Pralnia - na dole czy na górze?

Pralnia i suszarnia na dole czy na górze? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 14z15

Pralnia i suszarnia to bardzo przydatne pomieszczenia z tzw. gospodarczych w domach jednorodzinnych. Ale gdzie najlepiej, aby zostały zlokalizowanie w przestrzeni domu? Na dole czy na górze? O plusach i minusach obydwu wariantów przeczytacie poniżej. Zapraszam do lektury!

Sam fakt posiadania takowego pomieszczenia ma wiele zalet. Możliwość zamknięcia niepotrzebnego hałasu i bałaganu w ustronnie zlokalizowanym pomieszczeniu to nieodzowna zaleta tego pomieszczenia. Tego typu pomieszczenie sprawdzi się zarówno przy rodzinie z gromadką dzieci, ale i singielka czy singiel na pewno będą zadowoleni z posiadania w swoim domu pralni. Warto powiedzieć jakie jeszcze zalety wiążą się z posiadaniem pralni i suszarni w domu:

  1. Możliwość przechowywania wszystkiego co z praniem związane w jednym pomieszczeniu. Będą to kosze na brudne ubrania, środki do prania czy suszarki do ubrań.
  2. Zachowanie estetycznego wyglądu łazienki czy salonu (który często jest jedynym miejscem, gdzie da się suszarkę rozłożyć)
  3. Pranie można wykonać w każdym momencie bez zastanawiania się czy ktoś aktualnie korzysta z łazienki.
  4. Zwiększenie wygody w korzystaniu z łazienki bez uciążliwego hałasu.

Pralnia i suszarnia – gdzie mogą zostać zlokalizowanie w przestrzeni domu?

Zastanówmy się teraz gdzie tak na prawdę możemy zlokalizować pralnię i suszarnię. Podzielny sobie te rozważania według rodzaju domu:

  • parterowy
  • z poddaszem użytkowym/piętrem
  • z piwnicą i poddaszem/piętrem

DOM PARTEROWY

Dom parterowy

Tutaj opcja jest jedna parter :D, ale warto, aby umiejscowić ją w części prywatnej domu, gdzie nie będzie ona dostępna dla wszystkich

DOM Z PODDASZEM UŻYTKOWYM/PIĘTREM

Dom z piętrem

PARTER

W tym wypadku sprawdzi się umiejscowienie jej w okolicach kotłowni, pomieszczenia gospodarczego czy WC. Z dwóch względów, wydzielimy w ten sposób małą strefę techniczna w przestrzeni parteru. Dodatkowo ważna jest lokalizacja blisko pionu kanalizacyjnego, dlatego wspominałam o wc czy kotłowni.

+ możliwość zastosowania zsypu, dzięki któremu połączycie łazienkę na piętrze z pralnią na parterze

Zsyp na ubrania - połączenie łazienki na piętrze z pralnią na parterze
Jak może działać zsyp na ubrania? Zobaczcie sami!


+ dzieci na oku, dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice małych dzieci są cały czas na jednym poziomi z pociechami

– problem ze strefowaniem, w tym wypadku trudnym może okazać się sprytne „ukrycie” pralni tak, aby nie kolidowała ze strefa dzienną

Pralnia i suszarnia na parterze
W przypadku lokalizacji pralni i suszarni na parterze budynku, należy zadbać o to, aby to pomieszczenie znalazło się w strefie technicznej budynku.


– hałas, wizja wirującej pralki podczas gdy goście siedzą w salonie, dla części z was może nie brzmieć zbyt dobrze

PIĘTRO

Jeśli zdecydujemy się na taką lokalizację to również warto, aby pralnia z suszarnią znajdowały się obok łazienki ze względu na wspomniane piony kanalizacyjne.

+ lokalizacja w strefie prywatnej, co pozwala na zachowanie estetycznego wyglądu parteru dla gości
+ bliskość łazienki, gdzie każdy bierze wieczorną kąpiel i ściąga brudne ubrania
+ hałas, w tym przypadku zostanie on „ukryty” na górze i nie będzie zakłócał np. spotkań z rodziną czy przyjaciółmi

Pralni i suszarnia na piętrze - rozmieszczenie, połączenia
Pralnia i suszarnia na piętrze lub poddaszu (czyli w strefie nocnej) daje łatwe połączenie jej nie tylko z łazienką, ale również z sypialniami.

konieczność wychodzenia na wyższą kondygnację, aby wykonać pranie, co może być problematyczne przy małych dzieciach

DOM Z PIWNICĄ
I PODDASZEM/PIĘTREM

Tutaj sprawa się nieco komplikuje bo mamy trzy opcje w dwóch pierwszych, czyli na parterze i piętrze będzie podobnie jak w przykładzie powyżej. Dlatego tutaj skupię się na trzeciej opcji czyli kondygnacji podziemnej.

PIWNICA

Jeśli dom jest podpiwniczony to mamy tą trzecią opcję, gdzie piwnica jest przestrzenią w całości lub w części gospodarczo/ techniczną dlatego umiejscowienie w niej pralni wydaje się opcją zupełnie słuszną.

+ możliwość zastosowania zsypu, który w tym wypadku może łączyć łazienkę zarówno na parterze jak i na piętrze

Zsyp na ubrania - możliwości zastosowania przy domu z piwnicą
Lokalizacja prali w piwnicy połączonej zsypem z wyższymi kondygnacjami pozwala na łatwe „zebranie” prania z całego domu do pralni.


+ brak hałasu, który zostanie zupełnie oddzielony zarówno od strefy dziennej jak i nocnej
+ utrzymanie porządku w częściach typowo mieszkalnych, a ukrycie go w części technicznej
+ duża powierzchnia pralni, piwnica jest kondygnacją, która i tak jest częścią techniczną daje możliwość poświęcenia większej powierzchni na przestronną pralnię i suszarnię

– konieczność schodzenia na niższą kondygnację w celu zrobienie prania

Pralnia i suszarnia – którą opcję lokalizacji wybrać?

Pralnia i suszarnie - gdzie zlokalizować?

Jak widzicie każde z rozwiązań ma zarówno zalety jak i wady. Poziom kondygnacji podziemnej wydaje się najlepszą opcją, ale powiedzmy sobie szczerze budowa piwnicy nie jest standardem w polskich domach jednorodzinnych. (jeśli rozważacie budowę domu podpiwniczonego to koniecznie zaglądnijcie do tego wpisu >>> Dom z piwnicą czy bez piwnicy? Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 1z15) No dobrze, ale wracając do sedna w większości przypadków wybór między górą i dołem to wybór parteru lub piętra/poddasza. Dlatego mam nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Wam wybrać rozwiązanie dopasowane do waszych potrzeb!

Tymczasem zapraszam Was do przeczytania również poprzednich postów z tej serii (część z nich podlinkuję wam poniżej). Koniecznie daj znać w komentarzu czy wiadomości zawarte w tych postach są dla Ciebie przydatne! A już niebawem pojawią się również kolejne domy marzeń, mam dla Was kilka nowoczesnych propozycji, ale pojawią się również propozycje klasyczne jak i domy amerykańskie. Śledźcie uważnie bloga ;) Zajrzyj również na mojego Instagram gdzie znajdziesz co nieco mojej codzienności oraz na Facebooku gdzie więcej inspiracji projektowych.

Przeczytaj również:

A może masz dylemat? Co wybrać strych czy poddasze użytkowe? Odpowiemy na to pytanie w filmiku na YouTube! Zapraszamy!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl