Budynek eklektyczny ze SPA – A0298

Budynek eklektyczny – wstęp

Hej! W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Tobą naszym nowym projektem, jakim jest budynek eklektyczny przygotowany pod usługi SPA. Jak się pewnie domyślasz, zlecenia tego typu są niezwykle ciekawe i rozbudzające kreatywność.

Za każdym razem, jak zjawia się u nas klient, który chce postawić budynek, w którym będzie sprzedawał lub świadczył usługi luksusowe lub po prostu mające kojarzyć się z dobrobytem i dobrostanem, wygląda to zupełnie inaczej. Często takie budynki zawierają wariacje kilku różnych styli architektonicznych. Większość z nich swój okres świetności przeżywała kilkaset lat temu (klasycystyczny, romantyczny). Możliwość łączenia stylów architektonicznych i adaptowania ich pod nowoczesny sposób użytkowania budynku jest procesem wymagającym intelektualnie, a też bardzo twórczym. Bardzo lubimy takie zlecenia i cieszymy się, kiedy możemy się ich podejmować.

Budynek eklektyczny od zewnątrz

Przyjrzyjmy się bliżej temu pięknie wyprofilowanemu i jednocześnie bogato rzeźbionemu budynkowi. Patrząc z lotu ptaka, od razu rzuca się w oczy, jak zmyślnie zaprojektowany został jego kształt. Przede wszystkim godzi doskonałe wrażenia wizualne z funkcjonalnością. Największą uwagę przykuwa znajdująca się na tyłach budynku przeszklona apsyda tarasem na dachu. Trudno się dziwić. Efekt wizualny jest wprost urzekający. Reszta budynku wznosi się na planie dwóch przylegających do siebie (w dużym uproszczeniu) prostokątów. Tak więc nie mamy do czynienia z bryłą o bardzo nieregularnym kształcie.

Styl eklektyczny – zalety

Dlaczego uznaję ten projekt za eklektyczny? Spójrzmy na elewację oraz najbliższe otoczenie. Mimo że kształt bryły przywodzi na myśl perły renesansowej, czy też bardziej klasycystycznej, architektury, nie mamy tutaj tyle przepychu. Bardziej złożone założenia tych styli zastąpione zostały minimalistycznymi, modernistycznymi rozwiązaniami, które idealnie spełniają swoją funkcję. Jednocześnie czynią projekt prostszym, bardziej ekologicznym i tańszym w wykonaniu. Tego typu budowla nie ma oczywiście prezentować się „tanio”, jednak warto mieć na uwadze, że nad architektami stoją różnego rodzaju ograniczenia związane z prawem budowlanym, w tym te kładące nacisk na minimalizowanie emisji śladu węglowego. Dlatego doceniamy elastyczność klienta w kwestii możliwości unowocześniania klasycznych koncepcji.

Zdobienia budynku

Z każdej strony bryła wygląda nieco inaczej. Od frontu przeważają poziome gzymsy i subtelne okapy. Centralną część, w której znajduje się wejście, zajmuje rozciągający się na dwie kondygnacje ryzalit. Typowo klasycystyczne okna oraz duży balkon z rzeźbioną balustradą wpuszczają do środka nie tylko mnóstwo światła dziennego, ale zaaranżowaliśmy je również w cały układ budynku, tworząc przy ich pomocy instalację świetlną. Staraliśmy się oddać to na wizualizacjach, pokazując, jak żółte światło żyrandoli wycieka z wnętrza budynku niczym pożar złota.  

Z boku budynku znajdziemy taras z dachem wspartym na eleganckich, subtelnie rzeźbionych kolumnach. Wydaje się to idealne miejsce do rozłożenia mebli ogrodowych lub poprowadzenia zajęć z jogi na świeżym powietrzu. Równie atrakcyjnym miejscem do wypoczynku jest taras na piętrze. Miejsca na relaks w ośrodku SPA zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, na pewno nie zabraknie. Oddalenie od ulicy oraz zadbany ogród rozciągający się dookoła pałacyku z pewnością pomogą odnaleźć gościom wytchnienie z dala od miejskiego zgiełku.

Co znajdziemy w środku?

Wchodząc przez główne wejście do środka eklektycznego budynku usługowego przez wiatrołap, znajdziemy się od razu w poczekalni połączonej z recepcją. Z poczekalni, wąskimi korytarzami, możemy przejść spacerkiem wzdłuż horyzontalnie wniesionej części budynku, przyglądając się poszczególnym gabinetom, z których większość połączona jest z WC. Przemieszczając się całkowicie na lewo, natrafimy na szatnię, której przeznaczeniem jest przygotowanie nas do wejścia do strefy z basenem i saunami. Strefa ta jest w pełni zamknięta i kryta, choć duże okna umiejscowione od tylnej części budynku oraz wcześniej wspomniany taras sprawiają, że plan w tej części pałacyku częściowo otwiera się. Do wcześniej wspomnianej apsydy można wejść zarówno od strony poczekalni w środku budynku, jak i od zewnątrz z ogrodu. Rozplanowany został tam pokój dzienny, w którym goście mogą oddawać się swobodnym konwersacjom, skorzystać z kina domowego lub usiąść przy stole i pograć w gry.

Piętro budynku to przede wszystkim pokoje sypialniane z łazienkami.

Piętro z tarasem

Jeśli chodzi o relaks na świeżym powietrzu, zazwyczaj pierwsze na myśl przychodzi plaża, góry lub odległy kraj. Ale jest coś wyjątkowego, co może wyniknąć z przekształcenia wzniosłych przestrzeni zewnętrznych w domu za pomocą prostych pomysłów na dekorację tarasu. To miejsce może być twoją przystanią i cichym wytchnieniem od zgiełku miasta. Może to być miejsce, w którym wypijesz poranną kawę, oglądając niebo zdominowane przez drapacze chmur, lub zielony ogród, w którym możesz organizować wieczorne przyjęcia z przytulnymi miejscami do siedzenia, jadalniami na świeżym powietrzu i doniczkami z kwitnącymi kwiatami.

Na piętrze mamy również bezpośrednie przejście do sporego i wygiętego w kształt łuku tarasu. To miejsce może być przystanią i cichym wytchnieniem dla każdego, kto pragnie zaznać chwili spokoju. Miękkie leżaki skryte za parasolkami, doniczki z kwitnącymi kwiatami oraz bliskość rozmaitych wygód sprawiają, że za pomocą prostego pomysłu zaadaptowania dachu apsydy możemy doświadczyć wzniosłych doznań estetycznych.

Podsumowanie

Ten eklektyczny budynek ze SPA z pewnością idealnie spełnia swoją funkcję uwznioślania doznań oraz wartości, jakie kryją się za usługami, które oferuje zarządzająca nim ekipa: mianowicie wykonywaniem zabiegów na ciało mających na celu poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego. Wspominałam o tym już wiele razy, ale wspomnę jeszcze raz: architektura ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Natomiast eklektyczny styl odpowiada one różnorodności potrzeb i stanów ducha, które towarzyszą nam, kiedy żyjemy i funkcjonujemy w danej przestrzeni. A Wam się podoba ten projekt?

Zobacz również:

Nowoczesne domy letniskowe w stylu stodoły? Aż do 8 Apartamentów na dom!

Klasyczna elegancka willa z basenem, wysokim salonem dużymi i zadaszonymi tarasami- A0391

A także naszego YT:

VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl