Łazienka w pokoju dziecka

Łazienka w pokoju dziecka. Projektowanie domów. Plusy i minusy. Ep. 15z15

To już ostatni 15sty wpis z serii Projektowanie domów. Plusy i minusy. Dzisiaj łazienka w pokoju dziecka – warto? W tym wpisie rozważę plusy i minusy tego tematu. Ciekawi? Zapraszam do lektury!

Prywatna łazienka w pokoju rodziców, czyli master bathroom to rozwiązanie można powiedzieć, że już powszechnie stosowane. Łazienki w pokojach dzieci są natomiast rzadszym zjawiskiem, ale kto wie być może to się zmieni. Dlatego też chciałam poruszyć również ten temat w rozważaniach na temat plusów i minusów rozwiązań projektowych w domach.

Łazienka w pokoju dziecka – za i przeciw

Łazienka dla dziecka
Pastelowe kolory płytek i dziecięce dodatki
fot. Opoczno

Zalety

 • nauka samodzielności – i nie chodzi tutaj jedynie o higienę, ale również dbanie o porządek we własnym pomieszczeniu. Dziecko mając świadomość, ze dane pomieszczenie należy do niego będzie również czuło za nie większą odpowiedzialność niż za pomieszczenia ogólnodostępne. Wiadomo w najmłodszych latach będzie potrzebowało pomocy rodziców, ale w ten sposób nabędzie kolejne umiejętności.
 • meble łazienkowe dostosowane do wzrostu i potrzeb dziecka – standardowe umeblowanie pokoi, bo tyczy to wielu pomieszczeń w domu nie jest dostosowane do wzrostu dziecka, ale dorosłego człowiek. W osobnej łazience dla dziecka można stworzyć przestrzeń z meblami odpowiednych gabarytów bądź zastosować dodatkowe elementy ułatwiające korzystanie z klasycznych sprzętów.

Wady

 • ryzyko poparzenia czy poślizgnięcia – jest to mankament tego rozwiązania, ale da się temu zapobiegać przez zainstalowanie baterii z termostatem czy mat antypoślizgowych oraz silikonowych nakładek na ostre krawędzie.
 • jest to kolejne pomieszczenie – przy dużej łazience ogólnodostępnej dziecko z powodzeniem może również korzystać i z niej. Może ona również zostać dostosowana do potrzeb maluch, nie mniej jednak dodatkowe sprzęty mogą przeszkadzać dorosłym użytkownikom.
Łazienka w pokoju dziecka - inspiracje
Biel połączona z kolorowymi akcentami na pływkach, a do tego barwne dodatki.
fot. homebook autorka: Zawicka ID

Jak sami pewnie zauważyliście, rozwiązanie to na wiele za i przeciw. Ważne, aby utrzymać balans i zadecydować według własnych potrzeb. Chcesz, aby przez dodatkową łazienkę dziecko rozwijało swoją samodzielność? Zdecyduj się na to rozwiązanie. A może uważasz, że kolejna łazienka w domu to niepotrzebny wydatek? Wtedy zapewne zrezygnujesz z łazienki w pokoju dziecka.

Ale ale jeśli jesteś w tej pierwszej grupie to zapraszam również do wpisu na blogu dotyczącego pomysłów na aranżację łazienki dla dziecka Łazienka dla dziecka – 30 pomysłów Zajrzyj również tutaj po inspiracje na przestrzenie dla małych pociech Miejsce dla dzieci w Twoim domu – zestawienie

Łazienka w pokoju dziecka – na co warto zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę projektując łazienkę dla dziecka:

Łazienka w marynarskim stylu
Wielu producentów ma w swojej ofercie różne kolorowe płytki, odpowiednia kombinacja plus dziecięce dodatki i łazienka w pokoju dziecka gotowa :)
fot. Opoczno
 • płytki – jeśli chcesz, aby łazienka „rosła z dzieckiem” to warto postawić na neutralną kolorystkę i zestawiać np. mat-połysk czy gładkie kafelki z wzorem. Zaszaleć można natomiast z dodatkami.
 • kolorowe maty, dywaniki czy ręczniki na pewno pozwolą uzyskać bardziej dziecięcy wygląd. Doskonale jako dekoracja sprawdzą się też specjalne naklejki z ulubionymi postaciami z bajek.
Łazienka w pokoju dziecka - maty antypoślizgowe
Maty antypoślizgowe to ważny element łazienki, szczególnie jeśli dzieci są jeszcze małe.
fot. dreambaby.pl
 • armatura łazienkowa tutaj warto postawić na montaż na wysokościach dostosowanych do wysokości dorosłego człowieka.
  Na rynku istnieją miski wc z regulacją wysokości .
  Natomiast jeśli chodzi o umywalki to warto wyposażyć łazienkę dziecka w specjalny podest, który umożliwi mu komfortowe korzystanie również z tego sprzętu.
  Jeśli chodzi o bezpieczną kąpiel to wielu rodziców stawia na wannę, która pozwala ma kąpiel i zabawę. Równie dobrze sprawdzi się też prysznic z głębokim brodzikiem, który również może służyć jako miejsce zabawa. Co do prysznica to warto tutaj pomyśleć o matach antypoślizgowych, aby zminimalizować prawdopodobieństwo upadku podczas kąpieli
Łazienka w pokoju dziecka
Jasna kolorystyka i kolorowe dodatki tez idealnie sprawdzą się w łazience dla dziecka. Podest dla dziecka. fot. IKEA

Pani Dyrektor pozdrawia Was serdecznie z biura. Rozważajcie, inspirujcie się i podejmujcie decyzje dostosowane do Waszych potrzeb! Zaglądajcie również na moje social media Facebooka i Instagrama.

Zobacz także:

Dowiedz się więcej o nas! Nasz filmik na ciebie czeka!
VN:F [1.9.22_1171]
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? OCEŃ GO!
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

About Pani Dyrektor

Architekt o Architekturze "Zainspiruj się!" - te słowa znajdziesz w prawie każdym moim poście. Dlaczego? Lubię pokazywać, podsuwać pomysły, zadawać pytania, szukać odpowiedzi, tworzyć koncepcje, wyszukiwać nietypowe rozwiązania.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

.: PaniDyrektor.pl