YouTube’a:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl