przykład analiza chłonności potencjału inwestycyjnego

Analiza chłonności – potencjału inwestycji – budowa szeregówki – Q&A

Czym jest analiza chłonności inaczej zwana również analizą potencjału albo analizą ryzyka? Dlaczego powinienieś ją zrobić zanim kupisz działkę pod inwestycję i rozpoczniesz budowę? Dzisiaj pokażę Ci taką analizie na podstawie szeregówki. Zapraszam!


Wasze najczęściej zadawane pytanie to:

Jaka jest minimalna szerokość działki, na której możesz wybudować szeregówkę?


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Zależy od tego, jaką szeregówkę chcesz wybudować. Za pewnik można wziąć tylko jedną wytyczną. Ogródek musi mieć minimum 4 metry do granicy – bo ściana ogrodowa będzie ścianą z oknami!

działka pod szeregówki

Kwestia dojazdu jest już dużo mniej oczywista. Najczęściej spotyka się przypadki, w których szeregówka ma drogę od wejścia, przed wejściem jest jedno miejsce postojowe, a w garażu drugie. Jest to przeważnie związane z zapisami w Miejscowym Planie czy Warunkach zabudowy.

garaż wolnostojący przy zabudowie szeregowej

Wariacji samego frontu jest wiele. Można mieć miejsce do parkowania na kopertę. Można nie projektować miejsca w garażu, stworzyć parking całkowicie poza budynkami albo garaż podziemny. Ta ostatnia opcja jest rzadko spotykana z uwagi na koszty.

Układ funkcjonalny – analiza chłonności

Układy funkcjonalne w budynku szeregowym są w miarę oczywiste. Szerokość frontu wyznacza decyzja na temat garażu w bryle budynku oraz tego, czy kuchnia ma mieć widok na podjazd czy wystarczy, że będzie z tyłu.
Do najlepiej sprzedającej się szeregówki wejdzie jedno miejsce postojowe, strefa dzienna i kotłownia na dole oraz 4 pokoje i łazienka na górze.

parter budynku szeregowego
pietro budynku szeregowego

Opcją ekstremalną szeregowca jest zaprojektowanie budynku na szerokość, nie na długość. Klasyczna szeregówka jest na tyle głęboka, aby po garażu zmieściła się strefa dzienna. Ta ekstremalna ma szerokość garażu, strefę dzienną u góry i nocną w poddaszu. Pomimo, że nikt nie zakazuje takiego rozwiązania jest ono niekoniecznie korzystne. Budynek jest w takim układzie wąski, długi i wysoki. To nie prezentuje się dobrze.

Czy jest limit ilości segmentów w jednym ciągu szeregówki?


Zgodnie z prawem nie, ewentualnie może wynikać to z zapisów w planie lub WZtce. Zbyt duża ilość segmentów w rzędzie może odstraszyć potencjalnych kupujących. 5 to mało, 10-12 ok, od 15stu segmentów zaczyna się już dużo.

Analiza chłonności – potencjału inwestycyjnego – trudności

Jakie trudności można napotkać planując budowę szeregówki?

Jedną z większych bolączek jest konieczność budowy przepompowni ścieków dla całego założenia w sytuacji kiedy działka ma spadek i ścieki trzeba pompować do góry. Po oddaniu do użytkowania powstaje kłopot z serwisowaniem i odpowiedzialnością za wspólną instalację.

zabudowa szeregowa - analiza chłonności

Wyzwaniem jest sprawdzenie odpowiedniej ilości wszystkich mediów. Trzeba pamiętać, że duże osiedle taśm szeregowych to jednak skupisko domów o bardzo dużym natężeniu. Możliwość zapewnienia mediów jest więc bardzo istotne.

anliza chłonności - szeregówki

Rozsączanie wody po terenie, kiedy nie możemy podłączyć osiedla do kanalizacji deszczowej może również być kłopotliwe. Przy małym ogródku i wybetonowanych dojściach i dojazdach bilans wody lubi nie wychodzić.

Szeregówka – dodatkowe informacje

Co więcej na temat szeregówek?

Najlepiej i najszybciej sprzedają się narożne. Po pierwsze ze względu na większą ilość ogródka, po drugie trzystronne nasłonecznienie.

segment narożny - szeregówka

Idealna orientacja w stosunku do stron świata to wschód zachód – gdzie wejście jest na wschodzie ogród na zachodzie. Każda inna będzie też w porządku, a najgorsza ma północ w ogrodzie a południe na wjeździe.

orientacja względem stron świata - analiza chłonności

Szczególnym przypadkiem jest szeregówka dwulokalowa. Jeśli nie ma w Miejscowym Planie opcji na zabudowę szeregową, korzysta się z możliwości lokalizacji bliźniaków dwulokalowych z segmentami dzielonymi w pionie. To całkiem przyjazne dla ludzi rozwiązanie ponieważ segmentów skrajnych jest w tym układzie dużo więcej, niż przy taśmie szeregowej.

szeregówka dwulokalowa - analiza chłonności

Zanim zaplanujesz swoją szeregówkę udaj się do architekta po doradztwo techniczne albo sporządzenie analizy. Czasem możliwości jest bardzo wiele, świeże spojrzenie i duże doświadczenie architekta na pewno Ci pomoże!
Podczas konsultacji technicznych architekt może zauważyć coś bardzo istotnego. Zarówno na plus jak i na minus dla Twojej Inwestycji. Warto zapytać o zdanie specjalistę.

analiza chłonności zabudowa szeregowa

Tymczasem Pani Dyrektor pozdrawia Was ze swojego biura. A na koniec przypomnę, żebyście wpadali również na moje social media po architektoniczne ciekawostki, których nie znajdziecie na blogu! Na story na Facebooku i Instagramie nagrywam dla Was filmiki z przemyśleniami architektonicznymi!

Zapraszam również na nasz kanał do obejrzenia filmu o budowie szeregówek!

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl