Dawno Temu w Domu Ep. 30 - Pół domku z Pstrągowej

  • 2
[dropcap]Stare[/dropcap]Sentyment mamy chyba we krwi. Od 2 lat nie podróżuję już tak często samochodem, nie mam okazji więc mijać moich opuszczonych domków. Gdy tylko dziś napotkałam ten, musiałam zatrzymać się choć na 5 minut aby uwiecznić go na zdjęciu zanim zniknie. Pewnie zniknie. Jest za blisko drogi, ma eternitowy dach a jego ściany są już nie do odratowania.

Drewniana chata podkarpacka - Pstrągowa
[dropcap]Pół[/dropcap]Podejrzewam, że nie ma go połowę w miejscu, w którym domy sprzed stu lat miały sień przez którą przechodziło się do części mieszkalnej w prawo (Izba Biała i Czarna) a do stajni w lewo. Mogę również domyślać się po stanie drewnianych bali po lewej stronie od wewnątrz, że zniknęła bo jako część stajenna była bardziej skorodowana. Niestety mojej teorii nie potwierdza tynk na wewnętrznych ścianach. Może jednak były to dwie izby mieszkalne albo przynajmniej jedna z nich stałą się mieszkalna przy okazji zmiany okoliczności?


Drewniana chata podkarpacka - Styczeń 2018 - podpisuję dla Was, aby gdy jej nie będzie pozostał znak ;]

Chata ma klasyczne proporcje, nieco krótki okap ale podejrzewam, że z tyłu dorobioną miała po dzisiejszemu "werandę" i przypuszczenie to potwierdza krótka krokiewka widoczna na pierwszym zdjęciu. Kiedyś było to oczywiście miejsce sezonowania drewna, suszenia kukurydzy.

Jeśli macie ochotę zobaczyć chatę na żywo - oto jej lokalizacja ;]
49.953033, 21.723667

Stylowe drzwi drewnianej chaty - myślę, że ich stylistyka choć minimum 50cio letnia jest nadal bardzo aktualna a kolor - idealny na wiosnę 2019 :D
[dropcap]Drewno[/dropcap]Zwróć uwagę jak pięknie przebarwia się drewno na ścianie szczytowej domu. To efekt działania lat .. i atmosfery ;] Tutaj przychodzi mi do głowy wasze częste pytanie:

Czy naturalne drewno zda egzamin jako materiał elewacyjny? Bardzo podoba mi się, ale nie wiem ile kłopotów będzie z nim później.

Jak będzie wyglądać po latach? Czy nie zniszczy się, nie zepsuje, nie będzie brzydkie?

Odrzucacie go przeważnie ze względu na jego zmienność. Jasne drewno szarzeje szybko. Nieimpregnowane np olejem pozostanie szare. Aby nabrało koloru jak ze zdjęcia potrzebna jest impregnacja, ale nie musicie wcale robić tego co roku czy co trzy lata. Myślę, że właściciel tego domu nie pielęgnował drewna od lat a jednak jego długoletnia korozja jest piękna! Trzeba tylko chwilę cierpliwości. I oczywiście wrażliwego oka które to doceni.

Drewno na ścianie szczytowej domu drewnianego - jeśłi zastanawiacie się jak wygląda naturalny materiał elewacyjny po 50 latach i podoba się Wam - nie wahałabym się użyć go ;]

PD Architekt pozdrawia Was weekendowo oczywiście z biura w Rzeszowie ;]

Zapraszamy też na naszego YouTube!
Wszystko o elewacjach Ep. 5 – Elewacja z cegły
Prev Post Wszystko o elewacjach Ep. 5 – Elewacja z cegły
Wszystko o elewacjach Ep. 4  – Elewacja imitująca drewno cz. 3
Next Post Wszystko o elewacjach Ep. 4 – Elewacja imitująca drewno cz. 3
Comments 2
  • Olga

    Ja mam nadzieje na porządny remont drewnianej willi w Lutowiskach

    Odpowiedz
    26 lutego 2019

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *